2015-03-25 16:55

Egy árva gól, utolsó hely

Bár a harmadik meccsén a magyar válogatott végre megrúgta első gólját Dragóner Filip révén az U17-es Eb-selejtező elitkörében, 2-1-re kikapott Bosznia-Hercegovinától, így a csoport utolsó helyén végzett, és nem jutott el a kontinenstornára.

Nagy-Pál Tamás Nagyon vékony szalmaszálba kapaszkodhatott csak az U17-es válogatott az Európa-bajnokság selejtezőjének elitkörében. Miután lőtt gól nélkül, mindössze egyetlen ponttal állt a csoport harmadik helyén, legalább két góllal kellett nyernie ahhoz a bosnyákok ellen az utolsó fordulóban, hogy egyáltalán érdemes legyen figyelni a mérkőzéssel egy időben zajló Csehország–Skócia összecsapást (melyen egyébként cseh sikerért kellett szorítani). Arról nem is beszélve, hogy a többi csoport végeredménye sem másodlagos, hiszen csak a hét legjobb második lehet ott a bulgáriai kontinenstornán. A Pancho Aréna közönségnek nagyjából ötven százalékát a Puskás Akadémia növendékei tették ki, rajtuk kívül természetesen a rokonok és edzők, valamint a szövetség vezérkara: Csányi Sándor elnök, Vági Márton főtitkár és Benrd Storck sportigazgató is tiszteletét tette a mérkőzésen – bár utóbbinak a feladatköre miatt az a kötelességei közé tartozik. Az eltiltások miatt alaposan felforgatott kezdőcsapatot küldött a pályára Belvon Attila szövetségi edző: Keményffy Máté és Dragóner Attila is először volt kezdő a tornán. A szándék az első pillanatoktól kezdve látszott: a csapat gólokat akart szerezni, itt már nem volt lehetőség a mérkőzés agyontaktikázására. Tajti Mátyás elszántan játszott, jó negyvenméteres szólója végén Herjeczki Kristóf szabadrúgásával veszélyeztethetett először a csapat. Ezzel együtt a védekezésre mintha kevesebb energia maradt volna, így már a 10. percben a gólvonalról kellett felszabadítania Patik Mártonnak, bosnyák sarokrúgás után. Pár perccel később – nagyjából akkor, amikor a csehek megszerezték a másik mérkőzésen a vezetést – Tömösvári Bálint fejese a kapufán landolt, majd Herjeczki Kristóf jobb lába is megvillant, a kapus bravúrral tolta szögletre a labdát. Tömösvári nagyon közel állt ahhoz, hogy a torna legnagyobb gólját lője meg, amikor 23 méterről vette célba a kaput, tényleg csak centiméterekkel kerülte el a jobb felsőt. A vendégek azonban sokkal jobban sáfárkodtak a helyzeteikkel: a 37. percben Demirović fejére mértani pontosságú beadás érkezett, a támadó pedig okosan a rövid alsóba bólintott, ezzel már matematikailag is elúszni látszottak a továbbjutási esélyek (0-1). Próbálkozásban a második félidőben sem volt hiány, de ekkor már azt is látni lehetett, hogy nincs elég hit a fiúkban, ráadásul a bosnyák kontrák szinte kivétel nélkül gólveszélyesek voltak. Az 57. percben Belvon meglepő cserére szánta el magát: a csapatkapitány, Tajti helyére küldte be Kovács Dávidot. A 65. percben aztán nagy nehezen megszületett a torna első magyar gólja: Dragóner pazar indítással léphetett ki, a tizenhatoson belül megtolta a labdát, de hosszan, viszont szerencsésen visszakerült elé, még átvenni is volt ideje, és a kapuba lőtt (1-1). Felpörgött a csapat, és mindent egy lapra feltéve próbálta meg begyötörni a csoport második helyéhez szükséges két gólt. Az izgalmak a tetőfokára hágtak, hiszen eközben a bosnyákok  is próbálkoztak, de olyan közel nem voltak a gólhoz, mint Kovács, aki a felső lécet forgácsolta szét. Magyar gól nem jött, sőt, a hosszabbításban Mustedaganić fejese megadta a kegyelemdöfést is (1-2), így bár a torna utolsó húsz percében valóban jó játékot mutatott a gárda, ez a három meccset nézve nagyon kevés volt, és egyetlen rúgott góllal az utolsó helyen végzett, mellyel nem jutott a tizenhat csapatos Eb-döntőbe. Pedig a csehek az 1-0-s sikerükkel mindent megtettek érte. U17-es Eb-selejtező, elitkör, 3. forduló Magyarország–Bosznia-Hercegovina 1-2 (0-1) Gól: Dragóner (65.) ill. Demirović (37.), Mustedaganić (80+1.) Magyarország: Demjén – Virág, Tóth B., Patik, Nagy Zs. – Tajti (Kovács 57.), Keményffy, Bodrogi (Vogyicska 49.) – Tömösvári (Bíró 49.), Dragóner, Herjeczki. Csehország–Skócia 1-0 A csoport végeredménye: 1. Csehország 7 pont/4-2 (továbbjutott), 2. Skócia 4/2-1 (a hét legjobb csoportmásodik egyikeként továbbjuthat), 3. Bosznia-Hercegovina 4/4-5 4. Magyarország 1/1-3