2013-08-09 21:30

Gálaelőadás a nyitányon

Már az első félidőben eldőlt, hogy a magyar válogatott nyeri a Venezuela elleni mérkőzést az U19-es fiú kézilabda-világbajnokság budaörsi nyitányán. Kovács Péter tanítványai könnyed, 39-17-es győzelmet arattak. Vasárnap folytatás Gabon ellen.

reb Másfél órával a nyitó mérkőzés előtt bizonyossá vált, hogy szervezésben már világbajnokok vagyunk, és nem pusztán azért, mert ebben a versenyben nincsenek ellenfeleink. Pénteken délután ötkor lendületes, mozgalmas, látványos megnyitóval vette kezdetét a vb. Minden a helyén volt, ahogy egy világot elkápráztató rendezésben lennie kell.
A kezdő sípszó után, bár kimaradt az első magyar lehetőség, a hazai csapat akarata érvényesült: a vb első gólját Gidai Máté szerezte, hogy aztán Bánhidi Bence is beköszönjön. A magyarok 2-0-ás vezetése után először mutatta meg magát a jobbátlövő José Palacios (nem lepődnénk meg, ha őt felnőttként valamelyik európai topcsapatban látnánk viszont). A venezuelai gárda lelkes, ám képzetlen csapat benyomását keltette: több technikai hiba és labdakezelési bizonytalanság jellemezte az együttest, az első negyedórában sokszor passzívig jutottak csak a játékosok, nem tudták ellőni a labdát a jól mozgó magyar védelem mellett-fölött. Deylinger Mendoza 14-7-nél lőtt cundergólját leszámítva egyedül Palacios emelhető ki az ellenfél csapatából. Ellenben a magyar játékosok remekeltek: a kapuban Borbély Ádám teljesen elbizonytalanította a lövőket, csak elvétve tudtak túljárni az eszén. Gidai és Kovacsics Péter élt a szélen, Faluvégi Rudolf pedig csapatkapitányhoz méltóan adta meg a tartást csapatának két góllal a kettős emberhátrány után (11-5). Hiába próbálta a venezuelai kapitány már a 18. percben kikért idővel rendbe szedni csapatát, a vendégekre a 25. percben rászámolhatott a teltháznyi közönség, Horváth Dániel góljával megvolt a „közte tíz” (17-7). A felek végül 19-10-es magyar vezetéssel vonulhattak a 15 perces pihenőre. A szünetben megérkezett a felnőtt válogatott szövetségi kapitánya, Mocsai Lajos. Közben kollégája, Kovács Péter gyakorlatilag sorcserét hajtott végre, hogy mindenki aktívan szagolhasson bele a világbajnokság hangulatába. A „cserecsapat” pedig lerohanta az ellenfelet: cirka nyolc és fél perc alatt nyolcat vágott, míg az ellenfél kettőt. A kegyelemdöfést Bohács Sándor indítása után Bujdosó Bendegúz vitte be, újabb időkérésre kényszerítve Gilver Guerecuco kapitányt. „Magyarok, magyarok!” – zúgott-zengett a lelátó. Bujdosó Bendegúz húsz perc alatt hatot (egy félidő alatt végül tizenegyet) szórt, s bizony néhány perccel a vége előtt legfeljebb az volt a kérdés, lesz-e közte húsz. Lett, stílszerűen Bujdosó találatával az 56. percben (36-16). A végén még a 40. gólért is támadtak a fiúk, de „csak” 39-17 állt a táblán a lefújás után. V. U19-es fiú világbajnokság, nyitómérkőzés Magyarország – Venezuela 39-17 (19-10) Budaörs, városi sportcsarnok, bírók: Arther Brunner, Morad Salah Magyarország: Borbély –Törtely 3, Faluvégi 2, Bánhidi 4, Fekete, Gidai 4, Kovacsics 4. Cserék: Miklós (kapus), Tóth, Nagy 2, Leimeter 3, Horváth 2, Stranigg 1, Szeitl 1, Bujdosó 11, Bohács 2. Szövetségi edző: Kovács Péter. Venezuela: Dupatricinio, Rivero (kapusok), Henriquez, Palacios 6, Timaure 2, Gonzalez, Suarez 2, Jordany 2, Goitia, Morin, Jefferson 3, Rivero, Mendoza 2, Kiállítás: 10 perc, ill. 6 perc Büntető: 3/2, ill. 6/4 Az eredmény alakulása: 5. perc: 3-1, 10. perc: 6-3, 16. perc: 10-5, 20. perc: 13-6, 25. perc: 17-7., 38. perc: 26-12, 40. perc: 28-12, 47. perc: 32-16, 51. perc: 33-16, 56. 36-16. A mindig jókedvű Borbély Ádám nyilatkozata a mérkőzés után: „Az elején még kicsit érződött rajtunk a teher, hogy hazai pályán bizonyítanunk kell. De a legtöbb játékosnak jól ment, így nem is lehetett más a vége, mint siker. Nagyon élveztem a meccset, fantasztikus volt, hogy a közönség minden védésnél éltetett és tapsolt." A második félidőben tizenegy gólt lövő Bujdosó Bendegúz: „Fantasztikus érzés, el se merem hinni, hogy a csapatnak és nekem is ilyen jól sikerült a nyitány. A meccs előtt csak remélni mertem, hogy így megy majd, tényleg, alig hiszem el. Kívülről talán simának látszott a meccs, de belülről nem volt az: jól felkészített csapat a venezuelai, a technikai képzettség hiányzott kicsit a játékosokból. Ettől függetlenül, amikor kihagytunk, büntettek, végig figyelnünk kellett. Innentől csak nehezebb meccsek jönnek, de remélem, mi is még jobbak leszünk."