2024. április 23.

2014-02-27 12:00

Ifi BL: tud ez a Zidane-gyerek

A Real Madrid Zinedine Zidane fiának, Enzo Fernandeznek a vezetésével drámai mérkőzésen győzte le a Napolit. A Manchester City viszont nyerni tudott a spanyol fővárosban az Atletico Madrid vendégeként, a Barcelona gólzáporos mérkőzésen hozta a Köbenhavn ellen a kötelezőt, míg a Real Sociedad 7000 néző előtt kapott ki a Schalkétól: kialakult a legjobb nyolc mezőnye az ifjúsági BL-ben.

Nagy-Pál Tamás Az utolsó nyolcaddöntőt is lejátszották az ifi Bajnokok Ligájában. Az egymérkőzéses párharcok mindegyikében a kiemelt, hazai gárda volt az esélyes a továbbjutásra, de akadtak meglepetések szép számmal. Nézzük, hogyan is alakult ki a legjobb nyolc mezőnye!
Barcelona
Barcelona
Az első mérkőzésen a végső győzelemre is esélyes spanyol Barcelona a dán Köbenhavnt fogadta. Az északiak mindent egy lapra feltéve ugrottak neki vendéglátóiknak, és Andreas Nielsen a negyedik percben meglepetésre meg is szerezte a vezetést. Nem omlottak össze azonban a katalánok, és még a szünet előtt fordítottak: először a góllövőlistát vezető Munir El Haddadi volt eredményes, majd Maxi Rolón is betalált. Elohor Godswill büntetője gyakorlatilag mindent eldöntött, de El Haddadi egy kontratámadás végén hetedik gólját is meglőtte az idei kiírásban, így a Barca könnyed, 4-1-es győzelemmel lépett tovább. „Minden mérkőzésen győzelmi reményekkel lépünk pályára, még ha tudjuk is, hogy ebben a sorozatban ez nagyon nehéz” – nyilatkozta a lefújás után a gránátvörös-kékek mestere, Jordi Vinyals. „Most bejutottunk a legjobb nyolc közé, ami a szezon elején kitűzött célunk volt, de közben megjött az étvágyunk.” Az angol Arsenal az ukrán Sahtar Donyecket fogadta. A londoniak esélyesebbnek számítottak, de nem csak a hazai pálya miatt: ott volt a kezdőben az a Serge Gnabry, aki már Arsene Wenger csapatában is alapember (ITT írtunk róla portrét nemrég). Gyorsan nekiugrott ellenfelének a brit gárda, és Gnabry szöglete után Jon Toral meg is szerezte a vezetést. Andrij Borjacsuk azonban még az első félidő végén kihasználta a hazaiak védelmi hibáját, és egyenlített. Az ukránok nagy elánnal vágtak neki a második játékrésznek, több veszélyes lövésük is volt, de Kristoffer Olsson ismét az „ágyúsoknak” szerzett vezetést. Két perc múlva Gnabry döntötte el a párharcot, az Arsenal így 3-1-re nyert, és készülhet a Barca elleni negyeddöntőre. „Nagyon boldog vagyok a győzelem miatt” – így az angolok mestere, Steve Gattin. „Nem véletlenül volt velünk Gnabry: a lehető legerősebb összeállításban kellett szerepelnünk a sikerhez. Jól reagáltunk a második félidőben az ukránok játékára, nem idegeskedtük el a dolgot. A Barca ellen nincs veszítenivalónk.” A Chelsea a Tamás Krisztiánnal felálló Milant 4-1-re kiütötte, de a magyar védő jól játszott. Erről a párharcról ITT számoltunk be részletesebben. A Real Sociedad valóban élvezhette a hazai pálya előnyét a Schalke ellen, hiszen 7000 (!) baszk szurkoló buzdította a csapatot a helyszínen. Az első félidőben talán emiatt is voltak idegesebbek a fiatalok, nem játszottak túl bátran, helyzetet sem lehetett feljegyezni. A szünet után azonban egy kiállítás mindent megváltoztatott. Az 51. percben Andoni Ugarte kapott piros lapot, ezzel emberhátrányba kerültek a hazaiak. Ennek ellenére egy előrevágott labda után Luca Sangalli vezetést szerzett a spanyol alakulatnak. Tíz percig