Tenisz

2018-10-23 10:03

Mesteri megméretés

A korosztályos mesterversennyel végérvényesen lezárult az utánpótláskorú teniszezők idei szabadtéri idénye. A Nemzeti Edzésközpontban péntektől hétfő estig megrendezett viadalon az első három helyezett nemcsak egy díszes kupával, de jelentős szövetségi támogatással is gazdagodott.

Gy. Szabó Csilla – utanpotlassport.hu Összesen ötmillió forint talált gazdára, a korosztályos mesterversenyen, s a korábbi évekhez hasonlóan ezúttal is versenyeik utófinanszírozására használhatják fel a játékosok ezt az összeget. A csábító lehetőség ellenére voltak foghíjas korosztályok, amelyekben a hazai legjobbak távolmaradása miatt inkább a második vonal játékosait láttuk felvonulni. A döntőbeli részvételhez három – a tizenkétéven aluliak esetében kettő – azonos korosztályú kijelölt egyéni versenyszámban kellett elindulniuk a versenyzőknek. A kisebbek esetében kevesebb volt a hiányzó. Dr. Zsiga László az U12-es és U14-es korosztályok szövetségi edzője így alaposan feltérképezhette a válogatott keretben játszó vagy éppen oda vágyó teniszezők pillanatnyi formáját.

Bartha Panna a sorozatterhelést is jól bírta Fotó: MTSZ/Zádor Péter
− A tizennégyéveseknél népes és erős mezőny verbuválódott össze. Ebben a korosztályban  megérdemelten nyert Pesti Barnabás és Bartha Panna – értékelte a szakember a látottakat. – Velük nagyon elégedett voltam. Most jelölik majd ki az új válogatott kereteket, ezért is volt fontos a fiatalok pillanatnyi formájának felmérése. Hangsúlyozom, hogy eddig sem a konkrét eredmény volt számomra a legfontosabb, hanem a mutatott játék képe. Ebben a korban sokkal többet számít, hogy kiben milyen lehetőségek rejlenek, milyen messzire juthat még karrierje során. A szülőknek és az edzőknek mindig elmondom, kinél min kell javítani, s a válogatott keretnél csak azokra tudunk számítani, akik ebben az egyeztetésben partnereink. Az U12-esek mezőnyében a fiúknál nagy csatában nyert Zsembery András, míg a lányoknál Molnár Kitti az egész torna alatt csupán 3 játékot veszített, a döntőben a legtöbbet, szám szerint kettőt, Kis-Czakó Eszter ellen. − Kitti ismét fejlődött, jobban játszott, mint egy hete a franciaországi nemzetközi mesterversenyen – mondta a találkozó után, Molnár Edina, Kitti édesanyja és edzője. A Metro RSC fiatalja vitathatatlanul a hazai mezőny fölé nőtt, amit fiatal koruk ellenére, ellenfelei is pontosan tudnak. − Eszter háromszoros vidékbajnok lett idén, remekül játszik, a tornák ott érnek számára véget, ahol Kittivel találkozik – mondta Kis-Czakó Eszter édesanyja, aki elismerte, számukra nagyon sokat jelent az ezüstéremmel elnyert támogatás, hiszen ettől a kortól növekszik meg a külföldi versenyeken indulás jelentősége. A kiskunfélegyházi játékosnak ugyanakkor nemcsak az utaztatás jelent problémát, de még edzéskörülményei sem tökéletesek. Télen tornateremben kénytelen edzeni igazi fedett teniszpálya helyett. A 14 éves lányok között nyertes Bartha Panna hétfőn játszotta az elődöntőt is, ám a vasárnapi három meccshez képest ez már kész feldüdülésnek tűnt. Előző nap ugyanis a budapesti 4-es kategóriájú ITF-tornán a kvalifikáció első két körében, nagyon nehéz meccseken kellett pályára lépnie a mesterverseny negyeddöntőjén kívül. Ennek fényében edzője, Guoth Ambrus is elégedett volt a teljesítményével: − A nemzetközin nagyon jól játszott, itt picit halványabban, de hozta a kötelezőt, ez volt a legfontosabb. Így együtt talán kicsit sok volt a hétvége, de hát minél idősebb, annál jobban meg kell szoknia ezt a terhelést. A korosztály harmadik helyéért lejátszott találkozó előtt joggal oszthattak volna ki egy fair play díjat is. Igaz nem játékosnak, hanem az egyik szülőnek. A győri Beer Jázmin Rebeka hátfájására kellett védőtapaszokat feltenni, s erre a helyszínen egyetlen alkalmas személy kínálkozott. Ellenfele, Fenyves Gréta anyukája. Ő pedig egy percig sem gondolkodott azon, hogy segítsen-e a kislánynak. Az idősebbeknél több hiányzó volt, Gulyás István az U16-os és U18-as korosztályok szövetségi edzője így kedvére mustrálhatta az új szezonban hozzá felkerülő U14-eseket is. Sőt, ennek kapcsán egy újdonságról is be tudott honlapunknak számolni: −A Héraklész keretből válogattam össze három fiú és három leányjátékost, velük utazom a héten egy mini-edzőtáborba Mallorcára, ahol egy tizennégy- valamint egy tizenhat éven aluliaknak szóló kettes kategóriás versenyen vesznek részt a játékosok. Számomra különösen a csapatépítés szempontjából fontos, hogy minél előbb megismerjem a hozzám felkerülő versenyzőket. Az európai pontversenyben elfoglalt helyezések miatt minél előbb indulniuk kell a korosztályos nemzetközi tornákon. Ez most egy próba lesz, reméljük kedvező tapasztalatokkal térhetünk majd haza.

