2024. május 17.

2015-12-21 17:38

Megérik a pénzüket?

Az NB I-gyel együtt sorozatunk is téli pihenőre vonul, de még egyszer számba vesszük, és értékeljük az 1995. január elseje után született játékosok szereplését. Mészöly Géza a "gólkirály" Németh Márió teljesítményét méltatta.

Nagy-Pál Tamás Véget ért az NB I erre az évre, lejátszották az első tizenkilenc fordulót. Ez az első bajnokság a szövetség ajánlásával, miszerint nagyobb mértékben részesülnek a szerencsejátékból befolyó pénzekből azok a klubok, amelyek folyamatosan szerepeltetnek legalább egy, 1995. január elseje után született, hazai nevelésű labdarúgót.
Nagy Ádám1
Nagy Ádám1
A törekvés célja egyértelmű: játsszon minél több fiatal, és a fejlődésük legfontosabb szakaszában ne a kispadot koptassák azért, mert az eredménykényszer miatt inkább a tapasztaltabb külföldieknek adnak lehetőséget a szakvezetők. Az edzőkre nyilvánvalóan nyomást gyakorló klubtulajdonosok így abban érdekeltek anyagilag, hogy húsz éven aluli játékos a pályán legyen. Ha csupán a tényekre hivatkozunk, egyértelműen levonhatjuk az következtetést: az „akció”elérte a célját. Az előző bajnokság első 19 fordulójában ugyanis összesen 16 649 percet játszottak az U20-asok. A szám most, ősszel úgy emelkedett – majdnem 18 százalékkal – 19 605-re, hogy az NB I létszámának 16-ról 12-re csökkentése miatt összesen 38 mérkőzéssel kevesebbet rendeztek. Ugyanez igaz a fordulónkénti átlagra is, amely így 876 percből lett 1032. Ez természetesen azt jelenti, hogy a meccsenkénti átlag még ennél is sokkal látványosabban nőtt: míg egy évvel ezelőtt egy-egy találkozó két csapatában 109 percet töltöttek a pályán fiatalok, addig az idén 172-őt, vagyis több, mint másfélszer annyit. Ez mindenképpen örömteli, hiszen azt jelenti: gyakorlatilag mindkét gárdában akadt egy-egy olyan felkészült fiatal, aki majdnem végigjátszotta az adott meccset. A kép ennél azért jóval árnyaltabb, hiszen például a bajnokságot nagyon rosszul kezdő, aztán komoly menetelést bemutató Videoton csupán Sejben Viktornak (19) szavazott bizalmat: ő összesen 71 percet játszhatott. A másik véglet a Vasas: Berecz Zsombor, Vida Máté és Osváth Attila (mindhárom 20 éves) összesen 3254 percet töltött a pályán. Az esztendő végére ráadásul egészen belelendültek a fiatalok (illetve csak előbbi kettő, Osváth ugyanis súlyos sérülést szenvedett), és a piros-kékek elmozdultak a kieső helyről. A legjobban talán a Paks találta meg a középutat, ugyanis 2670 játékperce a harmadik legtöbb (még a Budapest Honvéd előzi meg), és eredményességgel is párosult. Csertői Aurél együttese a negyedik helyen telel, reális eséllyel pályázik a dobogós helyek valamelyikére – természetesen nem a legfelsőre, hiszen azt már nem lehet elvenni a Ferencvárostól. Az „atomváros” csapatában Lenzsér Bence (20) töltötte a legtöbb időt a pályán. Őt kitűnően ismeri még szövetségi edzői korszakából a Haladás trénere, Mészöly Géza: „Nagy valószínűség szerint a Paks a nyáron inkább anyagi megfontolásból igazolta le Lenzsért, annak érdekében, hogy kellő számú fiatal legyen a keretben. Aztán a védő gyorsan bizonyította: stabil teljesítményre képes, és remek játékkal járult hozzá a klub sikeres őszéhez.” És itt el is érkeztünk az ajánlás szubjektív értékeléséhez: vajon minden fiatal azért kapott-e szerepet, mert megüti a kívánt szintet, vagy az edzők olykor tulajdonosi utasításra, az anyagi érdekeket szem előtt tartva adtak nekik lehetőséget? Utóbbit nyilván lehetetlen bizonyítani, bár az például meglehetősen gyanús, hogy a Békéscsabából a kezdeti zakók után szinte teljesen kikoptak a fiatalok – nem mintha az újonc attól sokkal jobban teljesített volna. Ugyanakkor akad jó néhány pozitív példa. Elég, ha Bobál Dávidra (Honvéd, 20) gondolunk, aki 1613 percével a lista első helyén végzett, s olyan támadókat sikerült középső védőként szemtelen magabiztossággal leradíroznia a pályáról, mint Torghelle Sándor vagy Böde Dániel. Utóbbi csapattársát, Nagy Ádámot (20) is megemlíthetjük, aki a toronymagasan listavezető Ferencvárosban nyújtott olyan stabil teljesítményt, hogy még a felnőttválogatottba is bekerült, mi több, a Norvégia elleni hazai pótselejtező talán legjobbja volt.
Németh Márió1
A felsorolásból hiba lenne kihagyni a debreceni Balogh Norbertet (20), aki három gólt szerzett, nem véletlenül hozták hírbe az elmúlt hetekben több komoly európai klubbal. És mindenképpen meg kell említeni Németh Máriót (20), aki a Haladás legjobbja volt ősszel, összesen hat gólt szerzett, s ezzel az U20-as góllövőlista első helyén áll, de az összesített NB I-es rangsorban is  hatodik. „Ő tipikus példája annak, miért is nagy segítség a szövetség ajánlása – fejtette ki Mészöly. – Márió a házi gólkirályunk, vagyis így is, úgy is alapember lenne, ugyanakkor a szezon elején szükség volt ahhoz a külső kezdőlökésre. Nem a legjobb állapotban érkezett vissza az U20-as világbajnokságról, így az első fordulókban nem tudott megfelelő teljesítményt nyújtani. Ám az ajánlás is közrejátszott abban, hogy mégis a csapatban maradt, aztán utolérte magát fizikailag, és elkezdte rúgni a gólokat.” A csúcsot jelentő negyedik fordulóban egyébként az NB I mind a tizenkét csapata lehetőséget adott fiataloknak (ami többször már nem történt meg); összesen 23-an, vagyis hozzávetőleg kétcsapatnyian léphettek pályára, 1229 percet játszva. S hogy ebből végül ki profitálhat majd? Reményeink szerint a teljes magyar futball, főképpen persze a válogatott.

