2024. március 19.

2014-08-15 18:14

Most meg francia krémes

A horvátok után a franciákat is nagy különbséggel győzte le a magyar ifjúsági fiú kézilabda-válogatott a lengyelországi Európa-bajnokságon. A csoportból való továbbjutás már megvan, így a minimálisan kitűzött célt elérte a csapat.

Pusztai Viola Nehéz meccs után még nehezebb. Az ifjúsági Európa-bajnokság csoportkörének második fordulójában két olyan csapat találkozott egymással, amely az elsőben fölényes győzelmet aratott. Az kevésbé volt meglepő, hogy az aranyéremre is esélyesnek tartott Franciaország 43-24-re verte Romániát, az azonban minden várakozást felülmúlt, hogy a magyar fiúválogatott 36-23-ra nyert a jó erőkből álló horvátok ellen. A győzelem pedig óhatatlanul is meghozza az étvágyat a további sikerekhez.
Fekete Dávid Forrás: eurohandballpoland2014.pl
A franciák a meccs elején megmutatták, hogy ők bizony kőkeményen védekeznek, és önbizalmuk is van, hiszen már a második támadásuknál kínai figurával próbálkoztak. A magyar fiúkat azonban nem lehetett könnyen megijeszteni, a bátorságukat pedig gólok jelezték. A bírók meg többször is, hogy emberhátrányban kell játszaniuk, sőt legalább három percig kettővel kevesebben voltak a pályán. Ez azonban egyáltalán nem törte meg a magyar együttest: kevesebben is zsinórban három gólt lőttek, és vezettek 6-3-ra. A horvátok az előző mérkőzésen már a nyolcadik percben időt kértek, a franciáknál ez a pillanat tizennegyedik percben jött el, amely segített nekik abban, hogy felzárkózzanak két gólra. Közelebb azonban már nem tudtak jönni, sőt a magyar csapat még növelte is az előnyét. A félidő utolsó gólja pedig jó alaphangot adott a folytatásra: tökéletesen végrehajtott, a végletekig kijátszott akcióból Fekete Dávid lőtte a magyarok tizenkilencedik gólját, éppen a dudaszó előtt. Így a szünetben 19-15-re vezettek Gyurka János tanítványai. A franciák a második félidőre sem tértek igazán magukhoz, persze ezt a magyar csapatból senki sem bánta, és ki is használták  a fiúk a helyzetet, hiszen négy-öt gólon tartották az ellenfelet. A kiállítások ebben a játékrészben is egymást követték: Ligetvári Patrik idő előtt mehetett zuhanyozni, miután megkapta a harmadik kettő percét. Ötgólos előny, 24-19 után kisebb gólcsend következett, magát a csendet pedig a „nyugodjunk meg!” felkiáltás törte meg, illetve két bírói sípszó: ekkor már a franciáknál is mind több volt a büntetést érő szabálytalanság, így négyen maradtak a mezőnyben. Győri Mátyás ezt gyorsan kihasználta, hatalmas góllal növelte válogatottunk találatainak számát. A 44. percben pedig kialakult az addig legnagyobb különbség: már hét góllal vezetett a magyar csapat. A franciák mindent egy lapra feltéve rohantak a kapu felé és az eredmény után, de a magyar játékosok rendre visszazártak, illetve gólt szereztek. Így nemhogy közelebb került volna, egyre távolodott a mieinktől az ellenfél, s persze a győzelemtől is. Az 53. percben aztán a maroknyi magyar szurkoló tábor rájuk számolt, ekkor ugyanis tíz gól lett a különbség. Az utolsó percekben csak az idővel kellett versenyezni, a győzelem már nem forgott veszélyben. A vége 34-26 lett, így a magyar együttes két győzelem után vezeti a csoportját, és  már biztosan továbbjutott a középdöntőbe. Gyurka János szövetségi edző a mérkőzés után a következőket nyilatkozta honlapunknak: – A csapat a csütörtöki győzelemből merített erőt. Feladhattuk volna a franciák elleni mérkőzést, hogy a románok elleni meccsre koncentráljuk, de úgy döntöttünk, hogy sportszerűen lejátsszuk azt, és ha tudjuk, akkor meg is nyerjük. Nagyon fontos volt, hogy ismét remekül működött a védekezésünk, s a bekkmunka briliáns kapusteljesítménnyel párosult: a srácok egymást segítve, végig nagyon fegyelmezetten játszottak. Az ellenfél hibáit kihasználva tudtunk nyerni, megérdemelt győzelmet arattunk. Sok kiállítást kaptunk, de eldöntöttük, hogy egyáltalán nem foglalkozunk a játékvezetéssel. A végén már csak az idő volt az ellenfelünk, így próbáltuk lassítani a játékot, nem rohantunk, hiszen magabiztos vezetés birtokában voltunk. Igaz, hogy most már továbbjutottunk a csoportból, de nem engedhetjük meg magunknak, hogy ne vegyük komolyan a hátralévő,  románok elleni mérkőzést. Fiú U18-as Európa-bajnokság, Lengyelország, C csoport, 2. forduló. Magyarország–Franciaország 34-26 (19-15) Gdynia, játékvezetők: Jovic, Arnautovic (bosnyákok). Magyarország: Pásztor, Rózsavölgyi (kapusok); Bartók 5, Deák 1, Fekete 4, Füzi 1, Gábor, Győri 9, Juhász 4, Ligetvári 2, Mikita, Nemes 1, Scmid 2, Szilágyi 1, Urbán , Varjú 4. Szövetségi edző: Gyurka János. Franciaország: Bonneau, Meyer (kapusok); Mocquais, Billant 5, Ferrandier, Garain 3, Minne 3, Kounkoud, Lagarde 3, Nozeran 4, Bouchillou, Tahm, Fabregas 4, Mem 2, Richardson Szövetségi edző: Eric Quintin Kiállítások: 12, ill. 8 perc. Hétméteresek: 6/5, ill. 4/1.