2017-08-01 18:31

Megvan az első

Javuló tendenciát mutatnak a csapatok a labdarúgó NB I-ben, már ami a fiataloknak adott esélyt illeti. A bajnokság harmadik fordulójában kilenc együttesben tizenhat 1997 után született játékos összesen 863 percet töltött a pályán, és Óvári Zsolt személyében megvan az első gólszerző is a fiatalszabály idei kiírásában.

Leiner SomaNegatív rekordokkal indult a labdarúgó NB I 2017-18-es idénye a fiatalszabályt illetően. A klubok az első fordulóban 799, a másodikban 644 percnyi játékidőt adtak az ifjú futballistáknak, ez utóbbi a legalacsonyabb szám a rendszer bevezetése óta. Bíztunk benne, hogy az erőviszonyok körvonalazódásával a csapatok is egyre több lehetőséget adnak az arra érdemes fiataloknak, illetve vártuk, hogy megszülessen az első gól is. Mindkét kívánságunk teljesült, noha a 863 perc, amennyit a 20 év alatti futballisták a hétvégén a pályán töltöttek, még mindig jócskán elmarad a tavalyi statisztika átlagától.

A diósgyőri Óvári Zsolt (b) az első 20 év alatti játékos, aki gólt szerzett az idei szezonban Fotó: dvtk.eu
A várva várt első találat viszont megérkezett, mégpedig a diósgyőri Óvári Zsolttól. A 20 éves támadó 85 percet töltött a pályán a Haladás elleni, idegenbeli bajnokin, és a hajrában góllal hálálta meg a bizalmat: Ugrai cselsorozatát követően ballal lőtt a tehetetlen Király Gábor hálójába. Ezzel már kettő volt a vendégek előnye, végül 3-0-ra nyertek a miskolciak, akiktől Ternován Patrik (20) öt percet kapott. A hazai csapatban az eddig minden mérkőzést végigjátszó Kiss Bence (18), Tóth Máté (19) duó ezúttal is pályára lépett, utóbbit az utolsó percekre a 20 esztendős Petró Bence váltotta Mészöly Géza együttesében. Izgalmas küzdelmet hozott a Honvéd–Balmazújváros-összecsapás, az újonc alaposan megnehezítette a bajnokcsapat dolgát. A 2-2-re végződött mérkőzésen a hazai veretlensége mellett a jó szokását is megtartotta a kispesti klub, hiszen Tömösvári Bálint (19) és Herjeczki Kristóf (19) ezúttal is megkapta Erik van der Meer vezetőedzőtől a bizalmat. A szélsők egymást váltották a félidőben. A vendégek alapemberének számító Haris Attila úfjent 90 percet kapott, csakúgy, mint az első két fordulóban. Meglepetést nem hozott a Vasas–Puskás Akadémia-találkozó nem, hiszen az angyalföldiek ezúttal is, a felcsútiak pedig ezúttal sem szavaztak bizalmat 20 év alatti játékosnak. A hazaiaknál az előző héten gólpasszt adó Murka Benedek újabb assziszttal jelentkezett, jó ütemű kiugratását követően Kulcsár szerezte meg a mérkőzés második, egyben utolsó gólját. A 19 éves középpályás mellett Szivacski Donát (20) is végigjátszotta a 2-0-s eredménnyel záruló mérkőzést, az MTK-tól kölcsönvett Vogyicska Bálintnak (19) pedig 12 perc jutott. A Ferencváros–Mezőkövesd-mérkőzésen mindkét csapatot illetően megtört a jég, hiszen a szezonban először küldtek pályára fiatalszabályba tartozó játékost a kiütéses, 5-0-ás zöld-fehér sikert hozó mérkőzésen. A Fradiban az első negyedóra végén megsérült Gera Zoltánt a 19 éves Csernik Kornél váltotta. Az utánpótlás-válogatott középpályás meghálálta a lehetőséget, aktív részt vállalt a győzelemből, a második gól az ő levágódó lövését követően született. A Rapid Wienből hazaigazolt védő, Szalai Attila (19) bemutatkozhatott az Kövesdben, de biztosan nem ez volt élete legjobbbb 90 perce. A Videotonban eddig Szabó Bence volt az egyetlen fiatal, aki szóhoz jutott a bajnokságban, ez a harmadik fordulóban sem változott. A 19 éves játékos 0-2-nél állt be az Újpest elleni hazai mérkőzésen, a becserélése pedig kiváló húzásnak bizonyult. A szögletét követően előbb Scsepovics bólintott a hálóba, majd két percre rá Hazdics az egyenlítést is megszerezte, így a fordulatos összecsapás pontosztozkodással zárult. A fővárosiak első fordulóban is pályára lépő jobbhátvédje, Szűcs Kristóf ismét kezdő volt, a félidőben lecserélték. A szempontukból legérdektelenebb mérkőzés a Paks–Debrecen (1-1) volt. Az atomváros csapatában az első két játéknaphoz hasonlóan nem kapott esélyt fiatal játékos, míg a hajdúságiak is mindössze egy percet adtak, és azt a debütáló Csősz Richárd (20) töltötte a pályán. A két nyeretlen csapat ezúttal sem tudta megszerezni első győzelmét. Az eddigi szezon legmutatósabb fordulóján vagyunk túl, hiszen a játékpercek az idény során először közelítették meg az ezret, amelyet tavaly oly sokszor elért a tizenkét csapat. A fiatalok szerepeltetésében a negatív oldalra írható a Paks és a Puskás Akadémia, a két klub egyszer sem adott lehetőséget 20 év alatti futballistának.

A FIATALSZABÁLY ADATAI A 2017/18-AS BAJNOKSÁGBAN 1. forduló. 6 csapatban 10 játékos 799 percet játszott. 2. forduló. 7 csapatban 11 játékos 644 percet játszott. 3. forduló. 9 csapatban 16 játékos 863 percet játszott. A LEGTÖBBET JÁTSZOTTAK 1. Murka Benedek (Vasas), Kiss Bence (Szombathelyi Haladás), Haris Attila (Balmazújváros) 270 perc, 2. Óvári Zsolt (DVTK) 265 perc, 3. Tóth Máté (Szombathelyi Haladás) 258 perc, 4. Kleisz Márk (Vasas) 180 perc, 5. Herjeczki Kristóf (Budapest Honvéd) 161 perc, 6. Tömösvári Bálint (Budapest Honvéd) 144 perc, 7. Szivacski Donát (Vasas) 137 perc, 8. Szűcs Kristóf (Újpest) 135 perc, 9. Szalai Attila (Mezőkövesd) 90 perc, 10. Csernik Kornél (Ferencváros) 73 perc, Szabó Bence (Videoton) 20 perc, Vogyicska Bálint (Vasas) 12 perc, Petró Bence (Szombathelyi Haladás) 12 perc, Ternován Patrik (DVTK) 5 perc, Bíró Péter (DVSC) 5 perc, Csősz Richárd (Debrecen) 1 perc. GÓLSZERZŐ 1. Óvári Zsolt (DVTK) 1 gól

További korosztályos hírek LABDARÚGÁSBAN a sportági aloldalunkon.