Zeneművész, szakács, költő, programozó, jogász… De van élsportoló is a La femme magazin „50 tehetséges magyar fiatal”-programjának nyertesei között: Veres Ádám, a BHSE válogatott sportlövője. A tehetségeket és mentoraikat néhány nappal ezelőtt mutatták be a nagyközönségnek, a 16-30 éves fiatalok karrierjét hat hónapig kiváló szakemberek figyelik, segítik.eFBé „Úgy gondolom, a sportoló és a kutató-mérnök egyformán szerepet kapott abban, hogy ott lehetek az ötven díjazott között. Amikor megtudtam, hogy ezernégyszáz jelölés érkezett, egyáltalán nem számítottam arra, hogy bekerülhetek a legjobbak közé” – mondta a Budapest Honvéd sportlövője. Veres Ádám azok közé tartozik, akik későn váltak élsportolóvá, hiszen 17 éves volt, amikor elindult sportlövő karrierje. Korosztályos versenyzőként kezdte gyűjteni az egyéni- és csapatbajnoki címeket, jelenleg tizennégynél tart. Junior volt 2006-ban, amikor Európa-bajnoki ezüstérmet szerzett társaival. Belekóstolt a rokonsportágba, a számszeríjászatba is, U23-asként világbajnoki második lett egyéniben. Húga, Veres Kata, szintén a magyar válogatott tagja, bátyjához hasonlóan a puskaszámokban versenyez.
A La femme ITT mutatja be a programot, valamint az ötven kiválasztottat. Köztük sportot és mozgást szeretőket: van röplabdázó és több táncos.
– Az „50 tehetséges magyar fiatal” programmal a jövő nagyjait, vagyis a ma ígéreteit kerestük – mondja Barta Zsolt, a La femme magazint is gondozó Silver Kiadó vezetője. – A közel 1400 jelölt, illetve jelentkező között természetesen több élsportoló is volt. Sőt, néhányan még a legutolsó értékelési szakaszban is az esélyes jelöltek között maradtak. Végül úgy alakult, hogy a harminchat tagú zsűri egyenkénti értékelésének eredményeként egy jutott közülük az ötvenbe. Az ötvenfős keret kötött bennünket, így a szükséges döntést a lehető legobjektívebb értékelési rendszerben ugyan, de végül mégiscsak meg kellett hozni.
A zsűri tagjai között volt többek között Dr. Navracsics Tibor, Geszti Péter, Jakupcsek Gabriella, Schmidt Mária, Hankiss Elemér, Erős Antónia és Koncz Zsuzsa.
Öt kiemelt értékelési szempont volt: a teljesítmény, a társadalmi érték, az eredetiség, az újító erő és az ösztönző erő (erről bővebben a La femme-ben ITT). A 26 éves Veres Ádám személyisége és teljesítménye alapján mindegyikben kiemelkedik. A Budapesti Műszaki Egyetem doktorandusz kutatója talán sportágából kifolyólag nem véletlenül a látással, a színekkel és a fénnyel foglalkozik. Társaival a színtévesztőkön szeretnének segíteni azzal a színszűrő szemüveggel, amelynek a fejlesztésén jelenleg is dolgoznak.
– A hatása már nem kérdéses. Ma Magyarországon a népesség négy százaléka színtévesztő, leginkább a férfiakra jellemző ez az állapot. A lényege az, hogy ezek az emberek kevesebb színt tudnak megkülönböztetni egymástól. Ez a szemüveg valamennyivel több színárnyalat megkülönböztetését teszi lehetővé. Ráadásul megfigyeltük azt is, hogy akinek rendben van a színlátása, az is „színesebben” látja a világot, ha ezt a szemüveget viseli.
Ádám mentora Leitner György, a GlaxoSmithKline (GSK) ügyvezető igazgatója, számos társadalmi ügy aktív támogatója. Ahogy a La femme-nek elmondta, biztos benne, hogy a közös beszélgetéseken ő maga is tanulhat Ádámtól. A fiatal sportoló-kutató kitűnő hatékonyságú közös munkára számít a számára szimpatikus ügyvezetővel. Ádám szerint a kutatási terület mellett akár a sportkarrierjében is segíthet az egyttműködés Reitner Györggyel. A mentorprogram hat hónapig tart.
– Sok ajtó nyílt meg előttem ezzel a programmal. Szeretném a kutatási területemet és a sportágamat is népszerűsíteni, mindkettőre ráfér – mondja Ádám, aki az élsportoló fiataloknak tanáccsal is szolgál abban a tekintetben, hogyan lehet a tanulást és a sportolást a legjobban összehangolni.
– Úgy gondolom, hogy józan és logikus döntéseket kell hozni: mikor és melyikben kell áldozatot hozni a másik kárára. Ha ezeket a döntéseket jókor hozod meg, akkor segítik egymást, mintsem, hogy időt vennének el.
Ádám azt mondja, az élete több szempontból fordulatot vett és minden téren jó irányba halad. Nemrég nősült, s egy rövidebb kihagyás után újra teljes erőbedobással koncentrál szeretett sportágára is. Szerinte a sportlövészet szerencsés sportág: az ember versenyzőként is hosszú távra tervezhet, ráadásul közben, a versenyzéssel párhuzamosan akár edzőként is dolgozhat. Így ugye természetes a csattanó: Ádám, stílszerűen, „célba vette” a riói olimpiát…