2017-03-22 20:15

Pofon a házigazdától

Egyéni hibák, pontatlan játék, kihagyott büntető és vereség. Nagyjából így lehetne összefoglalni a továbbjutási esélyeit meglehetősen lerontó U19-es labdarúgó-válogatott első mérkőzését a Csehországban zajló Európa-bajnoki selejtező elitkörében.

Majer Dániel Lépéshátrányba került az U19-es Európa-bajnoki selejtező elitkörének első mérkőzésén a Michael Boris irányította magyar válogatott. A csehországi Magyarhradison a házigazda ellen pályára lépő együttes 2–1-es vereséget szenvedett, tizenegyest rontott, és igencsak csökkentette esélyeit a kontinenstornára jutást jelentő csoportgyőzelemre.

Jobbak voltak a csehek Forrás: mlsz.hu
Nagy iramban kezdtek a felek, az első percek kiegyenlített játékát követően pedig magukhoz ragadták a kezdeményezést a csehek. A mérkőzés első helyzetére a 9. percben került sor, Sasinka kapott labdát a jobb szélen, majd a tizenhatoson betörve visszagurított középre, az érkező Sadílek azonban a tizenegyespontról ballal csúnyán fölé lőtt. Folytatták a támadást a csehek, egy ígéretes kontrából azonban könnyen helyzetbe kerülhetett volna a magyar válogatott a 13. percben, a támadás végén Bíró Bence a tizenhatoson belül egy szép visszahúzós cselt követően azonban túl sokat várt, és elvesztette a labdát. A 16. percben aztán jött a feketeleves, a cseh csapatkapitány, Sasinka kapott jó kiugratást a bal szélen, középre passzolt labdáját Rezek ballal egyből kapura tette, a lövést Demjén Patrik védte, a kipattanóra azonban a hosszún teljesen üresen érkezett Lingr, és a hálóba pofozta a labdát (1-0). A 23. percben könnyen kétgólosra nőhetett volna a házigazda előnye, a jobb oldalon végigvitt kontra végén Sasinka húzta vissza lövésre, felperdült Gergényi lábán, Demjén pedig bravúrral védte a léc alá tartó labdát. Három perccel később ismét labdát vesztett támadás közben Michael Boris együttese, az ellentámadás során a bal szélen Sasinka indította jobb külsővel az első gól szerzőjét, Lingrt, akinél Szalai Attila ugyan gyorsabb volt, de ezután rossz megoldást választott, középre gurította a labdát, az egymásra váró Tóthot és Demjént megelőzve Turyna pedig lecsapott a labdára, és becsúszva a hálóba gurított (2-0). Michael Boris a második bekapott gól után még kivárt egy kicsit, a 34. percben azonban cserére szánta el magát, Bíró Ákos helyére Szabó Levente érkezett. Túlzás lenne azt állítani, hogy a változtatástól új erőre kaptak volna a mieink, inkább a csehek kapcsoltak egy sebességi fokozattal lejjebb. A 39. percben így is komoly esélyt kapott a felzárkózásra a magyar együttes, középpályás labdaszerzés után Szalai András ívelte fel a felezővonaltól a labdát, amelyet Bíró Bence fejelt le a tizenhatosnál Takács Ronald elé, az MTK játékosát őrző védő pedig ekkor kézzel ért a labdába, tizenegyessel jöhettek a mieink. Az ítélet végrehajtásához a belső védő Tóth Bence, lövését azonban gyengén helyezte, így Jedlicka kapus fogta a büntetőt. Kétgólos cseh vezetéssel vonultak szünetre a csapatok. A második játékrészre a magyar válogatott életre kelt, és bár a pontosság helyenként még mindig hiányzott és cseh helyzetből sem volt hiány, sokkal többször jutottak el az ellenfél kapujáig a fehér mezesek. Az 57. percben meglett az eredménye a feljavult játéknak, Takács Ronald gyorsan elvégzett egy 25 méterre a kaputól megítélt szabadrúgást, legurította a tizenhatoson belül helyezkedő Csernik Kornélnak, aki egy remek cselt követően ballal laposan a kapuba gurított. A szépítéstől még inkább megélénkültek a mieink, egyre többet támadtak, helyenként tetszetős, szép összjátékot bemutatva, a második gól azonban csak nem akart megszületni. A hetvenedik perc előtt érkezett is Németh Antal bekiabálása a magyar kispadról: „Várjatok, ne siessetek, van még huszonöt perc, türelem!” Majdnem hatottak is az intelmek, tíz perccel később Szabó Bence szögletét fejelte kapura Szalai Attila, vélhetően a kapus kezébe tartó próbálkozásába pedig Bíró Bence ért bele, de nem tudta már irányítani a labdát, amely az üresen tátongó kapu fölé szállt. Ahelyett, hogy a hajrára tovább fokozta volna a nyomást a magyar együttes, a csehek váltak kezdeményezőbbé, Demjén pedig igencsak elnézett egy Ling-szögletet, Chalus azonban fölé fejelt. Németh Antal a kispadon bizonyára egyre idegesebb lett, Vogyicskáékon ugyanis ismét úrrá lett a türelmetlenség, felívelések tömkelegével próbáltak helyzetbe kerülni, amelyek vagy alapból pontatlanok voltak, vagy a cseh védelem könnyedén hatástalanította a lefejelt labdákat. A hátralevő percek így gyakorlatilag magyar helyzet nélkül peregtek le, a vége maradt 2-1. „A játék képe alapján megérdemeltük volna a döntetlent, de túl sokat hibáztunk. Amennyiben egy csapat Európa legjobb nyolc válogatottja közé szeretne kerülni, egy nagy hibán kívül több nem fér bele egy ilyen kiegyensúlyozott mérkőzésen, mi azonban ennél többet vétettünk. A második félidő játékából meríthetünk erőt a következő két mérkőzésre, amelyeket meg kell nyernünk” – nyilatkozta Michael Boris az mlsz.hu-nak. A csoport másik mérkőzésén az osztrákok 3–0-ra verték a skótokat, a magyar válogatott pedig meglehetősen nehéz helyzetbe hozta magát a továbbjutást illetően. Michael Boris együttese legközelebb pénteken délelőtt 11 órakor lép pályára az osztrákok ellen.

U19-ES EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ ELITKÖR (MAGYARHRADIS, CSEHORSZÁG) Csehország-Magyarország 2–1 (2–0) Magyarország: Demjén Patrik, Szalai András, Szalai Attila, Tóth Bence, Gergényi Bence (Kamarás György, 83.), Kleisz Márk, Vogyicska Bálint, Csernik Kornél, Takács Ronald (Szabó Bence, 59.), Bíró Ákos (Szabó Levente, 35.), Bíró Bence Gólszerzők: Lingr (16.), Turyna (27.), ill. Csernik (58.)