2024. április 23.

Ifjúsági olimpia

2016-02-15 18:01

Vértes Nátán a nyolcas döntőben

Az ügyességi jégkorong második versenynapján az éremre is esélyes, székesfehérvári Vértes Nátán két számban is csak egy pontot szerzett, végül azonban kvalifikálta magát a csütörtöki nyolcas döntőbe az ifjúsági olimpián. Az edzője, Kiss Dávid szerint mentálisan kell erősödnie a következő két napban. A hétfő többi magyar szereplője becsülettel küzdött, de a mezőny második felében végzett. Norvégia a biatlonban szerezte meg az első aranyérmét.

Munkatársainktól Vértes Nátán az ügyességi jégkorong kvalifikációjának második napján először a szombatról elhalasztott szlalomkorcsolyázásban bizonyíthatta tudását a Kristins Hall jegén. Jól ment neki, hiszen a kanadai, majd az ausztrál ellenfelet is felülmúlta, s végül az elődöntőben fejezte be a versenyt. Ott az osztrák Benjamin Baumgartner jobbnak bizonyult nála. Nátán 13.20-as időeredménye a negyedik helyre volt elég, amiért három pontot kapott. Bár a mezőnyben rendelkeznek nála sokkal gyengébb lövőerejű versenyzők is, pechjére a tizenhat között a francia Antonin Plagnat az ő 133,1 km/órás lövésénél még erősebbet produkált, így a feladatra csupán egy pontot kapott. Ugyanannyit ért a teljesítménye a passzolási pontosság versenyszámban is, az öt pontot tizennégy lövésből érte el, míg ellenfelének, a német Betzoldnak hat kísérlet is elég volt.
A szlovák Cederle lehet a legnehezebb ellenfél
A két gyengébb eredmény után a tizenöt éves fehérvári a korongvezetésben igazán kitett magáért, hiszen egészen a döntőig menetelt. Bár a szlovák Sebastian Cederle gyorsabban végzett a feladattal, Nátán a második helyével így is négy pontot gyűjtött. Összesítésben, 16 pontot szerezve a negyedik helyen kvalifikálta magát a csütörtöki nyolcas döntőbe. A kvalifikációban a legjobb teljesítményt Cederle nyújtotta. A verseny utáni nyilatkozatok alaphangját maga Nátán adta meg: „Egyáltalán nem vagyok elégedett a mai teljesítményemmel.” A harmadik feladat után még első volt, de a negyediket és az ötödiket – ahogy ő maga mondja – csúnyán elrontotta. „Nem koncentráltam eléggé, egyszerűen fejben nem voltam ott. Az utolsó feladatra viszont összeszedtem magam, és sikerült megszereznem a második helyet. A következő két napban elsősorban azon leszek, hogy elengedjem a ma történteket, megpróbálok csak pozitív dolgokba kapaszkodni, abból táplálkozni, hogy a döntőben a lehető legjobban teljesítsek.” Az edző, Kiss Dávid nincs pánikban. Sőt… Azt mondja: „Nagyon elégedett vagyok Nátán kvalifikációban nyújtott teljesítményével, hiszen az elsődleges cél a döntőbe jutás volt, ami sikerült. Bárhogyan is nézzük, a negyedik hely szép eredmény, és csupán három ponttal maradt el az elsőtől. A döntőben végig koncentrálnia kell, akkor is, ha esetleg valamelyik feladatban nem az első helyen végez. Hajlamos arra, hogy emiatt frusztrálttá váljon, ami rányomja a bélyegét a következő erőpróbára is. Ezért elsősorban mentálisan kell megerősödnie a következő két napban.” BIATLON A házigazda norvégok megszerezték az első lillehammeri aranyérmüket: Sivert Guttorm Bakken megnyerte a fiúk 10 km-es üldözéses versenyét.
Az első norvég aranyérmes Lillehammerben
Remek küzdelemben, két orosz legény előtt, de valójában csak Jegor Tutminnal kellett megbirkóznia. A két fiú egybehangzóan állítja, hogy – 17 évesen – ők már régi vetélytársak, és kifejezetten élményként élik meg a párharcukat. Nos, ezúttal Jegor érezhette jobban magát a verseny elején, hiszen a második lövészet után is ő vezetett. Onnan fordított a norvég, és több mint egyperces előnnyel győzött. Európa uralta a versenyt, az első húszba más kontinensről csak a kínai Zhu (16.) és az amerikai Cerrenka (20.) jutott. Herneczky Áron tartotta az előző napi formáját: a lövészetben ezúttal is csak kettőt hibázott (mindkétszer fekvő helyzetből), abban mindössze ketten teljesítettek nála jobban a mezőnyben. Az aranyérmes norvég Bakken például négyszer is pontatlanul célzott. Herneczkynek ezúttal is a futás ment gyengébben, ami nem csoda annak tükrében, hogy havon készülni szinte egyáltalán nem tudott a szezonban. Mindegyik lövészet előtt harmincon kívül volt az ideje ötvenfős mezőnyben, végül 35. lett 34:38.9 perccel. Az olimpiai bajnokhoz képest 6:28.2 perc volt a hátránya, a középmezőnyhöz képest két percnél kevesebb. Veres Mirella hasonlóan teljesített a leányok 7.5 km-es távján. Eggyel több lövőhibát szedett össze (de még a hárommal is az élmezőnybe tartozott), ellenben harmincon belülre nem tudott kerülni. Az utolsó lövészet után a 40. helyen állt, de nagyot hajrázva végül a 39. idővel sikerült áthaladnia a célvonalon. Hátránya 6:25.3 perc az aranyérmes mögött, a középmezőnytől pedig két és fél perccel maradt el. Az aranyat az ukrán Hrisztina Dmitrenko nyerte, több mint hét másodperces előnnyel a norvég Marthe Krakstad előtt, aki viszont nagy küzdelemben, egyetlen tized különbséggel kaparintotta meg az ezüstöt a francia Lou Jeanmonnot-val szemben. Snowboard Szász Csongor Ármin mindkét kvalifikációs futamában az utolsó, 17. helyen ért célba a krossz versenyszámban, a Kanthaugenen, így elbúcsúzott a további küzdelmektől. Az Újvárosi SC versenyzője összesítésben is a 17. helyen zárt. Az aranyérem az amerikai Jake Vedder nyakába került. Fehér Zsófiának jobban feküdt a pálya, mindkét kvalifikációs futamban tizenegyedikként zárt, így – négy ellenfelet megelőzve – folytathatta a versenyt. Az öt középfutamban nyolc pontot gyűjtött, de azzal nem jutott az elődöntőbe. A Ski-Academie Schladming sportolója összesítésben a 13. helyen végzett, argentin és kanadai riválist megelőzve. Az olimpiai bajnok a francia Manon Petit lett. Szabadstílusú síelés A Rozmaring SE 17 éves versenyzője, Nagy Bence síkrosszban állt rajthoz. Az izgalmas szakágban a síelők nem egymás idejével, hanem négyes csoportokban, egymással versenyeznek. Kivétel ez alól a selejtező, amely alapján kialakul a 16-os főtábla. Bencének a felkerüléshez csupán két versenytársát kellett megelőznie, amit túl is teljesített, 15. lett a 18 fős mezőnyben. Ezután még öt futam várt a versenyzőkre, amelyeken kiharcolhatták a nyolc közé jutást. Bence biztatóan kezdett, az első futamban harmadik lett. A folytatásban viszont már többször nem sikerült borítania a papírformát, mind a négy futamon az utolsó, negyedik helyen ért be a célba. Összesen tehát hat pontot szerzett (2+1+1+1+1), a csoportkör utolsó helyén végzett, nem jutott az elődöntőbe. Az olimpiai bajnoki címet végül az a kanadai Reece Howden nyerte el, aki a csoportkörből első helyen, húsz ponttal jutott tovább az elődöntőbe

