2018-08-09 20:18

Tripla Ajna-módra

Amilyen szenzációsan kezdte, ugyanolyan kiválóan zárta Késely Ajna a glasgow-i felnőtt Európa-bajnokságot. Az utolsó egyéni számban, a 400 méteres női gyorsúszásban csak hajszállal végzett a második helyen, így összességében három éremmel búcsúzhatott a kontinensviadaltól. Milák Kristóf ezzel szemben a 100 méteres férfi pillangóúszásban a negyedik helyen ért célba, így egy aranyéremmel térhet haza.

gy.sz.cs. – utanpotlassport.hu A glasgow-i felnőtt úszó Európa-bajnokság egyéni számait ugyan ki más zárhatta volna magyar részről, mint Késely Ajna? A Kőbánya SC addig egy ezüstöt és egy bronzot begyűjtő, mindössze 16 éves üdvöskéjének kedvenc száma, a 400 méteres női gyorsúszás pont az utolsó napra maradt. A magyar küldöttség első érmét szállító gyorsúszó hölgy az utolsó begyűjtésével tehette fel igazán a koronát már amúgy is szenzációs teljesítményére.

Késely Ajna három érmet szerzett a felnőtt Európa-bajnokságon, a végére újabb ezüst jutott. Fotó: MÚSZ
Fő szám ide, fő szám oda, Turi György nem akart több terhet tenni tanítványa vállára, ezért azt kérte tőle, ez már örömúszás legyen, s élvezze amit csinál. Ajna azonban akkor is tudja a dolgát, amikor örömből úszik, hiszen reggel 4:08.77-tel teljesítette a megbeszélt időt, s az első helyen jutott be a délutáni döntőbe. A mester azonban nagyon jól ismeri tanítványát. Pontosan tudja, hogy a kőbányai tini épp eléggé maximalista önmagával szemben ahhoz, hogy utolsó futamához is a legnagyobb elszántsággal álljon oda. Ajna ugyanis ha akarná sem lenne képes arra, hogy félvállról vegyen egy versenyt. Egy felnőtt Európa-bajnokságot pedig különösen nem. A medencében aztán be is igazolódott, hogy a fiatal kőbányai úszó örömmel ugyan, de a lehető legtöbbet akarja kihozni magából. Elképesztő iramban kezdett, s az erős mezőny dacára végig vezetett. Az első száz métert 1 percen belül teljesítette. Azonban arra is lehetett számítani, hogy a 800-on és 1500-on győztes olasz, Simona Quadarella utolsó száz métere is halálos lesz. Háromszázötven méternél már ő fordult elsőként, és a végén is Ajna előtt csapott a célba. 0.22: egy hajszál csupán. Ennyivel nyert az olasz Ajna előtt. A fiatal magyar úszó azonban így is büszke lehet teljesítményére, hiszen 4:03.57-es ideje egyéni rekord, ugyanakkor új junior Európa-bajnoki csúcs is. „Hát ez nagyon fájt, életem legdurvább versenye volt. Megtettem mindent, meghaltam a vízben. Az utolsó ötven még úszás közben is izgalmas volt. Ilyen nagy küzdelem kellett ahhoz, hogy a legjobbat kihozzam magamból. Legbelül elképesztően boldog vagyok. Ha valaki az Európa-bajnokság előtt azt mondja, hogy három éremmel térek haza, ki is nevettem volna” – nyilatkozta Ajna a hazai szövetség honlapjának a viadalt követően. A másik fiatal, a 18 esztendős Milák Kristóf is rajtkőre állt az utolsó napon, mégpedig abban a 100 méteres pillangóúszásban, amelyben egy évvel ezelőtt ezüstérmes lett a budapesti felnőtt világbajnokságon. A szerda reggeli előfutamban úszott 52.04 ugyan csak az ötödik helyre volt elegendő, de ezzel egy kicsit sem kockáztatta a csütörtök esti döntőt. A junior-világbajnok Milák azonban pontosan tudta, hogy gyorsulnia kell a rövidebb szám fináléjára, és az érdi fiatal gyorsult is, de nem eleget. A vetélytársak jobban kezdtek nála, és ezt az ütemet végig tartani is tudták. Selmeci Attila tanítványának 51.51-es ideje végül a negyedik helyre volt elegendő, jóllehet titokban sokan ismét érmet vártak a fiatal úszótól. Mi több, ő maga is, ami a futam utáni nyilatkozatából egyértelműen kiderült: „Jobbat vártam, nem vagyok elégedett az eredményemmel. Pedig érzésre jól ment az úszás, nem tudom mi történt. Majd kielemezzük.” Milák azonban még így is elégedett lehet, hiszen 200 méteren aranyérmet szerzett, s ezzel élete első felnőtt Európa-bajnoki címét gyűjtötte be Glasgow-ban. Ugyanez elmondható Késely Ajnáról is, aki ugyan aranyat nem, de három érmet is nyert, két ezüstöt és egy bronzot. Arról nem is beszélve, hogy minden számban új egyéni csúcsot úszott. Ez mindenképpen azt bizonyítja, kiválóan lett felkészítve a viadalra, csúcsformáját tökéletesen igazították a felnőtt Európa-bajnoksághoz. Az egyéni futamokat követően a 4x100-as férfi vegyes váltóban is érdekeltek voltak a fiatalok, Milák Kristóf és Németh Nándor révén. Igaz, utóbbi már nem utánpótláskorú, idén lépett hivatalosan a felnőttek közé. A kiváló érdi pillangós nyolcadikként ugrott a vízbe, s a hetedik helyre hozta fel a magyar négyest. A hajrát azonban még nála is jobban bírta az egri gyorsúszó, Németh Nándor, aki végül az 5. helyen csapott a célba, s ezzel pontszerző helyen végzett a magyar egység. A csütörtöki nap azonban csak a medencések számára volt utolsó, a nyílt vízen még pénteken és szombaton is küzdenek a helyezésekért. A szintén kőbányai 17 esztendős Huszti Dávid is rajthoz állt a férfiak 10 kilométeres versenyében, de csak néhány száz métert tempózott, hogy a pénteki váltóba nevezhető legyen. Betegsége miatt nem tudta volna teljesíteni a teljes távot. További korosztályos híreink ÚSZÁSBAN a sportági aloldalunkon.