Törös Károly váltja Güttlert
Bizonyára jócskán vannak, akik a Güttler Károlyt váltó új szövetségi kapitány nevének hallatán a Wikipediát keresik fel, de segítünk, mielőtt megtennék, íme az első interjú a magyar úszóutánpótlás következő szakvezetőjével, akit Dél-Afrikában, Fokvárosban értünk el.
Szegő Tibor Rögtön a beszélgetés elején szerettük volna a „kósza hír" kategóriájából tisztázni a tényt, miszerint a MÚSZ megtalálta az új utánpótláskapitányt, így az első kérdésünk természetesen erre vonatkozott: – Mennyi a valóságalapja annak az egyelőre nemhivatalos információnknak, hogy ön váltja Güttler Károlyt az utánpótláskapitányi poszton? A Facebookon ugyanis már többen gratuláltak is önnek a kinevezéséhez... – Ez tény. Megállapodtam Gyárfás Tamás elnökkel és Kiss László szövetségi kapitánnyal, így éppen most intézem a hazaköltözésemet. Ma voltak itt a szállítók a lakásomban, hogy felmérjék, mekkora munkát jelent majd az elmúlt években felgyülemlett holmik szállítása. Október 1-jén írom alá a szerződést, akkor kezdődik az otthoni munkám. A fiatalok szövetségi kapitánya leszek, a szakfelügyelői posztot pedig Selmeczi Attila tölti majd be. – Mennyire ismeri a jelenlegi magyar úszóutánpótlást? – Naprakész vagyok. Amióta külföldön élek, azóta folyamatosan követem az eseményeket, szóval bármit kérdezhet.Törös Károly 71 éves. Édesapja tornászként, atlétaként és kézilabdásként is jeleskedett. Nagynénje – aki tornász volt – az 1936-os berlini olimpián bronzérmet szerzett. Az újdonsült szakvezető először tornában, majd úszásban és vízilabdában próbálta ki magát. 1965-ben hagyta el az országot, dolgozott edzőként Belgiumban és Dél-Afrikában.
– Nem akarom vizsgáztatni. Beszéljünk inkább a dél-afrikai sikereiről! Az ön keze alatt lett világbajnok Sarah Poewe. Ezek után milyen perspektíva a magyar fiatalokkal foglalkozni? – Amióta 1965-ben elhagytam az országot, azóta ég bennem a vágy, hogy valamit visszaadjak a magyar úszásnak abból a rengeteg szépségből, amit kaptam ettől a csodálatos sportágtól. Eddig csak borsot törtem a magyar úszók orra alá a tanítványaimmal, most hozzá szeretnék tenni ahhoz, amit otthon eddig felépítettek. – Milyen különbséget lát a magyar és a dél-afrikai képzés között?
– 1956-ban édesapám börtönbe került. Újságíró anyám pedig feketelistás lett. Akkor már válogatott úszó voltam, de a szüleim miatt nem utazhattam világversenyekre. Később viszont pontosan a válogatottságomnak köszönhetően engedték ki apámat a börtönből. A családom hányattatásai miatt határoztam el, ha kijutok külföldre, nem jövök vissza. 1965-ben kivittek Belgiumba, ahol profi vízipólós és belga bajnok, majd a válogatott úszóedzője lettem. 1984-ig éltem Belgiumban, végül Dél-Afrikába költöztem. A csapatom eleinte a 120. helyen szerepelt az országos ranglistán. Néhány év elteltével az első helyre tornáztuk fel magunkat. Tanítványom, Sarah Poewe világbajnok lett. Már csak egy olimpiai bajnok tanítvány hiányzik – mesélte a délmagyar.hu-nak 2010-ben Törös Károly.
– Elhagyni olyan országot, ahol az ember hosszú évekig élt, felszámolni egzisztenciát, búcsút venni barátoktól mindig nehéz, de ezek szerint ön hosszú távra tervez Magyarországon. – Jól látja. Napok óta ezzel foglalkozom. El kellett köszönnöm tanítványaimtól, a helyi szövetségtől, dobozolok, szortírozok, selejtezek, de eltökéltem magam és nagyon bízom benne, hogy jól döntöttem. Tegnap felhívtam Graham Hillt, aki a tizenöt éve a legjobb barátom, és ő is azt mondta, hogy "Karoli! Jól választottál!" – Sok sikert a munkájához! – Köszönöm, de egy dolgot még szeretnék mondani. Amikor eljöttem Magyarországról édesanyám megjósolta, hogy egyszer visszatérek majd, és ez nagyon bölcs mondás volt, ráadásul igaza is lett... Címoldali fotó: Veréb Simon