Atlétika

2017-07-15 23:26

Diadal, gerellyel is

A bydgoszczi U23-as atlétikai Európa-bajnokság harmadik napján Rivasz-Tóth Norbert elképesztő teljesítménnyel lett aranyérmes a gerelyhajításban, a dobásával több mint másfél méterrel múlta felül Horváth Gergely tizennégy éves országos csúcsát. A további három magyar döntős eredménye közül kiemelkedik Kozák Luca bronzérme 100 méter gáton.

Leiner Soma Rivasz-Tóth Norbertnek mégis volt egy nagy dobása a lengyelországi U23-as atlétikai Európa-bajnokságon! Az előző napi selejtezőben mindössze ötödik lett, a gerelye egy centivel a 75 méter alatt fúródott a földbe. Akkor azt írtuk: ha a törökszentmiklósi atléta megközelíti 80,50-es csúcsát, a dobogón végezhet.

Elképesztő országos csúccsal nyert Rivasz-Tóth Norbert Forrás: atletika.hu
Talán alábecsültük a 21 éves versenyző kvalitásait, aki a finálé második sorozatában 83,08 méterig jutott. Nem csupán az egyéni legjobbját múlta felül, hanem az országos csúcsot is megdöntötte: Horváth Gergely 81,55 méterrel 2004 óta tartotta. A hatalmas dobást követően egyértelművé vált Rivasz-Tóth fölénye a további körökben, egyedül a görög rivális tudta megközelíteni, de Kiriazisz is bő két méterrel állt a magyar bajnok eredménye mögött, aki így a küldöttségünk második aranyérmét szerezte meg, Halász Bence után. Szinte percekkel az aranyérmet követően újabb dobogós helyezésnek örülhettünk: gátfutónk, Kozák Luca, Debreceni SC versenyzője futamgyőztesként, összesítésben a harmadik helyen jutott a szám fináléjába, ahol a kiváló rajtot követően több mint két tizedet javított 13,31 másodperces kvalifikációs idején. Pechére az előtte álló holland és fehérorosz futó is jobbat ment, mint pénteken, így a 21 éves magyar leány bronzérmet szerzett. Ráadásul hiába döntötte meg az általa tartott utánpótláscsúcsot, az erős hátszél miatt nem hitelesíthető a 13,06-os ideje.
Kozák Luca (jobbról) bronzéremnek örülhetett 100 méter gáton Forrás: atletika.hu
„Kár, hogy túl erős volt a szél. A futásom első fele jól sikerült, de a nyolcadik gátnál hibáztam. Tudtam, hogy vannak, akik jobb egyéni csúccsal rendelkeznek, de csak magamra akartam koncentrálni” – nyilatkozta a versenyt követően. Mindössze hét centiméter hiányzott az újabb éremhez, Gyurátz Réka nagyon közel állt a dobogóhoz a kalapácsvetés fináléjában. A Dobó SE versenyzője nem tudta megközelíteni a Szombathelyen beállított, 71,27-es egyéni rekordját, sőt a kvalifikációs eredményén sem tudott javítani, így 66,67 méterrel a pontszerző, negyedik helyen zárt. A szombati versenynap negyedik magyar érdekeltségű fináléja a férfiak 5000 métere volt, ahol Szögi István állt rajthoz. A rendkívül szoros befutót hozó versenyen (az első öt helyezettet egy másodperc sem választotta el) a 21 éves veszprémi versenyző a mezőny első felében, a hetedik helyen végzett, mindössze három másodperccel maradt le a dobogótól. A kontinensviadal záró napján tizenkilenc számban avatnak Európa-bajnokot, délelőtt 20 kilométeres gyaloglóink kezdik meg szereplésüket, míg délután mindkét 4x100 méteres váltónk rajthoz áll az előfutamban. Rajtuk kívül a női 4x400-as csapat, az akadályfutó Juhász Balázs és a gerelyhajító Szilágyi Réka növelheti a magyar sikerek számát.

U23-AS ATLÉTIKA EURÓPA-BAJNOKSÁG, BYDGOSZCZ (LENGYELORSZÁG) A nap Európa-bajnokai és a magyar eredmények Férfiak 200 m: 1. Ján Volko (Szlovákia) 20,33 - korosztályos Eb-csúcs. 400 m: 1. Luka Janezic (Szlovénia) 45,33. 1500 m: 1. Marius Probst (Németország) 3:49,06. 5000 m: 1. Yemaneberhan Crippa (Olaszország) 14:14,28… 7. Szögi István 14:18,06. 110 m gát: 1. Ludovic Payen (Franciaország) 13,49. Magasugrás: 1. Dmitrij Nabokov (Fehéroroszország) 2,24. Gerelyhajítás: 1. RIVASZ-TÓTH NORBERT (MAGYARORSZÁG) 83,08 – új országos csúcs Nők 200 m: 1. Finette Agyapong (Nagy Britannia) 22,87. 400 m: 1. Gunta Latisave-Cudare (Lettország) 52,00. 800 m: 1. Renée Eykens (Belgium) 2:04,73. 100 m gát: 1. Nadine Visser (Hollandia) 12,92, 2. Elvira Herman (Fehéroroszország) 12,95, 3. KOZÁK LUCA (MAGYARORSZÁG) 13,06. 3000 m akadály: 1. Anna Emilie Möller (Dánia) 9:43,05. Rúdugrás: 1. Angelica Moser (Svájc) 4,55. Súlylökés: 1. Fanny Roose (Svédország) 18,14. Kalapácsvetés: 1. Aljona Szamotina (Ukrajna) 67,46... 4. Gyurátz Réka 66,67 Az éremtáblázat állása 1. Németország (2-2-5), 2. Ukrajna (2-2-2), 3. Lengyelország (2-2-1), 4. Nagy Britannia (2-1-2), 5. Magyarország (2-1-1)

További korosztályos hírek ATLÉTIKÁBAN a sportági aloldalunkon.