A NAP OLIMPIAI BAJNOKAI Biatlon. Üldözéses verseny. Leányok, 7.5 km: Hrisztina Dmitrenko (Ukrajna). Fiúk, 10 km: Sivert Guttorm Bakken (Norvégia) Gyorskorcsolya. 1500 méter. Leányok: Pak Dzsi-vu (Koreai Köztársaság). Fiúk: Kim Min-szeok (Koreai Köztársaság) Műkorcsolya. Fiúk: Szota Jamamoto (Japán). Páros: Jekatyerina Boriszova, Dmitrij Szopot (Oroszország) Snowboard. Krossz. Leányok: Manon Petit (Franciaország). Fiúk: Jake Vedder (Egyesült Államok) Szánkó. Leányok, egyes: Brooke Apshkrum (Kanada). Fiúk, kettes: Felix Schwarz, Lukas Gufler (Olaszország) Szabadstílusú síelés. Síkrossz. Leányok: Talina Gantenbein (Svájc). Fiúk: Reece Howden (Kanada) A magyar versenyzők helyezése Biatlon. Üldözéses verseny. Leányok, 7.5 km: 39. Veres Mirella. Fiúk, 10 km: 35. Herneczky Áron Snowboard. Krossz. Leányok: 13. Fehér Zsófia. Fiúk: 17. Szász Csongor Ármin Szabadstílusú síelés. Síkrossz: Nagy Bence helyezetlen

Előzmények Ünnepélyes megnyitó, február 12. 1. versenynap, február 13. 2. versenynap, február 14. Az első lillehammeri érmesünk