2017-12-10 18:37

Összetett betakarítás

Idén sem talált legyőzőre a közép-európai országok serdülő-úszóversenyén a magyar válogatott. A viadal fennállása, vagyis 2003 óta minden évben a mi fiataljaink hódítják el az összetett verseny győztesének járó kupát. A Petrov Iván által vezetett, mostani delegáció összesen 41 érmet, közte 18 aranyat nyert Romániában. A szakember szerint ennek ellenére nem az eredmény volt a legfontosabb, hanem a csapatszellem kialakítása. Utóbbiból szintén jelesre vizsgáztak a magyar fiatalok.

Gy. Szabó Csilla – utánpótlássport.hu A név kötelez, a hagyományok még inkább. A közép-európai országok hagyományos serdülő-úszóversenyén, ezúttal a romániai Târgovistében részt vevő magyar válogatott tartotta magát a tradícióhoz, és ismét az összesített pontverseny élén végzett. 2003, vagyis a viadal fennállása óta ez még egyetlen más ország versenyzőinek sem sikerült. Az összetett verseny győztesének járó díszes kupa tehát tizenötödik alkalommal került a magyar delegációhoz, amely most nem kevesebb mint 41 érmet szerzett a háromnapos versengés során.

A serdülő úszóválogatott a verseny után a díszes kupával Forrás: MÚSZ
A Nyolc Nemzet-kupa, ahogy a serdülők hagyományos viadalát úszóberkekben nevezik, harmadik napján 10 medáliát akasztottak magyar sportoló nyakába, ebből öt volt arany, négy ezüst és egy bronz. Hatházi Dóra adta meg a reggeli alaphangot a 200 méteres pillangóúszásban (02:12.84) aratott győzelmével, nem messze mögötte Gál Kincső (02:19.84) a harmadik helyen csapott a célba. Utóbbi nem sokkal később ezüstérem büszke tulajdonosa lett a 200 méteres gyorson elért, 02:05.10-es időeredményével. A lányoknál Ugrai Panna ismét aranyérmes lett, ezúttal a 200 méteres vegyes úszásban (02:22.06) nem talált legyőzőre. A fiúknál Zombori Gábor folytatta az éremgyűjtést, két számban is a legjobbnak bizonyult, a 200 méteres gyorsúszásban 1:53.79-cel, a 200 m vegyesben pedig 02:06.87-tel nyerte meg a versenyt. Utóbbi számban Bukovics Milán volt a legnagyobb ellenfele, aki 02:08.10-es idejével a dobogó második fokára állhatott fel. Imre Milán a 200 méteres pillangóúszásban ezüst (02:04.03) hozzáadásával tette teljessé a magyar éremgyűjteményt. A váltóversenyekben a korábbi két naphoz hasonlóan egy arany és egy ezüst volt a magyar csapat termése. A dobogó legfelső fokára ismét a Szimcsák Mira, Muzsnay Zsófia, Gál Kincső, Hatházi Dóra összeállítású négyes állhatott, ezúttal a 4x100-as leány gyorsváltók versenyét követően, 03:56.14-es időeredménnyel. Ismét ezüstérmet nyertek a fiúk, mégpedig a Mándli Benedek, Mátrai Roland, Pap Bálint és Galyassy Szilárd alkotta kvartett (03:30.52) révén a 4x100-as fiú gyorsváltók között. A csapat vezetője, Petrov Iván utánpótlás-kapitány a nagyszerű eredmények ellenére inkább a viadalon kialakított csapategységre hívta fel a figyelmet. Edzők és versenyzők egyaránt jó közösségként élték meg ezt a háromnapos viadalt: – Nekem most a szellemiség fontosabb volt minden éremnél. Nagyon fiatal gyerekekről van szó, akik tehetségesek, ügyesek, sokat és jól edzenek, de még hosszú út áll előttük a sikeres felnőtt karrierig. S hogy oda eljussanak, annak az is záloga, hogy milyen emberek lesznek. Sokan most húzták először magukra a címeres mezt, aminek a viselését is meg kellett tanulniuk. Megértették, hogy ők itt az egész nemzetet képviselték, ami nagyszerű dolog, de felelősséggel is jár. Büszke vagyok tehát az elért eredményekre, de arra még inkább, hogy senkivel nem volt fegyelmi probléma, a medencén kívül is igazi sportemberként viselkedtek. Tizennyolcszor hallgattuk meg a magyar himnuszt, aminél felemelőbb érzés kevés van. Ez volt a pedagógiai oldala a szereplésünknek, sportszakmai szemszögből nézve a versenylehetőségen volt a hangsúly, nem vártunk egyéni csúcsokat a gyerekektől, hiszen makrociklus lezárásánál tartunk éppen. Örömteli, hogy mégis születtek új egyéni rekordok is. Egyetlen úszót emelnék csak ki, Hatházi Dórát, aki a kétszáz méteres pillangóban megúszta az ifjúsági Európa-bajnokság szintidejét, így fiatal kora ellenére nagyon szeretném őt a Helsinkibe utazó csapatba meghívni. A viadal gyorsmérlegét megvonva örömteli tény: a tavalyi 37 éremmel szemben idén 41-et nyert a fiatalok küldöttsége, s az egy évvel korábbi 17 aranyéremnél is eggyel többet, vagyis 18-at gyűjtöttek. A küldetésüket tehát teljesítették. Mégpedig kitűnő osztályzattal. Petrov Iván ennek ellenére nem szeretné sztárolni ezeket a fiatalokat, hiszen az egyes versenyzők esetében még egyáltalán nem tudni mit hoz a jövő. A magyar úszósport erejét azonban mindenképpen nagyszerűen mutatja a 41 érem. Érdemes felidézni a verseny pénteki és szombati összefoglalóját is a honlapunkon. Egyéb korosztályos hírek ÚSZÁSBAN a sportági aloldalunkon.