UtánpótlásSport Vívás: bronzérmes a junior női kardcsapat a rijádi korosztályos vb-n (részletek hamarosan...)
2024. április 20.

2017-03-23 18:55

Szoboszlai a megmentő

Feledhető játékot követő feltámadást és bravúros fordítást mutatott be a magyar U17-es labdarúgó-válogatott az oroszok elleni Európa-bajnoki selejtező elitkör második mérkőzésén, amelyet a csapatkapitány, Szoboszlai Dominik szenzációs szabadrúgásgóljaival nyert meg 2-1-re.

Majer Dániel Az MTK Budapest otthonában, a Hidegkuti Nándor Stadionban lépett pályára az Eb-selejtező elitkör második mérkőzésén az U17-es labdarúgó-válogatott. Szélesi Zoltán együttese a különböző akadémiák fiataljainak köszönhetően remek hangulatban fogadta az orosz csapatot, és igyekezett feledtetni az első mérkőzésen az izraeliektől elszenvedett vereséget. B02X1909-e1490288420913Az első félidőt az oroszok kezdték jobban, Kolesznyicsenko rögtön a 2. percben megszerezhette volna a vezetést, de Ásványi húsz méterre kirohanva a kapujából lecsapott a labdára. Rögtön ezután a izraeli meccsel ellentétben ezúttal kezdőként pályára lépő Csoboth Kevin tört be balról a tizenhatoson belülre, és próbált meg esésével büntetőt kiharcolni, de a bíró sípja néma maradt. Az oroszok a 13. percben ismét veszélyeztettek, Lopatyin lövése azonban elzúgott a jobb kapufa mellett. Három perccel később Prucsev már nem tévesztett, Umjarov kisszöglet utáni középre lövését laposan a kapuba továbbította (1-0). Az oroszoknak a vezetés tudatában sem állt szándékukban visszaállni, a mieink pedig hiába igyekeztek, a kapuig sem jutottak el, rendre hiba csúszott a passzokba és az egy az egy elleni párharcok többségét is elveszítették. A 20. percben Lopatyin könnyen tovább növelhette volna a vendégelőnyt, a tizenhatoson belül elé kerülő labdát az utolsó pillanatban tudta csak szögletre tisztázni a magyar védelem. A 29. percben Emeljanov legurított szabadrúgásból veszélyeztetett, majd Martyinov emelkedett mindenkinél legalább egy fejjel magasabbra a szögletnél, de a kapu mellé bólintott. Az első nagy magyar helyzetre egészen a 35. percig kellett várni, amikor is Csoboth Kevint találták meg keresztlabdával a társak, a Benfica akadémistája pedig balról indulva két csel után a rövid alsó sarkot vette célba, de az orosz kapus jól zárta a szöget, és szögletre mentett. A félidő hajrájára rákapcsoltak a magyarok, a játékrész utolsó percében Schön Szabolcs Böde Dánielt idéző szólóba kezdett, szó szerint egyedül vitte végig a kontratámadást a pályán, a befejezés azonban felejthetőre sikeredett, a labda csúnyán fölé szállt. A ráadásban Lopatyin még kihagyott egy ordító ziccert, Csoboth pedig a tizenhatoson betörve az alapvonalról nem tudta középre tenni a labdát, több gólt az első 40 percben így nem láthattak a nézők. A második felvonás – akárcsak az első – orosz helyzettel indult, és az első félidő végjátékához hasonlóan Csoboth Kevin alapvonalról történő centerezési kísérletével folytatódott. A labdát ezúttal is blokkolták az orosz védők. A 49. percben hajmeresztő jelenetnek lehettek szemtanúi a Hidegkuti-stadion nézői, Ásványi ugyanis a saját kapuja előtt kezdett el trükközni. A Puskás Akadémia kapusa két lövőcselt is bemutatott a rárepülő orosz támadókkal szemben, majd az egyikük faultolta a magyar kapust. Szabadrúgás kifelé, megúsztuk, Szélesi Zoltán a látottaktól pedig mosolyogva fordult hátra a kispad felé, kérdőn széttárva