2024. március 19.

2014-07-25 19:17

Lőttek a továbbjutásnak

Lényegesen jobb játékkal, de Svédországtól is kikapott második csoportmeccsén a magyar junior-férfiválogatott az ausztriai Európa-bajnokságon, ezzel eldőlt: nem juthat a legjobb nyolc közé.

reb Ha valaki elfelejtette volna, mi a mérkőzés tétje, az impozáns linzi aréna bemondójától angolul és németül is megtudhatta: a magyar férfiválogatott utolsó esélye a svédek elleni győzelem, ha tovább akar jutni csoportjából a junior Európa-bajnokságon. Különösen igaz ez, mivel a csütörtökön ellenünk győztes Szlovénia a mieink találkozója előtt alaposan elpáholta Izraelt (41-25). sved_moAzonban a svédek elleni tallálkozó nemcsak az északiak ereje, hanem Csoknyai István csapatának az előző napon látott gyenge játéka miatt sem ígérkezett sétagaloppnak. Ehhez képest kellemes meglepetés volt, amit az első negyedórában tapasztaltunk. Kezdésnek sokpasszos, gyors támadás után az előző nap legeredményesebb magyarja, Hornyák Péter vette be a svéd kaput. Az első tíz percben a svédek tapadtak, de a határozottabb védekezésnek és kreatívabb támadásoknak köszönhetően a mieink vezettek. Csakhogy a félidő derekához közeledve az északiak kihasználták a létszámfölényüket, és előnyhöz jutottak. Bár a kapuban kezdő Miklós Gergő két hetest is hatástalanított a játékrészben, innentől svédek jártak elöl. A huszadik perc táján előbb hárommal léptek meg, majd – hat perccel a szünet előtt – már 12-7-es hátrányt rögzített az eredményjelző. A félidő végére Hornyák és a vonalon megállíthatatlan Bánhidi Bence találatával sikerült 13-9-re felzárkózni. Sorozatban három svéd góllal kezdődött a második játékrész, s a 9-16-os állást látva temetni kezdhettük a magyar válogatottat. Korai lett volna: Bánhidi, Gyene Norbert és Kovacsics Péter találataival hasonló sorozatot produkáltak mieink, ráadásul a svédek hét-nyolc percig „hallgattak". Mivel a 43. percben régen látott, kétgólos közelségbe kerültek a szélsők révén zárkózó magyarok, az Eb-ezüstérmesek edzője gyorsan időt kért. A rövid szünetet svéd találat követte, s ez jól jellemezte a játék képét: küzdött, kapart a magyar válogatott, de egyszer sem tudta átlépni önmaga árnyékát. Nemhogy az egyenlítés, az egy gólra zárkózás sem sikerült. Néhány perccel a vége előtt pedig mintha lélekben fel is adták volna a srácok, a svédek hirtelen rámoltak be két-három gólt, a vége 26-19-es vereség lett. Sokat elmond a találkozóról, hogy a legjobb magyar játékosnak Miklós Gergő kapust választották. Ahogy azt várni lehetett, egy nap és két meccs alatt eldőlt sorsunk, és a nekünk szomorúbb forgatókönyv valósult meg: Szlovénia és Svédország hat-hat ponttal a nyolc közé jutott, míg Magyarország az alsóházban folytathatja a vasárnapi, Izrael elleni meccs után. Csoknyai István szövetségi edző honlapunknak értékelt: – Talán nem megszokott az ilyesmi vereség után, de a küzdeni tudásért gratuláltam a játékosoknak. Ma lényegesen jobban, egységesebben, csapatként működtek. Az ötvenedik percig meccsben voltunk, ott viszont egy-két buta hibáért kiállítást kaptunk. Talán el is fáradtak a gyerekek, mindenesetre kár az utolsó négy-öt percért és az újabb sokgólos vereségért. Nehéz és fájó kimondani, de a svédek és a szlovénok is ennyivel előttünk járnak, nekünk még rengeteget kell dolgoznunk. Versenyeztetni kell a csapatot, fontos az élvonalbeli szereplés, csak így lehet előre lépni. Nem történt tragédia, menni kell előre, hiszen nem mindegy, hol végzünk. Az első nyolcba ugyan nem jutottunk be, de a kilencedik hely elcsíphető. Noha az sem lesz könnyű. Férfi U20-as Európa-bajnokság, Ausztria, D csoport, 2. meccs Magyarország-Svédország 19-26 (9-13) Linz, Vesovic, Mitrovic (montenegrói) Magyarország: Borbély, Miklós (kapusok), Bánhidi 5, Faluvégi 2, Gyene 3, Hornyák P. 2, Horváth D., Kovacsics P. 3, Leimeter 2, Ligetvári, Nagy Sz. 1, Szeitl, Törteli 1, Vasvári, Vizes, Zakics. Szövetségi edző: Csoknyai István. Svédország: Thulin, Svennberg (kapusok), Andersson 1, Bergendahl, Ekman, Fingren 1, Frolander, Hallen 4, Konradsson 1, Lindgren, Mörk 3, Olsson 3, Stegefelt 1, Stenberg 6, Tollbring 1, Zetterman 5. Szövetségi edző: Johan Zanotti. Kiállítások: 10, ill. 8 perc. Hétméteresek: 3/2, ill. 5/3. Az eredmény alakulása: 5. perc: 1-1, 10. perc: 3-3, 15. perc: 4-6, 20. perc: 6-9, 25. perc: 7-12, 30. perc: 9-13, 35. perc: 10-16, 40. perc: 13-16, 45. perc: 16-19, 50. perc: 17-21, 55. 19-22.