2024. április 28.

2017-05-09 18:30

Négyessel a negyeddöntőbe

A magyar U17-es labdarúgó-válogatott 4-0-ra nyert a feröeriek ellen a Horvátországban zajló Európa-bajnokság csoportkörének utolsó fordulójában. Mivel a másik mérkőzésen a franciák legyőzték a skótokat, a mieink csoportelsőként jutottak a negyeddöntőbe, ahol a törökökkel találkoznak pénteken.

Lakner Gábor Egyetlen pont. Ennyi kellett a biztos továbbjutáshoz az U17-es labdarúgó-válogatottnak a horvátországi Európa-bajnokság utolsó csoportmérkőzésén. Finoman szólva sem tűnt lehetetlennek a küldetés, az ellenfél ugyanis az a feröeri válogatott volt, amelytől már a kijutás is elképesztő bravúrnak számított. A skótok végig egykapuzva, 2-0-ra verték őket a nyitányon, míg a tőlünk elszenvedett vereségtől felpaprikázott franciák meg sem álltak ellenük hét gólig. Joggal reménykedhettünk tehát abban, hogy a magyar csapat a negyeddöntőbe jut – az U17-es kontinensviadal történetében először.

magyar-feröer u17
A feröeriek ellen először léphetett pályára az elitkör hőse, Szoboszlai Dominik, akinek rendbejött a nyitómérkőzés előtti edzésen összeszedett sérülése. Az eddigi két találkozón kezdőként szerepelt játékosok közül a kapus Ásványi Balázs, továbbá Opavszky Balázs, Schön Szabolcs és Bencze Márk kapott pihenőt Szélesi Zoltántól. Így a kapunkat Oroszi István őrizte, a védelem közepén pedig ezúttal Bolla Gergő és Mocsi Attila szerepelt egymás mellett. Szoboszlain kívül Kiss Tamás is először szerepelt a kezdőcsapatban, a skótok ellen csereként beállt Torvund Alexander pedig visszatért a csatárposztra. A magyar válogatott a várakozásoknak megfelelően beszorította ellenfelét, a feröerieknek az első félidőben már a felezővonal átlépése is eseményszámba ment, a tizenhatosunkat pedig csak távolról látták. A mieink sokáig csak keresték a rést a betömörülő védelmen, aztán negyedórányi játék után már komolyabb helyzeteink is akadtak. A 15. percben Torvund megpattanó lövése csattant a jobb kapufán, két perccel később pedig Majnovics ballábas lövése suhant el a bal alsó sarok mellett. A 24. percben gyönyörű háromszögelés végén Csoboth lőtt, de a labdát szögletre tolta a feröeri kapus. A szögletet Szerető ívelte be balról, az üresen érkező Torvund pedig bal alsóba csúsztatott (1-0). A vezetés megszerzése után alaposan kinyílt a gólcsap, két perc múlva Kiss jobb oldali beadása után Szoboszlai kapásból, jobb külsővel lőtt a jobb felsőbe (2-0). A 29. percben aztán Csoboth robogott el a bal szélen, középre gurított labdáját pedig Torvund passzolta a jobb alsóba (3-0). Öt perc alatt három gólt lőtt a magyar válogatott! A mieink ezt követően sem álltak le, a legközelebb ismét a rendkívül agilisan futballozó Torvund járt a gólhoz, aki szögletet követően Szoboszlai kapáslövésébe csúsztatott bele fejjel, de a léc megmentette a feröerieket az újabb góltól. Ezen kívül még egy mellészálló Csoboth-lövést jegyezhettünk fel. A második félidő ott folytatódott, ahol az első abbamaradt. A 48. percben Szoboszlai harcolt ki szabadrúgást a kaputól mintegy 18 méterre, márpedig az elitkör óta tudjuk, hogy ezek a lehetőségek neki gólhelyzettel érnek fel. Főleg akkor, ha a kapus rosszul állítja fel a sorfalat, márpedig most ez történt. A visszatérő salzburgi játékos jól vette észre a kínálkozó lehetőséget, és szemfülesen tekert a bal alsóba (4-0). Érezhetően visszavett a tempóból a magyar csapat, hiszen a továbbjutás ekkor már biztos volt, és kell az energia a folytatásra. Így gondolta Szélesi Zoltán is, aki sorra hívta le az eddig többet szereplő kulcsjátékosait, és tíz percre pályára küldte a keretből korábban egyedüliként nem szereplő Arday Dominiket is. Pályán maradt ugyanakkor Szoboszlai Dominik, ami mindenképpen jó jel a folytatásra nézve: úgy fest, rendben van az a sérült boka. Azért helyzeteink így is akadtak, de a befejezések már pontatlanok voltak. A feröeriek többet – vagy inkább egyáltalán – birtokolták a labdát, a hosszabbításban pedig távoli lövésig is eljutottak, így végül nem védés nélkül telt el a mérkőzés Oroszi Istvánnak. A vége 4-0, továbbjutás, méghozzá csoportelsőként! A csoport másik mérkőzésén ugyanis a franciák az utolsó pillanatban lőtt góllal 2-1-re nyertek a skótok ellen, így mi lettünk az elsők, és a gallok szerezték meg a második, továbbjutó helyet. Ellenfelük a spanyol válogatott lesz a négy közé jutásért, tehát egészen biztosan csillaghullást látunk. A mieink a negyeddöntőben az olaszokat 2-1-re legyőző, és azzal továbbjutó törökökkel csapnak össze pénteken. A pontos időpontot és a helyszínt később jelöli ki az UEFA. A két csapat jól ismeri egymást, hiszen az Eb előtt felkészülési mérkőzésen találkoztak Telkiben. Akkor 0-0-val zárult a mérkőzés, de a mieink játéka azóta szemlátomást sokat fejlődött. Amennyiben a magyar csapat sikerrel veszi az akadályt, akkor az elődöntőbe kerülésen túl kvalifikálja magát az U17-es világbajnokságra is (ahova még más úton is eljuthat), amelyet október 6-28. között rendeznek Indiában. Nem kicsi a tét.

U17-ES EURÓPA-BAJNOKSÁG, HORVÁTORSZÁG Zágráb, B csoport, 3. forduló. V.: Jovic (horvát) Magyarország–Feröer 4-0 (3-0) Magyarország: Oroszi – Kovács K., Mocsi, Bolla, Majnovics (Bencze, 49.) – Csonka (Tímári, 60), Szoboszlai – Szerető (Arday, 72.), Kiss T., Csoboth – Torvund. Szövetségi edző: Szélesi Zoltán Feröer: Reynatröd – Hedinsson, Fródason, Edmundsson, S. Nielsen – Sigvardsen (Lida, 65.), M. H. Jacobsen, El Moustage, Sörensen – Radosavlevic (Joensen, 82.), T. Jacobsen (Brimnes, 70.). Szövetségi edző: Áki Johansen Gólszerző: Torvund (24., 29.), Szoboszlai (26., 48.) A csoport másik mérkőzése Franciaország–Skócia 2-1 (Gouiri 35., 80., ill. Rudden 42.) A csoport végeredménye 1. Magyarország 7 pont, 2. Franciaország 6, 3. Skócia 4, 4. Feröer 0