a kezét. Az ezt követő percekben ugyan próbálkozott a magyar együttes, kiemelkedően jó játékot nem láthattunk a fehér mezesektől, egyedül az orosz helyzetek számának csökkenése és az egyre több tizenhatosig eljutó magyar akció jelentett pozitívumot. A 69. percben a csereként beálló Szerető Krisztofer ívelt be jobbról szögletet, a röviden helyezkedő Szoboszlai okosan lehúzta a fejét, a labda azonban senkitől sem zavartatva elsüvített a gólvonal előtt keresztbe. Nagy helyzet maradt ki. Négy perccel később Szoboszlait Klassen buktatta a kapuval szemben, a tizenhatos vonalától jó egy méterre. Még mielőtt elkezdhettünk volna azon sopánkodni, mi lett volna, ha büntetőt ítél a játékvezető, a sértett már oda is állt a labda mögé és Pazar technikával a sorfal fölött a jobb felső sarokba zúdította azt (1-1). Ünneplés helyett már futott is vissza térfelére a magyar együttes, Szélesi Zoltán pedig az öklét rázva biztatta az oldalvonal mellett a mieinket. Hosszabbítással együtt szűk tíz perc volt hátra, tessék megnyerni a meccset! Három perccel később szó szerint centikre volt a győzelemtől a hazai alakulat, jobb oldalról megítélt szabadrúgást Szerető ívelte kapura, a labda azonban a keresztlécről kifelé pattant, azt pedig a kapu torkában álló Szendrei és Mocsi sem tudta átpasszírozni a gólvonalon túlra. A háromperces ráadás elején az oroszok is megpróbálták egy utolsó rohammal eldönteni a meccset, Umjarov szabadrúgás-bombáját Ásványi ütötte szögletre, a sarokrúgást követő orosz próbálkozást pedig magabiztosan fogta. Nem volt más hátra, mint előre, Schön Szabolcs ismét egymaga szerette volna bevinni a labdát a tizenhatoson belülre, Cselidze azonban nem hagyta, a tizenhatos előtt faultolta a magyar tízest. Ekkor érkezett Szoboszlai, hogy a 83. percben megnyerje a magyaroknak a meccset, ezúttal nem szemből, hanem kicsit távolabbról és balról lőhetett, a labda pedig gyönyörű ívet leírva a léc alatt a hálóba vágódott (2-1). A csapatkapitány ezzel életben tartotta az együttes továbbjutási esélyeit a 2017-es kontinenstornára. „Nagyon sokat gyakorolom a szabadrúgásokat, és szerintem a technikám is megvan ahhoz, hogy jól rúgjam őket – nyilatkozta a lefújást követően Szoboszlai Dominik. – Nagyon örülünk a győzelemnek, és annak, hogy ennyi kijöttek szurkolni és kíváncsiak voltak ránk. Az orosz gólnál elcsúszott a védekezésünk a szögletet követően, fel kellett tüzelni a csapatot a félidőben, mondván, semmi sincs még veszve, hátra van negyven perc. A második félidőben igyekeztük minél kevesebb egy az egy elleni párharcba belemenni, mert az első játékrészben megtapasztaltuk, hogy nem könnyű ily módon megverni az ellenfelet.” A magyar válogatott vasárnap 13 órától Norvégia ellen játssza utolsó mérkőzését az elitkörben, győzelem esetén pedig kijutna a 2017-es Európa-bajnokságra. A csoport másik mérkőzésén Norvégia 3–0-ra verte Izraelt.

U17-ES EURÓPA-BAJNOKI SELEJEZŐ ELITKÖR, HIDEGKUTI NÁNDOR STADION Oroszország-Magyarország 1–2 (1–0) Magyarország: Ásványi Balázs, Kovács Krisztián (Major Gergő, 70.), Mocsi Attila, Bolla Gergő, Majnovics Martin, Csonka András, Szoboszlai Dominik, Schön Szabolcs, Bencze Márk (Tímári Norman, 41.), Csoboth Kevin (Szerető Krisztofer, 53.), Szendrei Norbert Gólszerzők: Szoboszlai (74., 84.), ill. Prucsev (16.) A csoport állás két forduló után 1. Norvégia 4 pont, 2. Izrael 3 pont, 3. Magyarország 3 pont, 4. Oroszország 1 pont