UtánpótlásSport
2025. május 11.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Jégkorong

2011-10-22 17:30

Újra jégen a KSI

A Központi Sportiskola (KSI) egyesülete úgy határozott: 2011 november közepén újjáéleszti jégkorong-szakosztályát. Ennek vezetőjévé Balogh Tibort, a sportági szövetség utánpótlás-irányítóját nevezték ki, aki Szongoth Kristóffal és Katona Tiborral együtt hamarosan elkezdi a hokispalánták nevelését. eFBé A szövetség  a Kölyökparádén, a Budapesti Nemzetközi Vásár kísérőrendezvényén állított fel egy mini pályát, ahol a kapura lövő fiatalokat figyelte Balogh Tibor, amikor az újra induló KSI-s jégkorongról kérdeztem.

– Nem könnyű újjászervezni egy szakosztályt… Eric Thurston, aki a magyar utánpótlás válogatottaknál augusztus óta mentoredzőként tevékenykedik, mesélt nekem a kanadai példáról. Náluk úgy toboroznak, hogy rendeznek évente egy-két Friends’ Day-t, azaz Barátok napját, ahol minden hokispalánta leviheti edzésre a legjobb barátját. Elég sok fiatalt sikerül is ott tartani, így gyakorlatilag évente megkétszereződik a játékosok létszáma. Jó fogás… Persze amíg egy gyerek sincs, addig ez az ötletes megoldás nem működik. – Induló vagy újrainduló csapat lesz a KSI SE jégkorong-szakosztálya? – Is-is, de inkább induló, hiszen azok, akik a legutóbb szerepeltek az utánpótlásban, már kinőttek ebből a korosztályból. November 12-ére, az alakuló napunkra meghívtuk a korábbi években itt szereplő  játékosokat. Eredetileg a Kisstadionba terveztük az eseményt, ám a hírek szerint az velünk ellentétben nem indul újra… Ezért vélhetően az újpesti Jégpalota lesz a rendezvény helyszíne. – Ha már az újrázóknál tartunk: hamarosan nyit a Városligeti Műjégpálya, ami az önök munkáját is megkönnyítheti. – Már bejelentkeztünk… Konkrét időpont még nincs, hogy mikor tartjuk majd ott az első edzést, két dolog azonban biztos: az egyik, hogy a műjég november 14-én nyit. A másik pedig az, hogy heti három alkalommal tréningezhetünk majd a ligeti jégen, ahol a „közönségjégtől” elkerített részen lesz majd a hokipálya.
– Melyik korosztály kergetheti a pakkot a KSI-ben? – Az induló csapatokba a 2003-2006 között született gyerekeket várjuk. A KSI annyiban mindenképp különbözik a többi klubtól, hogy egy szélesebb alapokon nyugvó képzést szeretnénk. Ebben kihasználnánk azt, hogy a Központi Sportiskolának számos szakosztálya van, az asztalitenisztől a kerékpáron át a kézilabdáig. Utóbbi mellett a dzsúdósokkal és a vízilabdásokkal fognánk jobban össze. – Pontosan hogyan működnének együtt? – Egyszerűen csak „Mezcsere-programnak” hívom az egészet. Elméletben felvesszük egymás dresszét, dzsudogiját… Az a lényeg, hogy a gyerekek megismerkedjenek más sportágak filozófiájával, szabályaival, mozgásvilágával is. Egyébként mindez a korábban említett kanadai, illetve az amerikai modellben is benne van: a gyerekek egyszerre több sportágat kezdenek el űzni, aztán abból idővel kiválasztják azt az egyet, amit versenyszerűen folytatnak. – A sportágcserében benne lehet a veszély, hogy a kezdő jégkorongozó rögvest szakágat vált? – Vagy az ellenkezője: a haladó vízilabdázó inkább a fagyott talajt választja… Az ilyen együttműködésnek talán ez az egyetlen hátránya, sokkal több az előnyös oldala! A kézilabda- és a cselgáncsszakág vezetőivel már megegyeztünk a közös munka elindításáról. Visszatérve a tengerentúli példára: nem véletlen, hogy ezt komplex képzési módszert választják. Vannak olyan sportágak, mint például az atlétika, a torna, de ilyen a tollaslabda is, ahol olyan alapvető mozgáskultúrát lehet elsajátítani, ami csak ebben az életkorban, azaz 10 éves korig tanulható és fejleszthető – Hol hirdet manapság egy új egyesület? – Haladunk a korral, tehát a Facebook-on már megtalálható a KSI hoki. A regisztrációs folyamat lassan befejeződik, így hamarosan a saját honlapunk is beindul, a ksihoki.hu Telefonszámunk is van már: 06-20-416-6789. – Óvodákban, iskolákban is megfordulnak? – Természetesen tartunk toborzókat, de nem könnyű a helyzetünk, hiszen egyre több klub keresi meg az oktatási intézményeket… A szülők számára is egy újabb anyagi megterhelést jelent az, ha a gyermekük sportolni kezd. Annyit tudunk segíteni, hogy a fejvédőket és az ütőket az egyesület biztosítja a leendő hokispalántáknak. – A komplex képzésen túl van valami különleges, új edzésmódszere a KSI jégkorong-szakosztályának? – A filozófia talán, amivel dolgozunk: az elején a legfontosabb, hogy minden kissrác tanuljon meg a lehető legjobb technikával korcsolyázni. Az is fontos, hogy ezt ők is élvezzék! Az edzéseken éppen ezért nem az ütő és a korong lesz a lényeges eszköz. Beviszünk a pályára focilabdát, a tollaslabdát, amit a hétköznapokban kedvelnek a gyerekek. Korcsolyázni focizás és tollasozás közben tanulnak meg úgy, hogy észre sem veszik, hogy koriznak…