2024. április 18.

2014-08-14 19:41

Kiütős kezdés

Hatalmas meglepetésre 36-23-ra győzte le a magyar fiúválogatott az esélyesebbnek tartott horvátokat a lengyelországi ifjúsági Európa-bajnokságon. Gyurka János tanítványai végig vezetve, remek védekezéssel győztek első csoportmeccsükön.

Pusztai Viola Gyurka János szakvezető a siker kulcsának az Európa-bajnokság előtt a védekezést nevezte meg. A felkészülés során nem volt elégedett az elhárítással. Ahogyan akkor mondta: túl sok gólt kapott a csapat a meccseken. A horvátok ellen két indításból szerzett góllal már az első percben 2-0-ra vezetett a magyar csapat. A meccsen a legszorosabb állás 2-1-nél volt: honfitársaink  támadásai rendre góllal értek véget, a védekezésükön nem találtak rést a horvátok, ha pedig mégis, akkor Pásztor Imre állta el a labda útját. Az ellenfél már a 8. percben időt kért, de nem sok haszna volt a kispadnál kapott jó tanácsoknak, mert a játék képe továbbra sem változott: a magyar csapat egymás után lőtte a gólokat, a horvátok pedig még az emberelőnyt sem tudták kihasználni. Negyed óra alatt csupán négy gólt szereztek, ami elsősorban a magyar fiúk védekezését dicsérte.
Akció közben Forrás: eurohandballpoland2014.pl
Alig telt el tíz perc a horvát időkérés után, és máris újabb következett, amely megtörte a szomszéd gólcsendjét. Igaz, a két dobott gól csak arra volt elég, hogy a 20. percben ne nyolc, hanem hat legyen a különbség a két válogatott között. Ha a jó csapatnak van szerencséje, akkor a magyar ragyogó együttes. Legalábbis ezt igazolta a tizenharmadik gólja: a labda a blokkról pattant a kapuba. Az ellenfél már a kapust is lehozta, hogy mezőnyben plusz egy emberrel rohamozza az áttörhetetlen védőfalunkat, de hiába. Jobban mondva ez arra volt elég, hogy a rivális egész pályás gólt kapjon. Sőt majdnem kettő lett belőle: Pásztor Imre ugyanis megirigyelte Fekete Dávidtól a figurát és ő is kísérletezett, ám nem járt sikerrel. A kiválóan védő kapust valószínűleg nem a kihagyott „helyzet” miatt cserélte le a hajrában Gyurka János, hanem azért, hogy Rózsavölgyi Gergely is kapjon pár percet még a szünet előtt. Ő pedig ott folytatta, ahol a társa abbahagyta: védéssel. Az első félidőben végig higgadtan és pontosan játszó magyar fiúk még az utolsó másodpercben is képesek voltak koncentrálni, és ziccerig kijátszott góllal beállították a szünetre a tízgólos különbséget. A második félidő eleje szinte a tükörképe volt az elsőnek: két gyors találattal növelte előnyét a magyar válogatott. A védekezés továbbra is sziklaszilárd volt, a horvátok csupán a 6. percben lőtték az első góljukat, ezzel 23-10-re módosítva az állást. Közelebb jönni csupán kettős emberelőnyben tudtak, de ez is csak annyit jelentett, hogy nem tizennégy, hanem tizenkettő gól volt a két csapat közti különbség. Mialatt fiúválogatottunk minden poszton eredményes volt, addig a horvátok az első szélsőgóljukat a 42. percben lőtték. Ez pedig sok mindent elmond a kapusteljesítményről is. Mind Pásztor, mind Rózsavölgyi remekelt a kapuban, ziccereket és hétmétereseket is hárítottak. Persze sokszor el sem jutott a lövés a kapujukig, miután a horvátok képtelenek voltak tartani a tempót a magyar játékosokkal, így egy-egy közbenyúlás védekezésben labdaszerzést eredményezett, az pedig ziccert és gólt. Bár a meccs vége felé több hiba is csúszott a magyar fiúk játékába, hullámvölgy egyáltalán nem volt, így végig tudták tartani az első félidőben kialakított nagy különbséget. Így az előzetesen esélyesebbnek tartott horvátokat végül 36-23-ra győzték le  az első csoportmérkőzésen. Gyurka János, a válogatott szövetségi edzője honlapunknak a következőket mondta a mérkőzésről: – Nagyon jó csapatot győztünk le, felnőttünk a feladathoz. A horvátok sok keresztpasszos játékát megállítottuk, ehhez társult a koncentrált, fegyelmezett védekezésünk és a jó kapusteljesítmény. Már az első félidőben kialakult a nagy különbség, tulajdonképp már akkor megnyertük a meccset, a másodikban a horvátok csak kozmetikázni tudták az eredményt. Az első félidőben megsérült az irányítójuk, így ez is hozzájárult ahhoz, hogy gyorsan el tudtunk lépni tőlük. A végére mindenki játéklehetőséget kapott, közel hasonló teljesítményt nyújtottak a játékosok, akik között nagyon jó csapategység alakult ki. Egy ilyen győzelem után nem egyszerű felkészíteni a csapatot a következő mérkőzésre, ráadásul a franciák nagyon erősek, a torna esélyesei között vannak. Nagyon nehéz meccsre számítok ellenük. Fiú U18-as Európa-bajnokság, Lengyelország, C csoport, 1. forduló. Magyarország-Horvátország 36-23 (19-9) Gdyna, játékvezetők: Kiyasko, Kiszeljev (oroszok). Magyarország: Pásztor, Rózsavölgyi (kapusok), Bartók 6, Deák 1, Fekete 7, Füzi 2, Gábor, Győri 3, Juhász 8, Ligetvári 2, Mikita, Nemes 3, Scmid, Szilágyi 2, Urbán 1, Varjú 1. Szövetségi edző: Gyurka János. Horvátország: Jovic, Spikic (kapusok), M. Babic 7, Babic, Ivkovic 2, Jelinic 1, Jurakic 2, Kota, Obranovic, Rados, Sehic, Sipic, Smojver 2, Tokic 7, Vrdoljak 1, Zobex 1. Szövetségi edző: Hrvoje Horvat. Kiállítások: 10, ill. 4 perc. Hétméteresek: 2/2, ill. 7/3.