2024. április 24.

2014-07-25 20:42

Balogh a vb-re fejelte a csapatot

Sikerült! Bár az U19-es válogatott súlyos pofonokba szaladt az Eb-n, sikerült talpra állnia. Kalmár és Balogh gójával 2-1-re legyőzte Izrael legjobbjait, és – az A csoport harmadik helyét megszerezve – kvalifikálta magát az U20-as világbajnokságra.

Nagy-Pál Tamás Túl tudja-e tenni magát a magyar válogatott a Portugáliától kapott súlyos pofonon, hogy a torna előtt kötelező feladatnak tartott Izrael elleni győzelemmel kiharcolja az U20-as világbajnoki részvételt? Ez volt a nap kérdése és a feladat végrehajtásához – érthető okokból – ezúttal csak visszafogott közönségtámogatásra számíthatott, ugyanis az osztrákok elleni közel tízezres nézőszámát meg sem közelítette a Szusza Ferenc stadion lelátójának maximum háromezres hada. Habár a súlyos csalódások miatt ez sem lebecsülendő létszám. Mészöly Géza szövetségi edző kirohanása ellenére mégis a kezdőcsapatba jelölte a bűnbaknak megtett Tamás Krisztiánt, de a csapatkapitány Németh Márión kívül Forgács Dávid és Farkas Zoltán is a kispadon találta magát. A fiúkon az első pillanattól kezdve látszott, hogy szeretnék jóvátenni megalázó vereségüket, s már a második percben sikerült a védelem mögé kerülniük, nem sokkal később pedig Balogh Norbert bólintott fölé. A tornán talán először játszott kapura veszélyesen a hazai alakulat, ennek ellenére a 13. percben Székely Györgynek kellett bravúrt bemutatnia. Tíz perc elteltével is meleg volt a helyzet a kapunk előtt, de nem annyira, mint a kontra végén a vendégek oldalán: a kapitányi karszalagot viselő Kalmár Zsolt mutatott be hatalmas szólót, és 17 méterről kilőtte a hosszú alsó sarkot (1-0). Egészen a kispadig rohant örömében. A felszabadultság jeleként. Egyértelműen sikerült felállniuk a játékosoknak a portugál pofon után, amit mi sem bizonyított jobban, mint hogy hiába egyenlített Hugy (ejtsd: hugi) fejesével az izraeli alakulat, két perc múlva Varga Roland mesteri bal oldali beadása után Balogh csúsztatott a kapuba (2-1). Előnnyel mehettek tehát szünetre a srácok, de a munka dandárját még nem végezték el ekkor, hiszen egyetlen árva gól már a vendégek vb-részvételét jelentette volna. Észnél kellett tehát lenni hátul a fordulás után. Főleg, hogy a vendégek nagy elánnal jöttek ki a pályára. Ohana ráadásul – a Kalmáréhoz hasonló szólója után – helyzetbe is került, de mellé durrantott. Az izraeli offenzíva szép lassan egyre több üres területet hagyott a magyaroknak, így többször is sikerült elmenni a szélen, de az utolsó passzok rendre pontatlanok voltak. Bár az idő egyre telt, nem lehetett megnyugodni, hiszen a vendégek pillanatra sem adták fel az egyenlítés lehetőségét, és többször közel is voltak hozzá. Főleg az utolsó negyedórában, amikor a Mészöly-gárda teljesen magára húzta az ellenfelet, amely így többször is betört a 16-oson belülre, de az utolsó átadásokba rendre hiba csúszott. És ez így maradt a végéig, a magyar válogatott meg tudta őrizni soványka előnyét és 2-1-es győzelmet aratott. Bár a portugálok elleni súlyos zakót Izrael elleni nyögvenyelős sikerrel még nem lehet elfeledtetni, elismerés jár a fiúknak, hiszen nagyon, de nagyon mélyről sikerült visszakapaszkodniuk, és a csoport harmadik helyével megszerezték a jogot arra, hogy jövő tavasszal ott lehessenek Új-Zélandon az U20-as világbajnokságon. Utoljára ez 2009-ben sikerül magyar csapatnak – igaz, Eb-bronzzal -, akkor a Németh Krisztián fémjelezte korosztály a harmadik helyen végzett. U19-es Európa-bajnokság, A csoport, 3. forduló Magyarország–Izrael 2-1 (2-1) Gól: Kalmár (25.), Balogh (38.) ill. Hugy (36.) Magyarország: Székely – Talabér (Medgyes 59.), Lenzsér, Asztalos, Tamás – Nagy, Mervó (Németh 84.), Kalmár – Varga, Zsótér, Balogh (Bobál G. 74.). Izrael: Gal – Goldberg (Bisan 87.), Danino, Habashi, El Hija – Shamir (Sagi 77.), Peretz – Ohana, Hugy, Safuri – Jehezkel (Weissman 56.).