UtánpótlásSport Birkózás: Terék Gerda arany-, Fáth Laura bronzérmes az olaszországi U20-as Eb-n
2025. július 3.
  • instagram
Ifjúsági úszó Európa-bajnokság, Somorja
Keresés:

Sportágak

Vívás

2015-05-26 09:28

Kardvilág Kanizsán

A nagykanizsai vívószakosztály az elmúlt több mint ötven évben számos utánpótlás-válogatott kardozót nevelt; a serdülők a hét végén megnyerték a csébét. De vidéki klubként hiába teremti meg a megfelelő szakmai hátteret, a fiatalok a továbbtanulás miatt elhagyják a várost.

Pusztai Viola Nagykanizsán hosszú múltra visszatekintő hagyománya van a kardvívásnak. A szakosztály 1959-ben alakult Szabó János vívómester kezdeményezésére. A több mint ötven év alatt körülbelül ezerötszáz fiatal ismerkedett meg a sportággal, számos utánpótlás-válogatott vívó nevelkedett a klubban, amely a versenyrendezés terén is úttörőnek bizonyult: a hetvenes években, 12-14 éves gyerekeknek rendezett kupaviadalból nőtte ki magát a ma is létező diákolimpia. Az NTE 1866 szakosztályában oktattak először női kardvívást Magyarországon, és 1997-ben az első női kardversenyt is a zalai városban tartották.
Dobó István és Piecs Adrienn
Dobó István és Piecs Adrienn
A 2000-es évek elején tőrvívásban is értek el sikereket a tanítványaik, de most már csak a kardoktatásra koncentrál a klub. Jelenleg 60-65 tagja van, abból 27 az igazolt versenyző. − Elsősorban utánpótlás-nevelő műhely a mienk – mondja Piecs Adrienn szakosztályvezető. – Versenyzőink a gyermektől a juniorig minden korosztályban eredményesen szerepelnek. Dobó István révén tavaly a kadetek, idén – miután korcsoportot váltott – a juniorok között képviseltettük magunkat a világ- és Európa-bajnokságon. Jövőre Milassin Mórnak lehet esélye arra, hogy bekerüljön a válogatott keretbe. Ő most még serdülőkorú, korábban gyermek- és újonckorosztályban is országos bajnok lett. Ha serdülőben is sikerült volna győznie, akkor helyi történelmet ír, de végül az ötödik helyen végzett. A kadetek között az első előválogatót megnyerte, ami több mint biztató a következő szezonra nézve. A szakosztályban két edző dolgozik: Piecs Adrienn főállású szakedzőként és az egyesület elnöke, Kiss György megbízási szerződéssel, aki 1970-ben vette át a szakmai munkát mesterétől, Szabó Jánostól. − Sokat változott a világ az elmúlt húsz évben – emlékezik vissza. – Most fele annyi pénzt adnak a város sportjára, mint akkor, és abból a nagy részét kapásból elviszi a hat labdarúgócsapat. S még nem beszéltünk arról, hogy kézilabda- és kosárlabdaklub is működik Nagykanizsán. A vívás egyre kevesebb támogatást kap, úgy történhet meg, hogy míg régen külön ember foglalkozott a papírmunkával, és ketten látták el a szakosztály körüli teendőket, most Adrienn délelőtt szakosztályvezetőként dolgozik, délután edzést tart, a takarítást pedig felváltva csináljuk. Azt az időt fordíthatnánk a szakmára is.
Milassin Mór nyerte a kadet előválogató versenyt. Fotó: Piecs Adrienn
Milassin Mór nyerte a kadet előválogató versenyt. Fotó: Piecs Adrienn
Az edzéskörülményekre azért nem lehet panasz: az eredményességnek és a szövetség sportágfejlesztési programjának köszönhetően a szakosztály nemrég 15 millió forintból felújíthatta a vívótermet. Teljesen új fűtőberendezést, parkettát kapott, eltüntették a korábbi beázás nyomait. Ahogy Kiss György fogalmazott, vidéken kevés helyen vannak olyan jó körülmények, mint Nagykanizsán: nyolc villanypáston gyakorolhatnak a fiatalok, az edzés előtt és után jól felszerelt öltözők fogadják őket, és az internetet sem kell nélkülözniük az épületben. Jelenleg a fiúk vannak többségben a páston, de lányok is látogatják az edzéseket, azonban ők még nagyon fiatalok, csak nemrég kezdték a vívást. A gyerekek tehetségkutató foglalkozásokon, városi vagy iskolai sportnapokon ismerkedhetnek meg a sportággal, de többnyire inkább apáról fiúra száll a kardozás hagyománya. − A tanítványaink többsége olyan körökből érkezik, amelyekben akár már a nagypapa is űzte a sportágat – magyarázza az edzőnő. − Miután polgári családok gyermekeiről beszélünk, tisztában vagyunk azzal, hogy elsősorban utánpótlás-neveléssel foglalkozhatunk, hiszen Nagykanizsa hiába egyetemi város, a fiatalok inkább a budapesti vagy a nagyobb vidéki városok egyetemein, főiskoláin tanulnak tovább. Ebből próbáljuk kihozni a legtöbbet. Edzőként az volt az egyik álmom, hogy válogatott versenyzőt neveljek, Dobó István személyében megvalósult. Rettentően örültem, amikor először megkapta a címeres melegítőt, majd a kadet után juniorban is kiharcolta a kerettagságot. Álmok, célok és új kihívások mindig vannak. Én a munkában hiszek, és abban, hogy ha a szakosztályban több mint tíz éve felállított szisztéma szerint – amelyben én is nevelkedtem − dolgozunk, akkor annak meglesz az eredménye.

A hét végén rendezett országos serdülőcsapat-bajnokságon Nagykanizsa fiú kardozói bizonyultak a legjobbnak. Piecs Adrienn tanítványai,  Dobó Ádám, Horváth Barna, Horváth Gergő és Milassin Mór a döntőben a KVSE-t győzték le 45-35-re.