2017-01-11 21:47

Megvan az első siker

Hátrányból fordított a magyar leány U18-as jégkorong-válogatott a korosztályos divízió I/A csoportos világbajnokságon Franciaország ellen a Tüskecsarnokban, s ezzel megszerezte az első győzelmét. A helyzetet bonyolítja, hogy az eddig hibátlan szlovákok és norvégek is „szögbe léptek”.

STJ Váratlan eredményekkel folytatódott a budai Tüskecsarnokban a leány U18-as divízió I/A csoportos jégkorong-világbajnokság. A harmadik játéknap nyitányán az eddig hibátlanul menetelő Szlovákia 2-0-ra kikapott Németországtól, míg a szintén veretlen Norvégia 3-2-re Ausztriától.
Hiába vezettek a franciák, megszületett a vb első magyar győzelme Fotó: MJSZ
A nap záró összecsapását az egy ponttal ötödik helyen álló Franciaország és a pont nélkül a hatodik helyen szerénykedő Magyarország vívta. A franciák egy esztendeje még az elitben szerepeltek, ahhoz képest zuhanás, hogy most kiesési rangadót kellett vívniuk. De a leány utánpótláshokiban ez is benne van; ha az ifjúsági korból kiöregedő játékosokat a csapat nem képes pótolni – és azért ez a kisebb hokinemzeteknél korántsem egyszerű feladat –, akkor akár látványos zuhanórepülésbe is kezdhet. A franciák ellen újra Horváth Vanessa állt a magyar kapuba, amúgy a megszokott sorokkal indult csatába Buzás Norbert együttese. S az első védést is a KMH Budapest kapusának kellett bemutatnia a 48. másodpercben a pályán végigkígyózó Margot Rouquette lövése után. A 2. percben Elona Allenbach is tesztelte a magyar kapuvédőt. Az első hazai lehetőségre sem sokat kellett várni, de Váradi Orsolya ígéretes helyzetben nem tudta ellőni a pakkot Anais Aurard kapus mellett. A 4. perc elején emberelőnybe kerültek a mieink, s ha gól nem is született, néhány biztató megoldással sikerült kirukkolni. A 6. percben újabb fórt kapott a magyar válogatott, s megint bátran lőttek kapura a lányok, Anais Aurard azonban prímán védett. A nagy nyomás alól kiszabaduló, kékmezes franciák ezután áttelepültek a magyar harmadba, s néhány veszélyes lövésük is akadt. A 12. percben Nolwenn Rousselle együttese is megkapta első emberelőnyét, ám a mieink masszívan védekeztek. A folytatásban a felek a másik akcióinak rombolására összpontosítottak, emiatt jobbára csak blokkolt lövésekre futotta itt is, ott is; a kaput eltaláló próbálkozások aránya 13:9 volt a mieink javára. Az utolsó 42 másodpercet emberelőnyben játszotta a csapat, s mivel gól nem született, 1 perc 18 másodperc Cloe Aurard büntetéséből a második felvonásra is átcsúszott. Fájdalom, a fór második felében sem született meg az oly nagyon áhított első magyar vb-találat, pedig Mayer Fruzsina például egészen kiváló lövést küldött kapura, a Vermont Academy csapatában védő 17 éves Aurard kisasszony azonban ihletett formában védett. Az viszont már kifejezetten a mieink kritikája, hogy amikor Margaux Dufayard és Margot Desvignes kiállítása miatt a 25. perctől két percig öt a három ellen hokizhattak, képtelenek voltak élni az óriási eséllyel. A 32. percben egyszerre küldött le egy magyart (Odnoga Lotti) és egy franciát (Margaux Dufayard) a svájci vezetőbíró, s ekkor viszont beütött a krach: 21 másodperccel a kiállítások után Faustine Bauer tüzelt, Horváth Vanessa nem ért időben a bal sarokhoz, és máris vezetett Franciaország. A gól után 32 másodperccel megint kaptunk emberelőnyt, ám a sanszot fájdalmasan eltékozoltuk: előbb a játék késleltetéséért róttak ki a mieinkre két percet, majd Szamosfalvi Petra szabálytalansága ért kisbüntetést – így lett a fórból 1 perc 53 másodperc alatt emberhátrány... S mivel a svájci vezetőbíró, Michaela Matejova nem volt szívbajos, a 38., majd a 40. percben is a mieink nyakába sózott egy-egy kiállítást, a játék késleltetése címén. Lássuk be, az effajta triplázás azért korántsem szokványos. Miként az sem, hogy az utolsó percben, 43 másodperc alatt, még két franciát is kiszórt a szőke bírónő. Így aztán az első 40 percből a mieink 12, a franciák pedig 18 másodpercet hokiztak létszámhátrányban; ez egy férfimeccs szereplőinek is becsületére válna. A kapura lövési arány összességében 22:18 volt a magyar válogatott javára, de sajnos ez mit sem ért, hiszen gólt csak a franciák ütöttek. Négy a három ellen kezdtük, majd öt a négy ellen folytattuk az utolsó harmadot. Valóságos pergőtűz zúdult a francia kapura; ekkor még eredmény nélkül. Aztán megint Matejova bírónő show-ja következett: a 45. percben Faggyas Lillát, majd 37 másodperccel később Páterka Lillát száműzte a büntetőpadra, vagyis most a gallok hokizhattak kettős emberelőnyben. Szerencsére, Horváth Vanessa megmutatta, hogy nem csupán francia kolléganője képes bravúrokra. Igaz, egyszer a szerencse is megsegítette, Chloe Aurard bombája ugyanis a kapuvason csattant. Egyre fogyott az idő, ráadásul Matejova bírónő nem lankadt, meg nem engedett ütközésért leküldte Szamosfalvi Petrát. A nyerő pozícióban lévő franciák azonban furcsa módon elvesztették a fejüket: előbb Ondoga Lottit, majd Mayer Fruzsinát kenték fel a palánkra, így mi folytathattuk négy a három ellen. S ekkor végre megtört a jég: Odnoga Lotti ágyúzta kapura a pakkot, és ezt már Anais Aurard sem védhette; 170 perc és 2 másodperc elteltével megszületett a világbajnokság első magyar találata! S ha egy üzlet beindul: 1 perc 3 másodperccel később Horváth Dominika is betalált, vagyis a torna során először vezetett a magyar válogatott. A második magyar találat mellé a franciák kaptak egy újabb kisbüntetést is, pedig most már nekik lett volna nagyon is sürgős a gólszerzés. Ebből azonban semmi sem lett, sőt, a magyar válogatott emberhátrányban bevitte a döntő csapást is. Váradi Orsolya szerzett korongot, végigrobogott a pályán, majd elegánsan felemelte a pakkot a bal felső sarokba. A 3-1-es győzelmet 34:30-as lövési aránnyal sikerült összehozni; a franciák 32, a magyarok pedig 22 perc büntetést szedtek össze.

