UtánpótlásSport ATLÉTIKA. Tóth Anna U23-as Eb-ezüstérmes 100 méteres gátfutásban
2025. július 19.
  • instagram
U23-as atlétikai Európa-bajnokság, Bergen U19-es leány kézilabda Európa-bajnokság, Podgorica
Keresés:

Sportágak

Birkózás

2014-11-14 09:33

Új dizájn: Merci 53

A junior-vébén nyert ezüstjével ért véget Dénes Mercédesz utánpótlás-pályafutása. Már beírta a nevét a sporttörténelembe, ő szerezte a magyar női birkózás első aranyérmét, midőn 2010-ben Szarajevóban kadet Európa-bajnok lett. Most dupla ugrásra készül: korosztályt és súlycsoportot is vált.

Szekeres István Nagy Lajos, a női utánpótlás-válogatott mestere így jellemzi: „A legeredményesebb tanítvány, akivel együtt dolgoztam, hat érmet nyert a korosztályos világversenyeken. Ő a legszorgalmasabb is, céltudatos és motivált. Esélyesnek tartom, hogy már a következő olimpiára eljusson.” Merci, egészalakosAz év elején eldőlt, hogy Dénes Mercédesz, az Érdi Spartacus kiválósága az idén nem indul a felnőtt-vébén. Az már a negyedik világversenye lett volna az Eb és a két junior-világverseny mellett. Helyette meg kellett kezdenie a felkészülést a súlycsoportváltásra. A 48 kg-ból indult el, ott nyert kadet Eb-t, továbbá egy kadet Eb- és két juniorvébé-bronzot. Az idén már egy súllyal feljebb, az 51 kilóban birkózott, s hozott a juniorviadalokról Eb-bronzot és vb-ezüstöt, miközben a felnőtt Eb-n hetedik lett. De az idei csak a zsilipelés éve volt, mert most jön a nagy váltás, az 53 kg, az szerepel ugyanis az olimpiai programban. Merci testsúlya ötvenöt kiló. A korábbi hét helyett már csak kettőt kell fogynia. Igen ám, de ezt a könnyebbséget nem adják ingyen. Rengeteg munkával bele kell erősödnie az ötvenháromba, mert az a mezőny bizony más kávéház… Erről persze ki is faggattam. - Milyen évet tud maga mögött? - Szerencsére, eredményeset. Mert a súlycsoportváltás mindig nehéz, van benne buktató. Nekem bejött. Könnyebb volt a fogyasztás, jobban éreztem magam a versenyeken, és nem nehezültem el, megmaradt a gyorsaságom. - Most még feljebb lép. Az kemény munkával jár… - De még mindig jobb, mint hét kilót fogyni. Az sokat kivesz az ember birkózásából. - Mi a fő feladat? - Az erősítés. - A maximális erő vagy a gyorserő, a robbanékonyság a fontosabb? - Mind a kettő, nincs sorrend. - Hogyan növeli az erejét? - Súlyzóval, és rajta sok, majd még több tárcsával. - Nem megy a gyorsaság rovására? - Nem mehet. Háromféle edzést végzünk. Van egyrészt a futás, az általános állóképesség fejlesztésére. Van az erő-állóképességi és van a technikai edzés. Ezeket csináljuk körforgóban. Ebbe hoz változatosságot a külföldi edzőtábor, minőségi edzőtársakkal (a jövő hetet Ukrajnában tölti a válogatott) és a verseny. A minél több verseny. Tehát sokszínű a terhelésünk, és ez az egész, együtt szolgálja a minél jobb fizikai állapotot is. A beszélgetés fenti töredéke jelzi, hogy Dénes Mercédesz tudatos versenyző. Mi több, tanulja is a sportot. Az egri Eszterházy Károly Főiskola testnevelő-edző szakos hallgatója. Egyszer tán még a női válogatott szövetségi kapitánya lesz, mondom. „Megeshet” – válaszolja.
A papával, aki szintén küzdősportos
A papával, aki szintén küzdősportos
Aztán az 53 kilóról beszélgetünk. Jelesül a kiemelkedő alakjáról, a háromszoros olimpiai bajnok japán Szaori Josidáról, aki az idén az Ázsiai Játékokon megszerezte a huszonharmadik aranyérmét a világversenyekről. Merci még nem találkozott vele a szőnyegen, de sok meccsét látta. Azt mondja róla: ő a majdnem tökéletes női birkózó. „Tökéletes ugyanis nem létezik” – teszi hozzá. Dénes Mercédeszről köztudott, hogy a válogatottban elvégzett napi két edzés után rendszeresen beiktat harmadikat is. Otthon, Érden, a Spartacusban a mestereivel, Tar Mihállyal és Südi Gáborral. „A technika finomításán dolgozunk együtt, és az akcióim lendületét próbáljuk fokozni” – mondja. És így teljes a kép. Ez Dénes Mercédesz világa a 2014. esztendő végén, a korosztály- és súlycsoportváltás előestéjén. A cél: minél jobb olimpiai helyezés Rióban, majd érem Tokióból, amelynek a színe még ismeretlen.