2024. április 18.

2013-04-10 19:06

Bronzérem Ciprusról

Egy-egy bronzérem és ötödik hely volt a magyar mérleg a Nemzetközi Iskolaisport Szövetség (ISF) kosárlabda-világjátékán, Cipruson. A tornán 24 lány és 24 fiú csapat vett részt, Magyarországot a lányoktól a soproni Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium, míg a fiúktól a szombathelyi Nagy Lajos Gimnázium képviselte.

Szlatényi György csapatvezető beszámolója alapján A négyes csoportok első mérkőzésén a fiúk a félig-meddig házigazda görög csapattal, míg a soproni lányok a szlovén együttessel küzdöttek meg először. A görög csapat ellen fej-fej melletti, nagy küzdelemben, hatékonyabb és harcosabb végjátékkal sikerült 65-61-re diadalmaskodniuk a srácoknak, a lányok pedig ugyanebben az időben, szoros kezdés és félidő után 82-51-re gyűrték le ellenfelüket. Másnap a fiúk a bécsi sportiskola csapatát verték 82-61-re, míg lányaink a Botevgrádból érkezett, gyengébb játékerőt képviselő bolgár lányok ellen parádéztak (82-47). Ekkor akár még a csoportelsőség lehetősége is felvillant mindkét csapat előtt. A szombathelyi gárda lendületét a lettek sem tudták megtörni, nagyon fegyelmezett és hatékony védekezésükkel már a félidőre eldöntötték a mérkőzést és a csoportelsőséget, végül 76-40-es győzelmet arattak. A lányoknak ebben a körben a szlovákok voltak az ellenfeleik, akik szívósan küzdöttek, de itt is magyar győzelem született, vagyis a gyengébbik nem is a kvartett élén végzett. A szünnap után mindkét nemben szerbek következtek, a tét pedig a négy közé jutás volt. Mindkét csapatunk vereséget szenvedett. A fiúk az elején az öltözőben maradtak, és utána hiába kapaszkodtak, sima 59-89 lett a vége, míg a lányok a félidőben még vezettek, de a borzalmas 3. negyed (4-24) után hiába küzdöttek az utolsó negyedben, nem tudtak visszakapaszkodni. A torna furcsa lebonyolításának köszönhetően viszont a bronzérem megszerzésére még mindig maradt esélye a gárdáknak. A török fiúk ellen sokkal jobban játszottak a vasiak, a központi csarnokban, Larnakában, de ez is csak 67-94-hez volt elegendő a tornát végül biztosan nyerő isztambuli sportiskola ellen. A lányok összekapták magukat: nagyon küzdelmes és izgalmas mérkőzésen 57-54-re legyőzték a zágrábi lányokat, és másnap a bronzért küzdhettek! A fiúk az 5. helyért a franciákkal mérkőztek, meggyőző, jó játékkal vezettek a negyedik negyedig. A végén azonban érthetetlen módon összeestek, így meg kellett elégedniük a hatodik hellyel, amely így is a legjobb magyar eredmény az eddigi középiskolás játékokon. Következtek a lányok a bronzért a nem kis önbizalommal rendelkező és népes szurkolótáborral bíró németek ellen. Hatalmas küzdelemben az utolsó másodpercekig tartó csatában végül diadalmaskodott a soproni csapat, és az 53-51-es győzelmével felléphetett a képzeletbeli dobogó legalsó fokára.