KOROSZTÁLYOS MESTERVERSENY, BUDAPEST. Fiúk. 18 évesek. Döntő: Hermán Benedek (MTK, 3.)-Kéki Márk (Panakor, 2.) 6:4, 4:6, 10-7. A bronzmeccset játék nélkül nyerte Cseresznyés Máté (MTK, 1.). Héjjas Csongor (Piszkenet, 4.) sérülés miatt visszalépett. 16 évesek. Döntő: Dobák Bálint (UNIK SE)-Miljanic Marko (Match Point) 6:0, 6:2. A 3. helyért: Kincses Kristóf (Árpádföld, 3.)-Szakács Olivér (Gellért SE) 7:5, 1:6, 10-7. 14 évesek. Döntő: Pesti Barnabás (Szentendrei Kinizsi, 1.)-Gödri István (DUSE) 6:0, 6:4. A 3. helyért: Orosz Botond (TSZK Gyula)-Szőke Ádám Gábor (Pasarét TK, 4.) 7:6(4), 6:2. 12 évesek. Döntő: Zsembery András Nándor (Pillangó, 2.)-Grossmann Maxim Noel (Vasas, 4.) 7:6(3), 7:5. A 3. helyért: Kincses Kolos (Metro RSC, 1.)-Halmos Kornél (Pasarét, 3.) 6:2, 6:0. Lányok. 18 évesek. Döntő: Fárbás Réka (MTK, 2.)-Zádori Réka (MTK, 1.) 6:2, 6:0. A 3. helyért: Földeák Kata (MTK)-Reichert Lili (MTK) 6:2, 6:2. 16 évesek. Döntő: Jánosi Luca (Győri AC, 2.)-Punyi  Anna (Dunakeszi TK) 7:5, 6:2. A 3. helyért: Matkó Réka (DUSE, 3.)-Baranyai Dóra Eszter (Dunakeszi, 1.) 6:1, 6:3. 14 évesek. Döntő: Bartha Panna (Pécsi VTC, 1.)-Nagy-Békési Bíborka (Győri AC, 2.) 6:4, 6:3. A 3. helyért: Fenyves Gréta (Normafa TC, 3.)-Beer Jázmin Rebeka (Panakor, 3.) 6:2, 7:5. 12 évesek. Döntő: Molnár Kitti (Metró RSC, 1.)-Kis-Czakó  Eszter (Gellért SE, 3.) 6:0, 6:2. A 3. helyért: Bíró Melinda (Gellért SE, 2.)-Major Stella (Gellért SE, 4.) 6:3, 6:2.

További korosztályos hírek TENISZBEN a sportági aloldalunkon.