A barcelonai és madridi nevelésekkel felálló Spanyolország a most rajtoló U21-es labdarúgó Európa-bajnokság legnagyobb esélyese, de az angol, a holland, a német és az olasz csapat is vadászik a skalpjáára.
UP-info A felnőttek példáját követné a spanyol utánpótlás-válogatott, és megvédené címét a kontinensviadalon. Az izraeli tornára Julen Lopetegui szövetségi kapitány erős keretet nevezett, a fiatal kor ellenére tele nemzetközileg is tapasztalt játékosokkal.

A kapusposzton egyértelműen a Manchester United sztárja, David de Gea az első számú választás, előtte pedig a Barcelona és a Real Madrid első csapatában is debütáló reménységek, Martin Montoya, Marc Bartra és Nacho alkothatja a védelmet, kiegészülve a Leverkusenben remek szezont produkáló, és a királyi klubhoz visszaszerződtetett Daniel Carvajallal. A középpályán és a csatársorban túlkínálat van: Thiago Alcantara a 2011-es győztes csapatnak is kulcsembere volt, azóta a katalán együttesben is egyre több szerepet kap, Sergio Canales sérüléséből felépülve a Valenciában tündököl, Iker Muniaint pedig a Bilbaóból vinnék el a sztárcsapatok. Isco a Malagával a BL-ben is remekelt, tavaly az év legjobb fiatal játékosa lett Európában, most pedig kegyeiért versenyeznek az angol klubok. Nem szabad elfelejteni a szélvészgyors Cristian Tellót, akihez ragaszkodnak Barcelonában, valamint Moratát, akiben José Mourinho is sok fantáziát látott.
– Kiegyensúlyozott a keretünk. Különböző stílusú játékosaink vannak, akik képesek több poszton is szerepelni. Bízom a fiúkban, reménnyel töltenek el, de tudjuk, a pályán kell majd bizonyítani – mondta az európai szövetség honlapjának.
A spanyolok dolga ezzel együtt nem lesz könnyű, mivel a „halálcsoportba” kerültek, a német, a holland és az orosz csapat mellé. A szakvezető óvatosan fogalmazott, és valamennyi riválist dicsérte. A csütörtöki ellenfelet, az oroszokat fizikálisan is erős gárdának tartja, amely kiválóan kontrázik, a német korosztályt az utóbbi évek egyik legjobbjának nevezte, míg a hollandokról megemlítette, hogy a keretből 12-en már felnőtt szinten is bizonyíthattak.
A németalföldiek a híres utánpótlás-nevelés ellenére a legutóbbi két Eb-n nem vettek részt. A legnagyobb névnek Kevin Strootman számít, a PSV már 18-szoros felnőttválogatott középpályását a Manchester United is csábítja. A korábbi kiváló védő, Danny Blind fia, Daley az Ajax alapembere, míg az ötfős Feyenoord-különítmény legnevesebb tagja Bruno Martins Indi, aki pályára lépett tavaly ősszel a budapesti vb-selejtezőn is. Luuk de Jong 2012-ben második lett a holland bajnokság góllövőlistáján, a legutóbbi szezonban pedig a Mönchengladbachban pallérozódott. A hollandok nevezték a legifjabb keretet, 18 és 19 játékosok is pályára léphetnek a narancsmezesek soraiban.
A németek erejét jelzi, hogy veretlenül, mindössze két döntetlennel és az egész selejtezőben a legtöbb gólt szerezve jutottak ki az izraeli tornára. A 2009-es győztes a legutóbbi Eb-ről lemaradt, de a szakvezetőt, Rainer Adriont nem rúgták ki, sőt, ezúttal még nagyobb bizonyítási vágy dolgozik benne. Lewis Holtby emelhető ki a névsorból, a csapatkapitány január óta a Tottenham-et erősíti. A 19 éves Emre Can a Bayern triplázó együttesében kilencszer szerepelt, és gólt is szerzett.
Meglepetést okozhat az orosz válogatott is, annak ellenére, hogy egyik legjobbja, Alekszandr Kokorin, Dzsudzsák Balázs moszkvai csapattársa sérülés miatt kihagyja a tornát. További csapás Nyikolaj Piszarjjev szövetségi kapitánynak, hogy a tavalyi Eb-n holtversenyben gólkirály Alan Dzagojev és a csatár Fjodor Szmolov a felnőttekkel játszik vb-selejtezőt, így az első meccs után csatlakozhatnak a kerethez. A torna felfedezettje lehet a Real Madridban nevelkedő Gyenisz Cserisev.
Az első forduló programja:
Június 5., szerda, 18:00: Izrael-Norvégia, 20:30: Anglia-Olaszország
Június 6., csütörtök, 18:00: Spanyolország-Oroszország, 20:30 Hollandia-Németország

A másik csoportban egyszerűbb a helyzet, az angol és az olasz válogatott számít esélyesnek. Stuart Pearce keretében több élvonalbeli tapasztalattal bíró futballista található: Jordan Henderson és Jonjo Shelvey a Liverpool, Steve Caulker és Danny Rose a Tottenham profija. Wilfried Zaha a feljutó Crystal Palace legjobbja volt, és már szerződtette a Manchester United, Tom Ince pedig apja, a korábbi válogatott csapatkapitány Paul keze alatt dolgozik a Blackpool együttesében. Érdemes figyelni a Chelsea két játékosára is: Josh McEachran a BL-ben is debütált, a sokoldalú, mindössze 18 éves Nathaniel Chalobah pedig Lampard utódja lehet hosszú távon.
Az olaszok is tapasztalt kerettel utaztak az Eb-re. A korosztálya egyik legtehetségesebbjének tartott Marco Verrattiért 10 millió eurót fizetett a PSG. Fabio Borini a Liverpoolban, Mattia Destro és Alessandro Florenzi a Romában szerepel, és már valamennyien bemutatkozhattak a felnőttválogatottban is.
A norvég és az izraeli válogatottban közös, hogy hosszú idő után és második alkalommal szerepelnek a kontinenstornán. Izrael legutóbb három vereséggel, rúgott gól nélkül búcsúzott, ezúttal viszont jobb szereplésben bízik. A házigazda keretében mindössze egy légiós szerepel. Guy Luzon szövetségi kapitány – aki az Eb után elhagyja a válogatottat és a Standard Liege edzője lesz – azt mondta: a nyitány lesz élete legizgalmasabb napja.
Norvégia a selejtezőben a franciákat kiejtve jutott ki a tornára. Decemberben váltás volt a kispadon: a Rosenborghoz kerülő Per Joar Hansentól korábbi segítője, Tor Ole Skullerud vette át az irányítást. Az olaszokhoz vagy az angolokhoz hasonló sztárok nincsenek a csapatban, de a Manchester United akadémiáján nevelkedő Joshua King, az Arsenalban is megforduló Havard Nordtvei és a Feyenoordban szereplő Harmeet Singh kiemelhető. A keret négy kulcsembere az első meccset kihagyja, mivel a felnőttválogatottban van jelenése.