2017-01-12 21:49

Döntés a záró napon

Hiába vezetett már két góllal is Norvégia ellen a magyar leány U18-as jégkorong-válogatott a korosztályos divízió I/A csoportos vb-n, végül 5-3-ra kikapott. A bennmaradás kérdése a szombati zárónapon dől el.

STJ A franciák elleni szenzációs győzelmet követően Norvégia ellen lépett pályára a magyar U18-as leány-jégkorongválogatott a budapesti korosztályos divízió I/A csoportos világbajnokságon. A torna negyedik játéknapja két kiütéses győzelemmel indult: Németország 7-0-ra legázolta Ausztriát, míg Szlovákia 6-1-re megverte Franciaországot. Mindez azt jelentette, hogy ha a magyar csapat legalább egy pontot szerez a norvégok ellen, máris megvan a bennmaradás. Igaz, a norvégoktól nem számíthattunk kíméletre, hiszen Janne Salmela együttese még versenyben volt (s mint utóbb kiderült, maradt is) a feljutásért. A két együttes két nappal a vb rajtja előtt egy barátságos meccset már vívott egymással, akkor kellemes meglepetésre a mieink nyertek 3-2-re.
Fotó: MJSZ
Fotó: MJSZ
Az eredeti elképzelés az volt, hogy a magyar keret két kapusa felváltva véd a tornán, ám a franciák ellen Horváth Vanessa annyira meggyőző teljesítményt nyújtott, hogy ez alkalommal is ő állt a ketrec elé. S hogy jó formában van, azt rögtön a találkozó elején bizonyíthatta, hiszen az első 10 percben nyolc védését jegyezhettük fel. A túloldalon Ena Nyströmnek nem sok dolga akadt, ugyanakkor az első veszélyes hazai helyzetben kapitulált. A 10. percben, korongszerzést követően Puskás Noémi lőtt távolról, a pakk kipattant a Stavanger Oilers kapuvédőjéről, érkezett Horváth Dominika, és a hálóba lőtt. A folytatás kettős norvég emberelőnyt hozott. Váradi Orsolya és Szick Dóra kiállítása miatt 45 másodpercig öt a három ellen hokizhattak a vörös mezes skandinávok. A mieink azonban önfeláldozóan bekkeltek, így sikerült kivédekezniük az igen kritikus periódust, amelynek a legijesztőbb jelenete Szamosfalvi Petra palánkba csapódása volt. A 16. percben jött az első magyar emberelőny, a mieink pedig éltek az eséllyel. Miután türelemmel megjáratták a korongot, Horváth Dominika tüzelt, a korong Szamosfalvi Petra elé került, aki jobbról, nagy erővel kilőtte a norvég kaput. Hiába volt 20 perc után 18:5 a kapura lövési arány Norvégia javára, a kevesebb (kísérlet) ekkor még jóval többet ért. A folytatásban viszont gyorsan javítottak statisztikájukon a norvégok. A 23. percben a már a felnőtt válogatottban is számításba vett Emilie Johansen korcsolyázott a kapu elé, két magyar bekk díszkíséretében, de mielőtt közbeavatkozhattak volna, felavatta Horváth Vanessát, A 24. percben a magyar kapuvédő megint verve volt, de a norvégoknak nem sikerült a gólvonal mögé tuszkolniuk a korongot. Továbbra is támadásban maradtak a skandinávok, ám szerencsénkre egy üreskapus ziccert is elpuskáztak. A magyaroktól inkább csak villanásokra futotta, igaz, ezek egyikéből Szick Dóra remek passza után Váradi Orsolya látványos lövéssel tesztelte a szintén felnőtt válogatott kerettag Ena Nyströmöt. Érezhető volt ugyanakkor, hogy a jelentős norvég nyomás előbb-utóbb megtöri a mieink ellenállását. S így is lett: a 32. percben Mayer Fruzsina egyedül maradt két ellenféllel szemben, Millie Sirum pedig Emilie Johansennek passzolt, s a Linköping HC légiósa egyenlített. A norvég fölény ellenére mégis majdnem magyar előnnyel zárult a harmad. A 39. percben Odnoga Lotti ugrott meg, egyedül vezette rá a korongot a norvég kapura, de a fonákkal megemelt pakkot Ena Nyström semlegesítette. A második felvonás után már 28:8 volt a kapura lövési arány Norvégia javára. A harmadikban sem változott a játék képe, a pakkot jobbára a vörös mezesek birtokolták, de már nem volt annyi lendület az akcióikban, mint korábban. A 46. percben azonban kisegítettük őket: Cselényi Viktória kapott két percet, a fórban Thea Jörgensen lövése megpattant egy blokkoló magyaron, ami megzavarta Horváth Vanessát, a korong pedig a hálóban landolt. Ám megijedni sem volt ideje a magyar tábornak a norvég vezetés miatt, 17 másodperccel később jött az egyenlítés: Ena Nyström nem tudta megszerezni a korongot, sőt a fejvédőjét is elvesztette, a kínai vezetőbíró azonban nem sípolt, és ezt kihasználva a szemfüles Odnoga Lotti egyenlített. Az 50. percben Szamosfalvi Petra szedett össze kisbüntetést, és ezért – mivel a norvégok az egész mezőny legjobb fórkihasználói – megint nagy árat kellett fizetnünk: Karoline Pedersen jobbról, a kék vonal közeléből tüzelt, Thea Jörgensen belepiszkált a korongba, amely így utat talált a jobb alsó sarokba. Ráadásul a norvégok nem álltak le, és az 56. percben bevitték a döntő csapást is. Emma Bergesen tette balról a kapu elé a pakkot, ott Karoline Pedersen lőtt, és a korong átcsúszott Horváth Vanessa alatt. Zárásként még kaptunk egy kiállítást a játék késleltetése címén, de ennek már nem volt jelentősége, a három pont a kapura lövést 36:16-ra megnyerő Norvégiáé lett. A magyar válogatott Ausztria ellen fejezi be szombaton a vb-t. A mieink már a franciák Németország elleni meccse eredményének ismeretében léphetnek jégre a Tüskecsarnokban. Ha a franciák nem nyernek a rendes játékidőben, amire az erőviszonyok alapján jó esély van, akkor a magyar csapat már biztos bennmaradóként játszhatja le a búcsúmeccsét a tornán.

