2018-08-16 21:48

Ötméteres boldogság

Tiszta égbolt, tükörsima vízfelület, villanyfény és kiváló hangulat várta a csütörtök esti rangadó résztvevőit; a magyar ifjúsági vízilabda-válogatottat és az Egyesült Államok együttesét. Horváth János legénysége nagy elszántsággal ugrott medencébe, vívott óriási csatát, egy nevet pedig biztosan megjegyeztek még az ellenfél szurkolói is, Grieszbacher Márkét, aki elképesztő hatékonysággal védte a megeresztett lövéseket, aminek eredményeképp a büntetők után 10‒9-re győzött a piros-fehér-zöld alakulat, és jutott be a legjobb nyolc közé. Felkészül Montenegró…

Sztrik Martin – utanpotlassport.hu Kellemes idő és hangulat fogadta a szombathelyi Tófürdőbe kilátogatókat, hiszen a vasi fővárosban rendezik az ifjúsági vízilabda-világbajnokságot, amelyen a magyar válogatott csoportmásodikként továbbjutva az Egyesült Államok ellen ugrott medencébe csütörtök este. A tét pedig nem volt kisebb, mint a legjobb nyolcba kerülés. Az említett két gárda játszotta a kvalifikációs kör utolsó párharcát, amit telt ház előtt tehetett meg. Már a bemelegítés során hatalmas ováció fogadta Horváth János legénységét, amely óriási elszántsággal vette birtokba a hazai vizeket, majd vonult a nézősereg elé, hogy elénekelhesse a magyar nemzeti himnuszt. A Szatmárcsekén íródott költemény ismert utolsó sorának szavai még el sem hangoztak, amikor a nézőtérről megszólalt a „Hajrá magyarok!” felkiáltás, a buzdítás pedig megteremtette az alaphangulatot és feltüzelte mind a játékosokat, mind a helyszínen lévőket.

Grieszbacher Márk a rendes játékidőben és az ötöspárbajban is hős volt; nem csoda, hogy őt választották a meccs emberének Forrás: MVLSZ
Pontban nyolc órakor meg is szólalt az első sípszó, amit kifogást nem tűrő sprint követett, a labda pedig Bóbis Botond révén a mieinknél landolt, gólt azonban nem sikerült szerezni az első támadásból. A hosszas állóháború után az amerikaiak szerezték meg az első találatot négy perc elteltével, de nem sokáig örülhettek, ugyanis a következő támadásból Bóbis egyenlített.  Másfél perc volt hátra, amikor Grieszbacher védett óriásit ‒ nem először ‒, majd Bóbis ‒ akiről az első játékrész szólt ‒ ismét megtalálta a rést a kapuba. Ám hamar jött a válasz (2‒2)… A második felvonás felúszását ugyancsak sikerült megnyernie Bóbisnak, a gól azonban ismét elmaradt. Egy perccel később mindenki felpattant a székéből, hiszen a kihagyott magyar büntető után egy az egyben rohamozott az ellenfél, viszont Grieszbacher a helyén volt, és hárította a két méter távolságról megeresztett lövést. Úgy tűnt, nem bír egymással a két csapat, mindent védtek a kapusok. Szűk öt percnek kellett eltelnie, hogy megtörjön a gólcsend: a szombathelyi AVUS játékosa, Ekler Bendegúz volt eredményes, a középkezdés után pedig Grieszbacher fogott ismét gigantikusat, és nem is változott az állás a félidőre (3‒2). A fordulás után Alika Naone szerezte az első és egyben az egyenlítő találatot, amit nem sokkal később egy értékesített amerikai büntető követett (3‒4). „Harcoljatok!” szólt a lelátókról, de szükség is volt a buzdításra, mert nem működött olajozottan a magyar támadósor. A bátorítás eredményesnek bizonyult: Schmölcz iratkozott fel a gólszerzők közé. Gólt gól követett, az amerikai találatra Bóbis, az övére pedig Quinn Woodhead válaszolt. Így vágtak neki a csapatok a hajrának (5‒6). Négy-null a mieink javára, már ami a felúszás utáni labdaszerzést illeti, hat-hat viszont, ami az eredményjelzőn állt hat perc elteltével, Szeghalmi Zsombornak köszönhetően.  Az utolsó percben szinte megállt a levegő a szombathelyi Tófürdő medencéjében és környékén, feszülten figyelte mindenki a hátralévő másodperceket. Az amerikaiak rohamoztak először, a támadásuk azonban hatástalan volt, ahogyan a kontra is. Ekkor már talpon volt szinte mindenki az uszodában. Hogyne lett volna! Hiszen a mindent eldöntő ötöspárbaj következett, amelyet az amerikaiak kezdtek. Góllal... Ekler válaszolhatott, meg is tette! (7‒7). Jött az amerikai próbálkozás, amit Grieszbacher hárított, és valósággal felrobbant a lelátó. Vékony nem tette meg ezt a szívességet (8‒7). Az ezt követő amerikai találatokra Fekete Gergő és Bóbis válaszolt, az ötödik amerikai lövő azonban kapufát dobott, így összesítésben 10‒9-re győzött a magyar válogatott, amely pénteken a montenegróiakkal mérkőzik meg, immáron a legjobb nyolc között. Horváth János szövetségi edző értékelt honlapunknak a mérkőzés után. „Nagyon boldogok vagyunk, ez egy rendkívül fontos győzelem volt. Az amerikai válogatott mondhatni, a mi mumusunk, és most sikerült felülkerekednünk az ötméteres párbaj során. Úgy gondolom, ma játszottunk a legjobban idáig a tornán, rengeteg helyzet ugyan kimaradt, de mindenki odatette magát. Holnap nagy meccs vár ránk a montenegróiak ellen, így az éjszaka még a mai párharc videóelemzésével fog telni, hogy megfelelően fel tudjam készíteni a srácokat a megméretésre."

FIÚ IFJÚSÁGI VÍZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG (SZOMBATHELY) A 8 közé jutásért MAGYARORSZÁG-EGYESÜLT ÁLLAMOK 6‒6 – ötméteresekkel 4–3 (2‒2, 1‒0, 2‒4, 1‒0) A magyar válogatott: Grieszbacher M., Korom D. (kapusok), Bóbis B. 3 gól, Ekler B. 1 gól, Szeghalmi Zs. 1 gól,  Schmölcz N. 1 gól,Baksa B., Fekete G., Vékony Á., Fodor O., Dala D., Csorba T. , Szieben L. Szövetségi edző: Horváth János.

További korosztályos híreink VÍZILABDÁBAN a sportági aloldalunkon.