UtánpótlásSport
2024. április 24.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Labdarúgás

2015-02-03 16:29

Az MLSZ a TAO-visszaélésekről

A megítélt TAO-támogatások csupán 1,2 százalékához köthető visszaélés – állítja közleményben az MLSZ. Ez 242 millió forintot érintett, összesen 224 esetben – vagyis a kisegyesületeket érinti leginkább. A szövetség felhívta a figyelmet, hogy akinek visszaélésről van tudomása, kötelessége jelenteni a hatóságok felé.

Nagy-Pál Tamás Meglehetősen nagy port kavart a magyar sporttársadalomban a Mészöly Focisuli szakmai alelnökének, Újvári Gábornak a honlapunknak adott nyilatkozata (ITT), melyben a társaságiadó-kedvezmény visszaéléseire hívta fel a figyelmet. A megpályázott állami támogatás odaítélése a szövetség hatáskörébe tartozik, a sajtóosztályán érdeklődtünk a témáról.
Gyerekfoci
Gyerekfoci
Az MLSZ válaszképpen közleményt juttatott el honlapunk szerkesztőségébe: „A TAO rendszere lehetőséget biztosít a korábbiakhoz képest jelentősen magasabb plusz források bevonására. A támogatás elsődleges célja, hogy minél több amatőr futballista, minél jobb körülmények között játszhassa a világ legnépszerűbb játékát, és megszűnjön a sport területén tapasztalható évtizedes infrastrukturális lemaradás. A rendszer bevezetésének valós eredménye a játékosok számának és a versenyző csapatok kiemelkedő növekedése (a 2010-ben regisztrált 133 ezerhez képest tavaly év végéig 215 ezerre nőtt az igazolt labdarúgók száma, ugyanezen idő alatt a csapatok száma pedig 7300-ról tízezer fölé). Új társadalmi csoportok tértek vissza, vagy kapcsolódtak be a labdarúgás világába, így például nagy számban az óvodások, a középiskolások, a leányok vagy a hátrányos helyzetűek. A pályázati rendszer bevezetése az infrastrukturális fejlesztések eredményein is jól megfigyelhető, amely elsősorban a labdarúgás hátországára gyakorolt hatást: az elmúlt években felépült 380 pálya és felújított 680 játéktér elősegíti, hogy egészségesebb, a napi sportolásra berendezkedett generáció nőjön fel.” A közleményben ezután tértek ki arra a kérdésünkre: tudtak-e arról, hogy sok helyen nem is az utánpótlásra költik a pénzt, illetve úgynevezett közvetítők rendszeresen százalékokat követelnek vissza a támogatásokból? „A szövetség a rendszer bevezetésének kezdetétől világos, átlátható és számon kérhető módon működteti a pályázati rendszert.  Az ezzel kapcsolatos valamennyi információ megtalálható, és nyomon követhető az MLSZ hivatalos oldalán. http://www.mlsz.hu/fejlesztesek/ A TAO-pályázatok elindulásának kezdetétől a szövetség komoly figyelmet és energiát fordít a visszaélések megelőzésére és felderítésére. Külön szervezeti egység foglalkozik a folyamatok teljes körű ellenőrzésével. Az intézkedéseknek köszönhetően a TAO-s pályázatok esetén igen alacsony, 1,2 százaléknyi visszaélés, szabálytalanság fordult elő. Az MLSZ eddig 1648 darab elszámolást vizsgált át (ezen belül 92 programot érintően végzett helyszíni ellenőrzést). Ezek eredményeként 224 esetben állapított meg szabálytalanságot, amely 242 millió forint értékű támogatást érintett, mely összegeket a sportszervezetek nem hívhattak le. Ezzel összefüggésben folyamatban van a szabálytalanul felhasznált összegek büntetőkamattal növelt visszafizettetése. Ahol pedig adózási intézkedés indokolt, az ellenőrök jelzik a gyanújukat a NAV felé, és átadják a hivatal részére az ezzel kapcsolatos információkat. Az ellenőrzés eddigi tapasztalatai szerint a szabálytalanságok, hiányosságok aránya nagyságrendileg hasonló a más támogatási rendszerekben (állami támogatások, uniós támogatások) tapasztalt hibaarányokkal.”
Újvári Gábor
Újvári Gábor
Itt jegyezzük meg, hogy Újvári szerint a kisegyesületek azok, melyek különböző okok miatt nem tudják lehívni a pénzeket, de a közleményben leírt adatok alapján a büntetések is őket sújtják, hiszen, ha 224 esetben 242 millió forintnyi támogatást érintett, akkor az átlagban műhelyenként alig több egy milliónál – a kiemelt egyesületek ennél természetesen sokkal több pénzhez jutnak hozzá. Végül arról informálták honlapunkat, hogy mi várható a visszaélések számának csökkentése érdekében? „Fontos kiemelni, hogy a visszaélések jelentős része nem a sportszervezetekhez, hanem azokhoz a tisztességtelen közvetítőkhöz, tanácsadókhoz köthető, akik a sportszervetektől az adótámogatás megszerzéséért cserébe számos esetben indokolatlan vagy indokolatlanul magas jutalékot kérnek. Ennek a jelenségnek a felszámolásáért a program indulásától több lépést tettünk, hiszen a jogalkotó alapvető szándéka, hogy minden egyes TAO-forint az utánpótlásba, tömegsportba kerüljön, ne közvetítők zsebébe. Egyetlen forint is sok, amely nem az eredetileg meghatározott célt, vagyis a magyar futballutánpótlás fejlesztését szolgálja, ezért – a szövetség vezetésével – fokozatosan veti ki a rendszer magából azokat, akik nem tisztességes módon használják fel a támogatási összegeket. A visszaélések kizárása nemcsak a szövetség feladata, hanem elsősorban a folyamatban résztvevőké. Akinek tudomása van visszaélésről, annak kötelessége jelentenie azt a hatóságoknak. Az MLSZ elnöksége legutóbbi ülésén tárgyalta az ellenőrzési tapasztalatokról szóló beszámolót, és elfogadta az ezzel kapcsolatos, 2015-ös akciótervet. A szövetség megduplázza a helyszíni ellenőrzések számát, szigorítja az elszámolási szabályokat, elektronizálja az elszámolások benyújtását.” Fontos lenne, hogy ezek az ellenőrzések valóban eredményre vezessenek, hiszen abban mindenki egyetért: a TAO remek kezdeményezés az utánpótlás fejlesztésére, egészen addig, amíg valóban arra megy a pénz, és nem ügyeskedők tömik belőle a zsebüket.