Noha magyar vitorlázók remek eredményekkel korábban is büszkélkedhettek, arra mindenki fölkapja a fejét az ember, ha tinédzserek sikereiről olvas. Pláne, ha a hullámok tetején testvérpár hajózik. A Vadnai fivéreknél, Benjáminnál és Jonatánnál jártunk – hol másutt, mint a Balaton partján.
Pusztai Viola „Keresem a hullámokat a nyílt vízen, amelyek hazavisznek” – csendül fel a rádióban Fritz Kalkbrenner dala, miközben már Budapest felé tartunk Balatonfüredről. Várjunk csak! Mit is mondtak a Vadnai-fivérek? Hogy a Balaton jelenti nekik az otthont akkor is, amikor vitorlájukkal az óceánt, vagy a tengert szelik...
A Balatonfüredi Yacht Club környezete idilli. A kikötőben vitorlások, kis hajók pihennek. A móló mellett, a nádas közelében vadrécék és más madarak a vízben.
– A szél nagyjából 7-8 csomós lehet, az már alkalmas a vitorlázásra, de ma kondiedzést tartunk – magyarázza Vadnai Benjámin (19), miközben öccsével, Jonatánnal (17) a kedvünkért felszereli az egyik versenyhajót. Abban egyetértenek, hogy a vitorlázás nem csupán sport, hanem életérzés.
– Sokáig versenyszerűen úsztak, de amikor eljutottak egy vitorlástáborba, nagyon megtetszett nekik, hogy nem a csempét kell nézniük a négy fal között, hanem a szabadban lehetnek. Nem csoda, hogy úgy döntöttek, inkább ezzel a sportággal foglalkoznak komolyabban, az úszás pedig megmarad kiegészítésnek – emlékszik vissza a kezdetekre az édesapa, Vadnai Péter, aki szintén válogatott vitorlázó volt.
Vadnai Benjámin a Balaton hullámait szeli Fotó: Vadnai Péter
Benjámin nyolcévesen váltott, és két esztendő múlva már jöttek is az első eredmények. Eljutott a korosztályos Európa-bajnokságra, és a hozzávetőleg kétszáz fős mezőny legfiatalabb tagjaként a 19. helyen végzett. Az érettségi előtt álló versenyző a legnagyobb eredményének természetesen a Laser 4.7, illetve a Laser Radial hajóosztályban elért U19-es világbajnoki címet tartja. Egyébként már az első diadallal is történelmet írt, hiszen ő lett az első magyar vitorlázó ifjúsági vb-aranyérmes. Aztán jött a második is.
A két és fél évvel fiatalabb öcs, Jonatán követte bátyját, illetve, ahogy ő fogalmaz: „Próbáltam utolérni a tesót.” Sikerrel tette, hiszen az U16-os korosztályban Laser 4.7 és Byte CII, míg az U17-ben Laser Radial hajóosztályban lett világbajnok. A legkevésbé sem mellesleg Byte CII-ben részt vett a nandzsingi ifjúsági olimpián, ahol bronzérmet szerzett.
Édesapjuk szerint a fivérek legfontosabb közös vonása, hogy szeretik a vitorlázást és rendkívül motiváltak.
– Habitusban azért van köztük különbség, Jonatán kicsit erőszakosabb. De közösek a céljaik, amelyekért együtt küzdenek. Kiválóan dolgoznak együtt, jó edzőpartnerek, és a vízen is mindenben segítik egymást.
A fiúk év közben sokat vannak távol az otthontól, hiszen a profi vitorlázás megköveteli, hogy távolabbi vizeken is eddzenek, illetve versenyezzenek. Legutóbb az olaszországi Malcesinében rendezett Európa Kupán vettek részt, remekül szerepeltek - már az olimpiai Laser Standard osztályban. A száz fős mezőnyben Benjámin az ötödik helyen végzett, s lett a legeredményesebb U21-es versenyző, míg Jonatán megnyerte az U19-esek viadalát.
– A szüleink sokszor utaznak velünk a versenyekre, úgy könnyebb leküzdeni a honvágyat is – mondja a fiatalabb testvér. – Az iskolai tananyagot is be tudjuk pótolni, nem vagyunk magántanulók, így amikor hazaérünk, akkor írjuk meg a dolgozatokat. A barátokkal való kapcsolattartás azonban nehezen megy.
Vadnai Jonatán a tengeren Fotó: Vadnai Péter
Miután jelenleg már mindketten felnőtt-hajóosztályban, azaz a Laser Standardban versenyeznek, természetesen kevesebb a jó helyezés.
– Meg kell szokni a mezőnyt, a magasabb színvonalat, nem lehet annyit hibázni, mint a fiatalabbak között – mondják szinte egyszerre. – De mindent megteszünk azért, hogy előrelépjünk. A feladás nem a mi pályánk.
Ez igaz az egész családra, hiszen a fiúk versenyzéséhez szükséges anyagi feltételeket bizony nem könnyű előteremteni. Vadnai Péter a menedzsere is a két fiúnak, így amellett, hogy összeállítja az éves programot, kiválasztja a megfelelő helyszíneket, partnereket az edzőtáborokra, és támogatókat is keres.
– A szövetség mind több támogatást nyújt, mert a vezetők látják, ahhoz, hogy jó eredményeket érjünk el, több lehetőséget kell biztosítani az edzésekre, a versenyekre. Továbbá a klubunk, a Balatonfüredi Yacht Club és a bennünket támogató szponzorcsapat is sokat segít, de a család ezzel együtt évről évre erőn felül teljesít.
Benjáminnak és Jonatánnak már az idén nagy tervei vannak. A „páros” Riót vette célba. Az olimpiai kvalifikációra a június 29-én kezdődő kanadai Laser Standard-világbajnokságon lesz lehetőségük.
– Kingstonban kilenc országnak osztanak még kvótát – magyarázza az idősebb fivér. – Bár még csak most kezdtünk a Standardban versenyezni, úgy gondolom, van esélyünk, hogy elcsípjük az egyik helyet. Nagy álmunk, hogy olimpián indulhassunk, remélem, hogy ez már 2016-ban megvalósul. De az sem baj, ha most még nem, mert a fő cél azért Tokió.
A Vadnai testvérek augusztusban a hollandiai U21-es világbajnokságon is részt vesznek. Benjámin szeretne az első tíz, optimális esetben az első három hely valamelyikén végezni, míg Jonatán ebben a mezőnyben a tizenöt közé kerülést tűzte ki célul, az U19-esek között pedig az első háromba végezne.