Kajak-kenu

2017-06-24 20:40

Kilenc érem, négy arany a belgrádi Eb-ről

Igazán sikeres napot zártak versenyzőink a kajak-kenu belgrádi ifjúsági és U23-as Európa-bajnokságán. Az 1000 méteres döntőkben a fiatalok összesen kilenc érmet szállítottak, az ifjúságiak négy aranyat és egy ezüstöt, az U23-as egységek pedig három második, illetve egy harmadik helyet szereztek. Vasárnap további éremesélyekkel szállnak vízre a magyar egységek.

Leiner SomaGyors egymásutánban négyszer ért be elsőként magyar hajó az Ada Ciganlija tavon a belgrádi ifjúsági és U23-as Európa-bajnokság első döntőnapján. A nézők alig fogták fel az előző aranyat, már jött is a következő, rólunk szólt a délelőtti döntők programja. De kezdjük a legelején! A nap első fináléjában a KSI világbajnokságra készülő fiatalja, Varga Ádám második hellyel nyitotta meg az éremhalmozást, a dán Rasmusen Knudsentől szenvedett vereséget K-1 1000 méteren. Ezt követően azonban a mi perceink következtek.

Aranyérmes magyar leányok a szerb fővárosban Forrás: MKKSZ
Női kajakban Kőhalmi Emese hatalmas fölénnyel diadalmaskodott cseh riválisa előtt, Gintl Andrea büszkén ölelte magához tanítványát a parton. A sikeredző nem sokkal később újabb győzelmet ünnepelhetett, hiszen két másik versenyzője, Bíben Karina és Bakó Olga is rajt-cél győzelmet aratott. Már az előfutamok során érezhető volt, hogy a Slihoczki Ádám és Szőke Attila alkotta kenupáros nem talál riválisra a mezőnyben. A fináléban aztán több mint három másodpercet vert a második helyen záró fehérorosz duóra. „A rajtba beragadtunk kicsit. Próbáltunk iramot menni, és előnyt szerezni, végül bejött, és még egy, kisebb indítással célba értünk. Az időeredmény pályafutásunk eddigi legjobbja, ezért is különleges számunkra ez a siker” – mondta Szőke Attila a verseny után az szövetség honlapjának. A csattanót fiú kajak kettősünk, Erős Patrik és Kós Benedek szolgáltatta. A Tiszaújváros, illetve a Szarvas versenyzője idén talált egymásra, és most óriási csatában győzte le a fehéroroszokat. „Erős rajt után sikerült erős utazóval mennünk, s a második ötszázon robbantottunk egyet, amellyel megleptük az ellenfeleinket. Igyekeztünk csak magunkra figyelni, és szerencsére végig együtt voltunk a hajóban, megvolt az erő bennünk, ennek is köszönhetjük ezt az aranyat” – nyilatkozta Kós Benedek. A junior finálékat követően az U23-as mezőny is vízre szállt, a Gacsal Ákos, Doba Richárd Alfréd, Gál Péter és Ceiner Bálint alkotta kvartett ezüstéremmel mutatkozott be, majdnem sikerült megcsípniük a fehérorosz négyest. Kiváló időt lapátolt a kajakos Mihalik Sára, ám a brit színekben induló Simon Rebeka jobban bírta a hajrát,  bajnokunknak így az ezüstérem jutott. Csakúgy, mint a Koleszár Mátyás, Németh Viktor párosnak, amely – úgy tűnt – végig uralja a pályát, ám a finisben az oroszoknak sikerült megelőzniük Tóth László és Kiss István tanítványait. A versenynap egyetlen bronzérmét női párosunk, azaz Racskó Fruzsina és Malcsiner Eszter szolgáltatta. A leányok elfogytak a végére, az utolsó métereken az orosz és a lengyel egység is becsúszott eléjük. Az érmek mellett további helyezések is születtek a kontinensviadal szombati napján: az ifjúságiak mezőnyében Adolf Balázs a negyedik helyen zárt C-1 1000 méteren, kajakban nyolcadik lett a Nikodém Patrik, Karnok Marcell, Erős Patrik, Kós Benedek alkotta négyes. Az U23-asok versenyében megnyerte a B döntőt a kajakos Györgyjakab Máté, a kenusok között pedig egyaránt hetedik lett Dóri Bence Balázs egyesben és a Krasznai Péter, Takács Mihály páros. A kilenc érem természetesen boldogsággal töltötte el Dónusz Éva utánpótlás kapitányt is. “Négy arany, négy ezüst, egy bronz a kezdés, ami nagyon jónak mondható. Az ifiknél még nem mindenki van csúcsformában, a most ezüstérmes Varga Ádám a világbajnokságra koncentrál, neki afféle tájékozódás volt ez a verseny. Az aranyérmeseink közül úgy nyert fölényesen Kőhalmi Emese, hogy az eredményhirdetés miatt húsz percet késett a rajtja, a versenyzők addig körözgettek kint a pályán, de őt ez egyáltalán nem zavarta meg, egy hajóval nyert a mezőny előtt. Férfi kajakpárosunk, Erős Patrik és Kós Benedek óriási meglepetést szerzett, hatalmas meccsben, két századdal nyert a fehéroroszok előtt, férfias ezer méter volt! Kenupárosunk, Szőke Attila és Slihoczki Ádám technikailag is kimagaslik a mezőnyből, Guj Attila nagyon összerakta ezt az egységet, ráadásul nem is ez a kedvenc számuk. Az idejükkel egyébként az U23-as mezőnyben is nyertek volna. A lányoknál Bíben Karina és Bakó Olga egyenesen letaglózta a mezőnyt, több mint három hajóval lettek aranyérmesek, ez volt a nap legfölényesebb győzelme. U23-as versenyzőink is szépen hozták az érmeket, férfi ezres csapathajónk gyorsan összerakott egység volt, de tökéletesen szerepelt, reális pályát ment. Mihalik Sára nagy meccsben maradt alul Simon Rebekával szemben, a magyar arany most sajnos a briteknek ment, s Koleszár Mátyásék is a hajrában kaptak ki. Ők nagyon erős első ötszáz métert mentek, táv közben azonban fordult a szél, és attól a végére bekötöttek. A hínár pedig most is kibabrált velünk, ezúttal Racskó Fruzsi és Malcsiner Eszter volt az áldozat: vezető pozícióból estek vissza a harmadik helyre.” Vasárnap újabb döntőkkel, és reményeink szerint további dobogós helyezésekkel zárul a szerbiai kontinensviadal programja.

