2015-03-20 19:14

Vereség a nyitányon

Az U17-es válogatott sokáig jól tartotta magát Csehország ellen az Eb-selejtező elitkörének első fordulójában, a helyzetei is megvoltak a találkozó megnyeréséhez, de végül - súlyos védelmi hiba következtében - 1-0-s vereséget szenvedett.

Nagy-Pál Tamás A nap első sugaraival előbukkanó tavasz érzése mindig új reményekkel tölti el a magyar futballrajongókat. Bíznak abban: ezúttal tényleg jöhet valami szép. Ahhoz rendszerint kapaszkodók is akadnak. Itt van például az U17-es válogatott esete: a csapat játékosa a Barcelona utánpótlásában is meghatározóvá vált Tajti Mátyás, vagy Patik Márton, aki a magyarnál már jóval erősebbnek számító osztrák hátországban (RB Salzburg) szerepel. Ugyancsak kapaszkodó, hogy a világ futballhatalmait elkerülte az Eb-selejtező elitkörének sorsolásakor Belvon Attila csapata, hiszen Csehország, Skócia és Bosznia-Hercegovina lett az ellenfél. További adalék, hogy idén először tizenhat csapatos lesz a kontinenstorna, vagyis nem csak a nyolc csoportelső, hanem a hét legjobb második is ott lehet Bulgáriában. A reménysugarak tehát megvoltak, amikor a válogatott a csehek ellen megkezdte Telkiben a hazai rendezésű tornát szülők, osztálytársak, edzők és játékos-megfigyelők szeme láttára. A szomszédos óvoda udvarán pedig szép számú kórus verődött össze: a „túlórázó” csemeték „Hajrá magyarok” rigmussal buzdították a fiúkat az utca túloldaláról. Ennek ellenére kellett negyedóra, mire a mieink kijöttek a vendégek szorításából, akiknek a letámadása remekül működött, de csak veszélyes beadásokig jutottak. Aztán felbátorodtak a magyar fiúk, és el is jutottak a cseh kapuig, többször szemre is tetszetős akciókkal. A 32. percben a félidő legnagyobb helyzete maradt ki: Tömösvári Bálint harcolt ki szabadrúgást közvetlen a tizenhatos vonala előtt: Vogyicska Bálint erőből lőtte középre, a kapus viszont hárított. Rögtön utána Kovács Dávid gurított ziccerben mellé. A magyar fiúk percei voltak ezek. Komoly lehetőség akadt a másik oldalon is, Marcel Cermak és Alex Král lövésénél is Demjén Patriknak kellett védenie, de a helyén volt, így gól nélkül mehettek a pihenőre a csapatok. Jó iramban kezdődött a második játékrész, mindkét kapu forgott veszélyben, és érezni lehetett: egyetlen gól eldöntheti a találkozó végkimenetelét. Belvon Attila közben cserékkel próbált meg frissíteni: Tömösvári Bálint helyére a selejtező első szakaszának legjobbja, Herjeczki Kristóf, míg a csapatból lefelé kilógó Patik Márton helyére Tóth Bence állt be. A 66. percben – súlyos védelmi hibát kihasználva – jött a hidegzuhany: beadást követően a védők rosszul szabadítottak fel, Ondrej Sasinka elé került a labda, aki be is bombázta (0-1). Ezzel, ahogy arra számítani lehetett, ki is alakult a végeredmény - az egyenlítő gól Bíró Bence lábában maradt -, a magyar válogatott vereséggel kezdte meg a selejtezőt. A továbbjutás esélye ezzel még nem szállt el, viszont nagy valószínűség szerint mind a hat pontot meg kell szerezni a hátralévő mérkőzéseken. Vasárnap délután négytől a bosnyákokat 2-0-ra legyőző skótokat fogadja a csapat a Pancho Arénában. U17-es Eb-selejtező elitkör, 1. forduló Magyarország–Csehország 0-1 (0-0) Gól: Sasinka (66.) Magyarország: Demjén – Virág, Szalai Attila, Patik (Tóth B. 65.), Nagy Zs. – Szalai András (Dragóner 71.), Vogyicska, Tajti – Kovács D., Bíró, Tömösvári (Herjeczki 58.). Skócia–Bosznia-Hercegovina 2-0 (0-0) A csoport állása: 1. Skóca 3 pont/2-0, 2. Csehország 3/1-0, 3. Magyarország 0/0-1, 4. Bosznia-Hercegovina 0/0-2