Tenisz

2017-08-21 13:19

Lányok a fiúk előtt

Zalaegerszegen vasárnap fejeződött be a teniszezők korosztályos országos bajnoksága. A csapatversenyben az MTK Budapest volt az egyeduralkodó. Az egyéni küzdelmekben született néhány meglepetés, de általában az esélyesek nyertek. A fiatalabb korosztályokban a lányok között tűnt fel több ígéretes játékos.

gy. sz. cs.Augusztus 9. és 20. között, Zalaegerszegen rendezték meg az utánpótlás országos bajnokságot. Mind az egyes, mind pedig a páros versenyszámokban valamennyi korosztályban bajnokot hirdettek, s a csapatok is összemérték erejüket. A versenysorozat sok érdekes összecsapást hozott, s alkalmat adott arra, hogy a sportág legjobb utánpótláskorú versenyzői és azok edzői képet kaphassanak saját képességeikről, na meg ellenfeleik játéktudásáról. A csapatok kezdték a küzdelmeket, amelyben az MTK Budapest fölénye volt szembetűnő. A fővárosi egyesület négy bajnoki címet is nyert (fiú U18, leány U18, U16 és U14), de a szintén budapesti Tenisz Műhely együttese is tudott duplázni (fiú U16 és U14). A fennmaradó két elsőségen a Vasas (fiú U12) és a Győri AC (leány U16) osztozott. A legnagyobb érdeklődés természetesen az egyesek küzdelmeit kísérte, amelyekről az utánpótlás szövetségi kapitány, Pelva Gábor a következőket mondta honlapunknak. − Nagyon elégedett voltam a mérkőzések színvonalával. Különösen örültem annak, hogy egy helyen rendezhettük az egyes korosztályok küzdelmeit, mert így a játékosok megfigyelhették egymás játékát. A csapatbajnokság során pedig egymásért küzdhettek, amire teniszben ritkán nyílik alkalom. Láttam olyan fiatal teniszezőket, akik csodálattal nézték a nagyobbakat, ami szerintem ebben a korban nagyon fontos motivációs eszköz lehet. Szintén örvendetes, hogy sok edző jött el, akikkel beszélgetni tudtunk a játékosaikról, át tudtuk tekinteni a válogatottal kapcsolatos terveinkről alkotott elképzeléseinket.

Kalocsai Péter nyerte az U14-es fiúk küzdelmét Forrás: huntennis.hu
Szakmai szempontból természetesen azok a válogatott edzők tudtak leginkább képet kapni a sportág pillanatnyi helyzetéről, akik egy-egy korosztályt egyébként az év más időszakaiban is személyesen kísérnek. Így például a legkisebbeket – vagyis a 12 és 14 év alattiakat − dr. Zsiga László figyeli lankadatlanul, tehát jól ismeri a mezőnyt. − A legfiatalabbaknál változás történt a rendezésben, nem a ranglista alapján lettek megállapítva az erősorrendek − értékelt. – A mezőny így kicsit szétszóródott. akadtak jobb játékosok, akik a verseny korábbi szakaszaiban összekerülhettek.  Az U12-es fiúk között Mészáros Patrik nyerte a bajnokságot, megérdemelten, mivel nagyon kiegyensúlyozott játékot mutatott, ahogyan döntőbeli ellenfele Markovits Milán is, aki kicsit könnyebb ágon jutott a döntőbe. Ebben a korosztályban mindenképpen ki kell emelnem Halmos Kornélt, aki az esélyesebb Sávay Zalán legyőzésével nagy fegyvertényt hajtott végre, s jutott az elődöntőbe.  A lányoknál a két nagy esélyes Dankó és Molnár távollétében Fenyves Gréta nyerte a döntőt, kiemelkedő teljesítménnyel Dinnyés Lili ellenében. Az idősebbeknél, a fiúk mezőnyében  Kalocsai Péter győzelméhez nem férhetett kétség, s mind a négy elődöntőig jutott játékos kitett magáért. A lányoknál Szabanin Natália és Tóth Amarissza döntője várható volt, kettejük összecsapását Szabanin nyerte megérdemelten. Kellemes meglepetés volt a 13 éves Bartha Panna játéka: ő végig remekül teniszezett, és bejutott a legjobb négy közé. Összességében a lányoknál tapasztaltam sokkal több biztató jelet, közöttük több a kiemelkedő képességű játékos.  Legalább hét-nyolc  tehetséget láttam, akivel érdemes a jövőben kiemelten is foglalkozni. A fiúknál ez a szám most kisebb. Az idősebbeknél, vagyis a 16 és a 18 év alattiaknál már tapasztaltabb, nemzetközi versenyeket is megjárt teniszezők csaptak össze, és meglepetések is születtek. Gulyás István, a két korosztály válogatott edzője az U16-os lányokat említette elsőként. − Ebben a kategóriában a legnagyobb esélyes, Nagy Adrienn, aki nagyon sok meccset játszott az idén nyáron, s a válogatottban is remekül helytállt, láthatóan elfáradt bajnokságra, így nem került döntőbe. Klubtársától, Gécsek Fannitól kapott ki a negyeddöntőben, nagyon kiélezett mérkőzésen. Zádori Réka nyerte a viadalt, ő címvédőként érkezett ugyan, de nem volt a favorit. A nemzeti együttesben nem is kapott helyet ebben az esztendőben, így elsősorban erre a megméretésre készült, ami meg is látszott a teljesítményén. Magabiztosan, megérdemelten lett magyar bajnok. A legidősebb lányok mezőnyében Földeák Kata teljesítménye emelhető ki; kellemes meglepetést okozott azzal, hogy döntőbe került. A fiúknál a győztes Khin Dániel korábban sérüléssel bajlódott, kivették a manduláját is, mégis összeszedte magát, és legyőzte a jó formában lévő Kékit és Vöröst.  A tizenhat éves fiúk között Makk Péter és Sallay Péter vívta a döntőt, ők ketten nemzetközi szintű mérkőzést játszottak. Makk nyert, nem véletlenül, hiszen tudásával kimagaslik a mezőnyből. Meglepetést szerzett Kiss-Balázs Rafael, aki a legjobb négybe került, ahogyan Velcz Zsombor is a másik ágon,noha fiatalabb a korosztályánál, jövőre is ebben a kategóriában játszhat még.