IFJÚSÁGI ÉS U23-AS EURÓPA-BAJNOKSÁG, BELGRÁD AZ 1000 MÉTERES DÖNTŐK MAGYAR EREDMÉNYEI NŐK  K-1 ifj.: Kőhalmi Emese 1. hely, K-2 ifj.: Bíben Karina, Bakó Olga 1. hely, K-1 U23: Mihalik Sára 2. hely, K-2 U23: Racskó Fruzsina, Malcsinek Eszter 3. hely FÉRFIAK C-2 ifj.: Slihoczki Ádám, Szőke Attila 1. hely, K-2 ifj.: Erős Patrik, Kós Benedek 1. hely, K-1 ifj.: Varga Ádám 2. hely, C-1 ifj.: Adolf Balázs 4. hely, K-4 ifj.: Nikodém Patrik, Karnok Marcell, Erős Patrik, Kós Benedek 8. hely, K-2 U23 Koleszár Mátyás, Németh Viktor 2. hely, K-4 U23: Gacsal Ákos, Doba Richárd Alfréd, Gál Péter és Ceiner Bálint 2. hely, K-1 U23 B döntő: Györgyjakab Máté 1. hely, C-1 U23: Dóri Bence Balázs 7. hely, C-2 U23: Krasznai Péter, Takács Mihály 7.hely AZ ÉREMTÁBLÁZAT ÁLLÁSA 1. MAGYARORSZÁG (4 arany, 4 ezüst, 1 bronz) 2. Fehéroroszország (1 arany, 3 ezüst, 2 bronz) 3. Csehország (1 arany, 2 ezüst)

További korosztályos hírek KAJAK-KENUBAN a sportági aloldalunkon.