Birkózás

2017-08-22 21:22

Rajt után, rajt előtt

A hétfő óta a párizsi Bercy-csarnokban zajló felnőtt-világbajnokságon két nap jutott a három utánpótláskorú magyar birkózónak. A kötöttfogású Torba Erik már túlvan a vb-premierjén: szép győzelemmel tizedik lett. Szerdán a női szakág versenyének első napján Galambos Ramóna és Németh Zsanett lép szőnyegre.

Szekeres István Igazán jól kezdődött a 21 éves Torba Eriknek az első felnőttvébéje a párizsi Bercy-csarnokban. A kötöttfogás 59 kg-os súlycsoportjában a szakág elitjébe tartozó Grúzia képviselőjével találkozott a selejtezőben (ahova természetesen mindketten sorsolás révén kerültek). Lasa Marjamidze levitellel próbálkozott, de nem sikerült befejeznie. A grúzok mégis challenge-et kértek, elveszítették, így 1-0 lett ide. Még az első menetben intéssel egyenlített Marjamidze, 1-1. A második elején Torba kitolta ellenfelét a szőnyegről, 2-1, de jött az újabb intés, 2-2. Kereken két perc volt hátra ekkor, de már csak szűk másfél kellett ahhoz, hogy a magyar versenyző robbantson, és az 5:28. percben 10-2 legyen a javára, vagyis elérje a technikai tushoz szükséges különbséget… Levitel, 4-2, felfordítás, 6-2, szabálytalan védekezés, 8-2, majd a térdelőbe küldött grúzt Erik megpörgette, 10-2.

Ilyen mutatós a vébének otthont adó, párizsi Bercy-csarnok Forrás: UWW
A nyolcaddöntőben az idei orosz bajnok, az Európa Játékok-győztes Sztyepan Marjanjan következett, aki a selejtezőben 2-2-vel, utolsó akció révén győzte le a német Kinsingert. Az idei felnőtt Európa-bajnokságon ötödik hellyel debütált Torba is kikapott tőle (most még), tussal, az 1:28. percben, csípődobást követően. Az orosz bajnok a negyeddöntőben a japán Kenicsiro Fumita ellen folytatta, aki az idei Magyar Nagydíjon szerzett első helye után Ázsia-bajnok lett. A meccset a japán 4-2-re nyerte, azzal Torba előtt lezárult az út a vigaszág felé. Kiesett. Miután azonban minden egyes győzelemnek nagy értéke van a végső rangsor kialakulásában, a grúz vetélytárs elleni technikai tusnak pedig különösen, akkor azt tartottuk elképzelhetőnek, hogy Torba Erik a harmincas mezőny első felében, nagyjából a 13-14. helyen végez. Végül azonban tizedik lett, vagyis pontszerző, hiszen a birkózó-világversenyeken az első tíz helyezett kap pontot. Ennek a helyezésnek az értékét növeli, hogy a magyar fiú orosz legyőzője később megszerezte a bronzérmet, míg az 59 kg világbajnoka az oroszt verő japán Fumita lett. Galambos Ramóna amerikai ellen kezd Elkészült a női birkózás szerdai versenynapjának a sorsolása. Az 55 kg-ban 24 induló van, Galambos Ramóna elkerülte a selejtezőt. A nyolcaddöntőben a hozzá hasonlóan 21 éves, amerikai Becka Leathers lesz az ellenfele, aki két éve bronzérmes volt a juniorvébén, az idén viszont már megnyerte a pánamerikai felnőttbajnokságot. Ha Ramóna nyer, minden bizonnyal a japán Haruna Okuno ellen folytatja, aki egyértelmű esélyese az olasz Rainero elleni nyolcaddöntőnek. Okuno bedobásával merészet húzott a japán szakvezetés, hiszen a leány mindössze tizennyolc éves. Nyert a kadetkorosztályban világ- és Ázsia-bajnokságot. A vizsgamunkája azonban az idei felnőtt Klippan-kupa volt, amelynek a 23 fős, erős mezőnyéből győztesen jött ki. Ramóna ágán sorakozik továbbá kazah, kínai, kirgiz és bolgár ellenfél. Németh Zsanett – kiemeltként – ellenfélre vár A kétszeres U23-as Eb-győztes, Németh Zsanett (23) a 75 kg harmadik számú kiemeltje. Annak révén a 23 fős mezőny alsó ágának az élére került, míg az aljára a második számú, a fehérorosz Vaszilisza Marzaljuk, ami azt jelenti, hogy Zsanett a 30 éves, kétszeres olimpiai ötödik helyezett ellenféllel csak az elődöntőben találkozhat. Oda eljutni azonban nem lesz könnyű. Az első mérkőzésére, a nyolcaddöntőbe ellenfelet vár a magyar versenyző. Akik azért megvívnak: a bolgár Viktoria Bobeva és a kínai Paliha Paliha. A bolgár feltehetően a súlycsoport olimpiai kiszemeltje, mert nagy kalandba keverték, és nyilván nem ok nélkül: tavaly a 69 kg-ban lett ötödik az U23-as Eb-n, az idén pedig a 60 kg-ban (!), most onnan ugrik fel a 15 kilóval nehezebbek közé. A gond azonban nem is vele van, hanem Palihával, aki az idén Ázsia-bajnok lett, de megnyerte a lengyel nyílt bajnokságot is, amelynek a döntőjében a most második kiemelt, fehérorosz Marzaljukot győzte le. A negyeddöntőért Zsanett ágán két nehéz ellenfél küzd meg, az amerikai Victoria Francis és a kazah Gulmaral Jerkebajeva. De ha a magyar reménység a kínain túljut, attól kezdve már minden lehetséges. További korosztályos hírek BIRKÓZÁSBAN a sportági aloldalunkon.