LEÁNY U18-AS DIVÍZIÓ I/A CSOPORTOS VILÁGBAJNOKSÁG, BUDAPEST Magyarország–Franciaország 3-1 (0-0, 0-1, 3-0) Tüskecsarnok, vezette: Michaela Matejova (svájci), Al Ali Fatima (Egyesült Emírségek-beli), Loise Lybak Larsen (dán) Magyarország: Horváth V. – Fodor, Mayer, Szick, Páterka, Váradi; Odnoga, Gaitz, Szamosfalvi, Puskás, Horváth D.; Szűcs, Faggyas, Sőléd, Cselényi, Horváth I.; Preisinger, Fecske M., Sándor-Székely Gólok: 32:10: Bauer (Mermier) 0-1. 50:02: Odnoga (Mayer), emberelőny, 1-1. 51:05: Horváth D. (Mayer, Szűcs), emberelőny, 2-1. 57:39: Váradi (Horváth D.), emberhátrányban, 3-1. A vb állása 1. Németország 6 pont, 2. Szlovákia 6, 3. Ausztria 6, 4. Norvégia 5, 5. Magyarország 3, 6. Franciaország 1. A magyarok vb-programja (minden meccs 19 órakor kezdődik) Magyarország–Szlovákia 0-4 Németország–Magyarország 3-0 Franciaország–Magyarország 1-3 Január 12., csütörtök: Norvégia–Magyarország Január 14., szombat: Magyarország–Ausztria