2024. április 24.

Úszás

2017-07-01 21:01

Késely Ajna ötödik aranya

Csak szuperlatívuszokban lehet szólni Késely Ajna teljesítményéről. A Kőbánya SC versenyzője a netánjai ifjúsági Európa-bajnokság negyedik napján már az ötödik aranyérmét szerezte meg, ezúttal 200 méter gyorson diadalmaskodott, korosztályos Európa-bajnoki csúccsal. Ismét parázs csatát vívott Kalmár Ákos és Lakatos Dávid, előbbi második, utóbbi negyedik helyen végzett nyolcszázon.

Leiner Soma Az izraeli diadalmenet folytatódott, szombaton sem maradtunk aranyérem nélkül. Habár mindössze egyet sikerült begyűjteni (a pénteki nap árnyékában még kevésnek is tűnhet), az igazsághoz tartozik, hogy a korábbi napokkal ellentétben magyar úszó mindössze három döntőben volt érdekelt az ifjúsági kontinensviadalon, Netánjában. De aki ott volt, nem okozott csalódást.

Késely Ajna ezúttal is verhetetlennek bizonyult Forrás: Turi György
A versenynap első döntőjében menetrendszerűen érkezett Késely Ajna, és ezúttal is bizonyította: megállíthatatlan. Gyorson mindenképpen, ugyanis 1500, 800, illetve 400 méteren is felült Európa trónjára, illetve a vegyes váltóval is aranyat szerzett. Az előjelek tehát mindenképp a Kőbánya SC versenyzője mellett szóltak, aki ugyan a 200 méter felénél még csak harmadik volt, de az utolsó hosszra már elsőként fordult, kiválóan hajrázott, és elsőként érte el a falat. Ráadásul a saját tavalyi korosztályos Eb-csúcsot is megdöntötte, tizenegy századdal múlta felül egy évvel ezelőtti teljesítményét, és ötödször is a dobogó legfelső fokára állhatott. A fiúk 800 m gyorban voltak érdekeltek, az 1500 méteren parázs csatát vívott Kalmár Ákos és Lakatos Dávid ezúttal fényesebbre cserélte volna az ezüst-, illetve bronzérmet. Tegyük hozzá, előbbi már 400 méteren is diadalmaskodott a kontinensviadal első napján. A mieink az első futamban úsztak, amelyet az orosz Jaroszlav Potapov nyert – mint később kiderült: Európa-bajnok is lett. A bajai Kalmár volt az egyetlen, aki a közelébe tudott férkőzni, alig három tizeddel maradt le a győzelemről és az aranyról. A ferencvárosi Lakatos ugyan harmadik lett ebben a futamban, de közel hat másodperccel maradt el az első két helyezettől, így nem volt borítékolható számára a dobogó. Végül csupán a horvát Marin Mogics úszott Lakatosénál jobb időt, így a 18 éves versenyzőnk a negyedik helyen zárt. Hatodikként kvalifikálta magát a 100 pillangó fináléjába Barócsai Petra, és a helyezését megtartotta, bár tizenkét századdal elmaradt a középfutamban úszott idejétől. Az érdi versenyző a mezőny legfiatalabbjaként ugrott vízbe a döntőben, és nem okozott csalódást. Az elődöntőkben természetesen további magyar versenyzők is megmérették magukat: Ilyés Laura Vanda a hetedik legjobb idővel harcolta ki a finálét 100 háton, ugyanezen számban Dobos Dorottya tizedik lett. Horváth Lili tizenharmadikként zárt 200 vegyesen. A pénteken világcsúcsot úszott Milák Kristóf futamgyőztesként, második legjobb úszással kvalifikálta magát a 100 pillangó legjobb nyolc versenyzője közé, míg Németh Nándor szintén összesített másodikként úszhat a 200 méter gyors döntőjében. Az újabb érmekre tehát minden esély megvan a kontinensviadal vasárnapi, záró napján. Korábbi cikkeink az Eb-ről: Előzetes: Érmekre fel! 1. nap: Ajna és Ákos aranyrajtja 2. nap: Kétaranyas folytatás Netánjában 3. nap: Aranyérem világcsúccsal

IFJÚSÁGI ÚSZÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG, NETÁNJA (IZRAEL) A nap érmesei és a magyar eredmények FIÚK 200 m hát: 1. Kliment Kolesznyikov (Oroszország) 1:57.73, 2. Daniel Cristian Martin (Románia) 1:58.72, 3. Nyikita Tretyjakov (Oroszország) 1:59.20 800 m gyors: 1. Jaroszlav Potapov (Oroszország) 7:55.95, 2. KALMÁR ÁKOS (MAGYARORSZÁG) 7:56.23, 3. Marin Mogics (Horvátország) 8:01.49, 4. Lakatos Dávid 8:01.75 50 m hát: 1. Kliment Kolesznyikov (Oroszország) 25.15, 2. Conor Ferguson (Írország) 25.27, 3. Kamil Kazmierczak (Lengyelország) 25.33 LEÁNYOK 200 m gyors: 1. KÉSELY AJNA (MAGYARORSZÁG) 1:57.85 – korosztályos Európa-bajnoki csúcs, 2. Valentine Dumont (Belgium) 1:58.69, 3. Barbora Szemánová (Csehország) 1:59.32 100 m pillangó: 1. Katrine Bukh Villesen (Dánia) 59.43, 2. Polina Jegorova (Oroszország) 59.59, 3. Hanna Rosvall (Svédország) 59.95, ...6. Barócsai Petra 1:00.34 50 m gyors: 1. Barbora Szemánová (Csehország) 25.06, 2. Julie Kepp Jensen (Dánia) 25.22, 3. Neza Klancar (Szlovénia) 25.35 MIX 4x100 m vegyes: 1. Olaszország (Quaglieri, Martineghi, Razzetti, Masciopinto) 3:50.99, 2. Oroszország (Kolesznyikov, Szomov, Jegorova, Bujnaja) 3:51.84, 3. Nagy Britannia (Boseley, Crosby, Schlosshan, Mclay) 3:54.24

További korosztályos hírek ÚSZÁSBAN a sportági aloldalunkon.