LEÁNY U18-AS DIVÍZIÓ I/A CSOPORTOS VILÁGBAJNOKSÁG, BUDAPEST Magyarország–Norvégia 3-5 (2-0, 0-2, 1-3) Tüskecsarnok, vezette: Liu Csun-hua (kínai), Al Ali Fatima (Egyesült Emírségek-beli), Amy Lack (brit) Magyarország: Horváth V. – Fodor, Odnoga, Mayer, Szick, Váradi; Gaitz, Szamosfalvi, Puskás, Páterka, Horváth D.; Szűcs, Faggyas, Sőléd, Cselényi, Horváth I.; Preisinger, Fecske M., Sándor-Székely Gólok: 9:37: Horváth D. (Puskás) 1-0. 17:07: Szamosfalvy (Horváth D., Puskás), emberelőny, 2-0. 22:33: E. Johanssen (Sirum, Bergesen), 2-1. 31:37: E. Johansen (Sirum, Berge), 2-2. 47:41: T. Jörgensen (Alfer, K. Pedersen), emberelőny, 3-2. 47:58: Odnoga, 3-3. 51:18: T. Jörgensen (K. Pedersen), emberelőny, 3-4. 55:38: K. Pedersen (Bergesen, Knudsen), 3-5 A vb állása 1. Németország 9 pont, 2. Szlovákia 9, 3. Norvégia 8, 4. Ausztria 6, 5. Magyarország 3, 6. Franciaország 1. A magyarok vb-programja (kezdés: 19 óra) Magyarország–Szlovákia 0-4 Németország–Magyarország 3-0 Franciaország–Magyarország 1-3 Norvégia–Magyarország 5-3 Január 14., szombat: Magyarország–Ausztria