HÉTRŐL HÉTRE 1. FORDULÓ. 10 csapatban 20 játékos összesen 1154 percet játszott. 2. FORDULÓ. 11 csapatban 19 játékos összesen 1073 percet játszott. 3. FORDULÓ. 10 csapatban 18 játékos összesen 1236 percet játszott. 4. FORDULÓ: 12 csapatban 23 játékos összesen 1229 percet játszott. 5. FORDULÓ: 10 csapatban 17 játékos összesen 1048 percet játszott. 6. FORDULÓ: 10 csapatban 17 játékos összesen 1218 percet játszott. 7. FORDULÓ: 11 csapatban 20 játékos összesen 1242 percet játszott. 8. FORDULÓ: 9 csapatban 12 játékos összesen 832 percet játszott. 9. FORDULÓ: 10 csapatban 17 játékos összesen 1214 percet játszott. 10. FORDULÓ: 11 csapatban 19 játékos összesen 1079 percet játszott. 11. FORDULÓ: 10 csapatban 17 játékos összesen 1157 percet játszott. 12. FORDULÓ: 11 csapatban, 18 játékos összesen 1124 percet játszott. 13. FORDULÓ: 10 csapatban, 16 játékos összesen 992 percet játszott. 14. FORDULÓ: 11 csapatban, 18 játékos összesen 1175 percet játszott. 15. FORDULÓ: 11 csapatban, 17 játékos összesen 1085 percet játszott. 16. FORDULÓ: 11 csapatban, 15 játékos összesen 927 percet játszott. 17. FORDULÓ: 10 csapatban, 19 játékos összesen 965 percet játszott. 18. FORDULÓ: 10 csapatban, 15 játékos összesen 940 percet játszott. 19. FORDULÓ: 11 csapatban, 18 játékos összesen 1069 percet játszott. ♦♦♦ U20-AS GÓLLÖVŐLISTA Németh Márió (Haladás) 6 gól, Balogh Norbert (DVSC) 3 gól, Viczián Ádám (Békéscsaba), Hahn János (Paks) 2-2 gól, Sallói Dániel (Újpest), Sallai Roland (Puskás), Tóth Patrik (Újpest), Osváth Attila (Vasas), Zsótér Donát (Puskás), Sejben Viktor (Videoton), Bobál Dávid (Honvéd), Lenzsér Bence (Paks) 1-1 gól ♦♦♦ A LEGTÖBBET JÁTSZOTTAK 1. Bobál Dávid (Honvéd) 1613 perc, 2. Sallai Roland (Puskás) 1560 perc, 3. Nagy Ádám (FTC) 1502 perc, 4. Balogh Norbert (DVSC) 1452 perc, 5. Németh Márió (Haladás) 1390 perc, 6. Lenzsér Bence (Paks) 1350 perc, 7. Berecz Zsombor (Vasas) 1253 perc, 8. Vida Máté (Vasas) 1173 perc, 9. Kitl Miklós (DVTK) 1073 perc, 10. Gazdag Dániel (Honvéd) 1007 perc, 10 Gera Dániel (MTK) 976 perc, 11. Viczián Ádám (Békéscsaba) 948 perc, 13. Osváth Attila (Vasas) 828 perc, 14. Nemes Milán (DVTK) 810 perc, 15. Hahn János (Paks) 763 perc, 16. Varga Szabolcs (MTK) 685 perc, 17. Sallói Dániel (Újpest) 657 perc, 18. Medgyes Zoltán (Haladás) 327 perc, 19. Asztalos Dávid (Paks) 270 perc 20. Szalai Dániel (Békéscsaba) 207 perc, 21. Kővári Róbert (Paks) 197 perc.