Nagyszerű magyar siker született a hét végén a női birkózás egyik legjelentősebb nemzetközi viadalán, a Német Nagydíjon, Dormagenben: Galambos Ramóna kiemelkedő birkózással megnyerte a kadet 60 kilósok versenyét. Az életútja eddig sok hasonlóságot mutat Módos Péterével, akit olimpiai éremmel is követni kíván.
Szekeres István Galambos Ramóna dormageni sikeréről túl sokat nem kell mesélni, ha rögzítjük a szikár tényeket: öt mérkőzést nyert meg, kereken harminc akciópontot csinált, miközben ellene egyre sem voltak képesek a vetélytársak. Pedig közöttük volt a 2011-es kadet Eb német ezüstérmese, Luzie Manzke (akit 5:0-s vezetés birtokában két vállra fektetett), és a tavalyi Eb-harmadik, az afrikai származású norvég, Grace Bullen (1:0, 3:0).
Ramóna valósággal menetel az idén. Első lett a hagyományos Flatz Openen, az ausztriai Wolfurtban, második a várnai nemzetközi viadalon. Amúgy már hatszoros országos bajnok, 2011-ben – még serdülőkorúként – ötödik helyet szerzett a szombathelyi kadet-világbajnokságon.
Az egyesülete a Hőszig-IsoteQ Szigetvári Birkózó SE, amelynek az élén a legendás, ma is aktív Módos János, az olimpiai bronzérmes Péter nagypapája áll. A mestere Módos Csaba (Péter edzője-nagybátyja). A szigetvári klubban nevelkedett Módos Péter is, onnan vették fel 2001-ben az akkor Budapesten létrejött Mr. Tus-sportiskolába. Ma Ramóna is a Csanádi Árpád- és a Mr. Tus-iskola tanítványa. Viszont eltérő folytatást képzelt el magának a civil életben: a középiskola után Rendőrtiszti Főiskolán szeretne tovább tanulni.
Az jól állna neki. Küzdősportos alkat, hiszen cselgáncsozóként is ért el kiemelkedő sikereket. Bár a dzsúdósok még ma is csábítgatják, a birkózás mellett döntött.
Módos Csaba, aki 2007 óta irányítja a felkészülését, így jellemzi: „Az a típus, akit úgy szoktunk jellemezni, hogy az edzők álma. Kiemelkedően szorgalmas, minden munkát maximálisan végez el, megfogadja a tanácsokat. Éretten, nyitottan kommunikál, ami megerősíti, hogy komolyan gondolja, mert életcéljának tekinti a birkózást, és az álma az olimpiai szereplés.”
A mostani dormageni sikerét jellemezhetjük úgy is, mint habot a tortán, az idei, remek időszak megkoronázását. A kiugrásnak prózai okairól beszél az edző: „Az elmúlt évben sokat volt sérült, mígnem tavasszal kiváló, szakszerű térdműtéten esett át. Azóta nem gátolja semmi a felkészülésben, pszichikailag és mentálisan is nagyon jó állapotban van. Tavaly a teljes felépülése hosszabb időt vett igénybe, csak kevés nemzetközi versenyen indulhatott, és ennek következménye lett a szerényebb eredmény, a kadet Eb-n a nyolcadik, a vébén a tízedik hely.”
Hogy most viszont Dormagenbe is eljutott, az annak tudható be, hogy jó az együttműködés, még inkább az együtt gondolkodás a klub és a válogatott vezetői között. Wöller Ákossal, a felnőtt női keret edzőjével most is sikerült megegyezni, és Módos Csaba neki köszöni, hogy lehetőséget adott Ramóna németországi szereplésére, ahova a felnőtt legjobbak mellet csak két kadet juthatott el. Kiváló partner Nagy Lajos, az utánpótlás-válogatott mestere is. Módos Csaba neki vetette fel, hogy bár Ramóna az 56 kilót simán hozza, érdemesebb a 60-ban indulnia, mert a birkózásának a sebessége, ritmusa miatt ott van nagyobb esélye. Meg is egyeztek.
„Nagy segítség – teszi hozzá Módos mester –, hogy a szülők is sokat segítenek, a nehéz anyagi helyzetük ellenére is.” A szülőknek – Ramónán kívül – az öcsike pályafutására is figyelniük kell. Mert érdemes. Galambos Milán tavaly két diákolimpiát és a diák I. korcsoportban országos bajnokságot nyert, egyetlen mérkőzést vesztett el egész évben. És dzsúdóban is országos bajnok. A legény két hónapja sérült (holott serdülőben már idén is nyert rangsorversenyt), és még néhány hétig nem is számíthatnak rá, de amikor felépül, nyilván ott folytatja, ahol abbahagyta.
Galambos Ramóna most testileg-lelkileg készen áll arra, hogy folytassa női birkózásunk remek kadetsorozatát. Az elmúlt években Dénes Mercédesz Eb-n szerezte meg a szakág első aranyérmét, Németh Zsanett az első világbajnoki címét, majd lett Németh Éva egyazon esztendőben Eb- és vb-bronzérmes is.
Ramóna legfőbb, felnőtt célja pedig természetesen 2016 Rio de Janeirója.
Módos Csaba azt mondja, Ramóna lehet a magyar női birkózás legeredményesebb képviselőjének, Sastin Mariannának az utóda. És nagyon fontos, amit hozzátesz: „hiszen az olimpia idején már húszéves lesz!” Nem azt mondja, hogy „még csak húszéves”…
Londonban 21 évesen az orosz Natalja Vorobjova úgy lett olimpiai aranyérmes, hogy a döntőben két vállra fektette az ötszörös világbajnok bolgár Sztanka Zlatevát.