Tenisz

2017-10-06 20:53

Túl nehéz volt a kezdet

Négy magyar teniszező kezdte meg ma a versenyzést az U14-es és U16-os Masters-versenyen. A mérleg negatív, mind a négyen vereséget szenvedtek. Pedig Tóth Amarissa és Kovács Zita kiemeltként, kedvezőbb pozícióból indulhatott mint Fajta Péter vagy Drahota-Szabó Dorka. Gulyás István, a csapat kijelölt edzője szerint a mezőny nagyon kiegyenlített, de Amarissa és Zita továbbjutására lett volna reális esély.

Gy. Szabó CsillaRosszul kezdődött a magyaroknak az U16-os és U14-es korosztály hagyományos szezonzáró mesterversenye Olaszországban. Mind a négyen elvesztették az első mérkőzésüket, így a szombati folytatásban az 5.-8. hely megszerzéséért játszanak tovább. S bár a viadal előtti esélylatolgatások során a csapatot elkísérő kapitány, Gulyás István nagyon óvatosan fogalmazott, amikor arról beszélt, nagy dolog lenne az első meccseken nyerni, azért ennél bizonyára ő is többre számított. Ráadásul a négyből két játékosunk kiemelt volt, tehát a papírforma szerint gyengébb ellenfelet kaptak kezdésnek.

Kovács Zita volt a legesélyesebb magyar Fotó:MTSZ/Zádor Péter
A tizennégy év alatti leányok versengésében indult Tóth Amarissa, aki harmadik kiemeltként az osztrák Elena Karnert kapta ellenfeléül. Egész éves eredményei alapján ő kapta a legkönnyebb ellenfelet a tábláján, ám a legjobb nyolc európai versenyző között kétségtelenül nehéz bárkire is azt mondani, hogy könnyű ellenfél. Valójában csak nehéz van meg nehezebb. Így történt ez Amarissa esetében is, aki végül a magyarok közül a legszorosabb mérkőzésen kapott ki. Az első szettet nagy küzdelemben 7-5-re vesztette, s a másodikat is hasonló különbséggel, de már gyorsabban, 6-4-re. Ellenfele szombaton, a holland Clarine Lerby lesz, aki viszont a torna abszolút favoritjának kikiáltott orosz Bondarenkót három szettes , kiélezett meccsre tudta kényszeríteni. A 14 éves Amarissa szombati mérkőzése sem ígérkezik tehát könnyűnek. Az egyetlen magyar fiú résztvevőtől, a 16 évesek mezőnyében szerencsét próbáló Fajta Pétertől vártak a legkevésbé bravúrt a szakemberek. Rendkívül erős a mezőny, a magyar teniszező nem is volt kiemelt. Ellenfele a bolgár Antoni Genov volt, aki magabiztosan 6-2, 6-1-re hozta a meccset. Péter következő ellenfele most viszont már a tábla második kiemeltje, az ukrán Olekszij Sesztakov lesz, aki meglepetést okozott azzal, hogy kikapott az osztrák Lukas Neumayertől, ráadásul két szettben. A legnagyobb reményekkel mindenképpen a lányok U16-os tábláját vártuk, hiszen két magyarnak is szurkolhattunk, ráadásul Kovács Zita második kiemeltként egészen jó pozícióból vághatott az első mérkőzésének. Ellenfele a lengyel Weronika Baszak volt, akitől 6-3, 6-1-es vereséget szenvedett. Következik egy másik, korán búcsúzó kiemelt, az ukrán Alina Cjurpalevics lesz. A tábla másik oldalán az első kiemelt ellen kezdett Drahota-Szabó Dorka. Francia ellenfele, Carole Monnet, Kovács Zita mellett a torna nagy esélyese volt, aki nem is ijedt meg a téttől, és 6-3, 6-2 arányban hozta a mérkőzést. Dorka a lengyel Aleksandra Jelen ellen folytatja. Gulyás István a csapat mestere röviden értékelte honlapunknak a nap eseményeit: „Fajta Péter és Drahota Szabó Dorka ellenfele nagyon erős volt, ahogy vártuk, nekik nem volt túl sok esélyük a továbbjutásra. Tóth Amarissa és Kovács Zita veresége azonban engem is meglepett. Előbbi ismerte ellenfelét, eddig mindig meg is verte, én úgy láttam, hogy nagyon izgult. Az és a stressz okozta a vereségét. Más volt a helyzet Zitával, aki a küldöttségünk legnagyobb esélyese volt, de ma nem tudta hozni a tőle megszokott formát. Első nap volt, nem érezte a játékot, nagyon rosszul szervált, sok kettős hibát csinált. Igazából a dinamikát, az erőt hiányoltam belőle. Ellenfele remekül szervált, és ahogy megérezte a lehetőséget, egyre jobban pörgött. Meglepte Zitát, aki nem tudott elég határozott lenni az első szettben, amitől a lengyel lány teljesen felszabadult. A második játszmában már érezhető volt, hogy nincs erő a fordításra. Nagyon sajnálom, hogy így alakult, kár volt ezért a meccsért. A vártnál nehezebbek voltak az első körös találkozók, a mezőny ugyanis kiegyenlített, a versenyzők nagyon hasonló szinten vannak.” A négy magyar játékos szombaton a helyosztókkal folytatja a tornát, s talán gyógyír a rajton összeszedett sebekre, hogy valamennyi helyezett kaphat szabadkártyát jutalomként a jövő évi rangosabb tornákra. Persze, minél jobb eredményt ér el valaki annál többet. Úgyhogy még az ötödik helyért is érdemes harcolni. További korosztályos hírek TENISZBEN a sportági aloldalunkon.