tartott csupán az öröm: Platte lövését még fogta Ander Bardaji, de Miles Müller ismétlésnél már tehetetlen volt. A 74. percben jobb oldali beadás után Multhaup alakította ki a végeredményt, nyolc közé jutott, és az eddig száz százalékos Chelsea-vel találkozik a gelsernkircheni alakulat. „Nem volt egyszerű dolgunk, a Sociedad bizonyította, hogy erős csapat” – mondta a találkozó után a Schalke edzője, Nortber Elgert. „Most már csak a következő körre gondolunk. A Chelsea ellen még nehezebb lesz, de folytatni szeretnénk menetelésünket a BL-ben.” Az orosz CSZKA Moszkva a francia PSG ellen egyenlő fél volt az első negyed órában, de egy zseniális indítás után Hervin Ongenda a vendégeknek szerzett vezetést. Vagyim Larionov hatalmas ziccerben egyenlíthetett volna, de hibázott, a párizsiak viszont nem: Michaël Herve növelte kétgólosra az előnyt. A második játékrészből mindössze négy perc telt el, amikor Pavel Kotov centerezése után Dmitrij Jefremov szépített, ám hiába volt a korai gól, a vendégek megtartották előnyüket, és 2-1-es győzelemmel továbbjutottak.
Enzo Fernandez
A legizgalmasabb párharcot kétségkívül Madridban rendezték, ahol a Real a Napolit fogadta. A hazaiak csapatkapitánya az az Enzo Fernandez volt, aki az aranylabdás Zinedine Zidane fia. A spanyol-francia remekül szervezte az első félidőben csapata játékát, Munoz Jimenezt már a 15. percben kihagyhatatlan helyzetbe hozta, aki élt is a lehetőséggel. Igor Lasicki a 71. percben egyenlített, így a hajrára minden kezdődhetett elölről. Magasabb sebességi fokozatba kapcsolt a madridi gárda, óriási nyomás alá helyezte az olaszokat, de a védelem állta a sarat. Már mindenki elkönyvelte a hosszabbítást, amikor a 95. percben Febas húszméteres lövése a kapuban kötött ki, így a Real jutott a PSG elleni negyeddöntőbe. „Drámai meccs volt” – sóhajtott nagyot a „blancók” trénere, Luis Miguel Ramos. „Ám igazságosnak érzem az eredményt, mert mi játszottuk a futballt. Nálunk volt többet a labda, és már az első félidőben könnyedén eldönthettük volna a mérkőzés sorsát.” A Benfica–Austria Wien összecsapás elején meglepték az osztrákok a portugálokat: Peter Michorl remek meglátása után Marko Kvasina mattolta a hazai kapust. Természetesen rögtön visszaálltak a vendégek, és a szünetig tartották is soványka előnyüket. Az 52. percben azonban szöglet után Ricardo Carvalho fejelte be az egyenlítő gólt, nem sokkal később Romario Balde már a vezetést is megszerezte, ettől kezdve pedig nem volt kérdés a végkimenetel. Rafael Ramos és Goncalo Guedes is betalált még, így 4-1-re nyert a Benfica. Elérkeztünk az utolsó párharchoz: az Atletico Madrid a Manchester Cityt fogadta. Kiegyenlített mérkőzés volt, mindkét gárdának bőven megvoltak a lehetőségei (10-12 volt a kapuralövési arány). Végül egyetlen gól döntött, amely a 25. percben született: Thierry Ambrose elképesztő szólója után Cole talált be, így Patrick Vieira Cityje 1-0-ra nyert, és a Benficával találkozik az elődöntőbe jutásért. Ifjúsági Bajnokok Ligája, nyolcaddöntő Atletico Madrid–Manchester City 0-1 Real Madrid–Napoli 2-1 Benfica–Austria Wien 4-1 CSZKA Moszkva–PSG 1-2 Arsenal–Sahtar Donyeck 3-1 Real Sociedad–Schalke 1-2 Chelsea–Milan 4-1 Barcelona–FC Köbenhavn 4-1   A negyeddöntő párosítása Barcelona–Arsenal Chelsea–Schalke PSG–Real Madrid Manchester City–Benfica A mérkőzéseket március 12-én rendezik, a továbbjutás egy találkozón dőlnek el.