2013-08-14 22:52

Nem ízlett a németlecke

A német válogatott a játék minden elemében felülmúlta a magyart, így Kovács Péter tanítványai súlyos, 40-23-as vereséget szenvedtek az U19-es férfi kézilabda-világbajnokság szerdai játéknapján, Budaörsön.

reb A budaörsi sportcsarnokban szék nem maradt üresen, a karzati állóhelyek is megteltek, így ismét rangadóhoz méltó hangulat fogadta a csoport magyar szempontból talán legjobban várt mérkőzését. Bár a miliő már megszokott volt, a magyar csapat összetétele korántsem: a kapuban Miklós Gergő kezdett, míg pályára lépett Stranigg János is. Az osztrákok ellen kedden nem éppen gólesővel indult a meccs, s ezt a formát ma is „hozták” a hazai fiatalok. Az ellenfélről ugyanezt nem mondhattuk el… A két elpackázott magyar támadást Paul Drux és Jannik Kohlbacher azonnal büntetette, így pillanatok alatt 0-2 lett az állás. Ekkor ugyan Tóth Patrik felavatta Christopher Rudecket, s a szélső Yves Kunkel találatára még Stranigg is reagált, ám innentől hosszú magyar gólcsend következett.
Vélhetően a Bundesliga későbbi sztárjait láttuk, mestermunkában: a bődületes hangorkán egyáltalán nem zavarta meg őket. Egyre-másra lőtték góljaikat, Kunkel nemcsak szélről volt hatékony, a hétmétereseket is magabiztosan értékesítette. A 21. percre bizony tízgólos különbséget mutatott az eredményjelző tábla (4-14), hiába kérte ki idejét Kovács Péter már a félidő felénél. Miklós Gergőt a 11. percben Borbély Ádám váltotta a kapuban, aki többször találkozott a labdával, mint korábban kollégája (tegyük hozzá, Miklós sokszor került kiszolgáltatott helyzetbe). Néha felcsillant a reménysugár, egymás után lőtt két magyar találat formájában, ám összességében állandósult a németek 6-8 gólos vezetése. Faluvégiék kevésszer találtak rést a nagyon jól záró német falon, ha mégis, akkor a kapuban Rudeck remekelt, míg az ellenfél többször is átlőtte a magyar védelmet. Azért a félidő hajrájában sikerült 7-16-ról 11-16-ra felzárkózni, ám stábnak és játékosoknak így is volt mit megbeszélnie a 15 perces szünetben. A második játékrész magyar szempontból rosszul kezdődött: Leimeter Csaba nagyon hamar kétpercet kapott, és zsinórban négyszer csak német találat született, így hiába a küzdés, ismét kilencgólos hátrányban találták magukat a magyarok. Rövid időre újra Miklós került a magyar kapuba, de hiába, nőtt a különbség, 41. percben már 13 góllal vezetett Christian Schwarzer együttese. Kovács Péter ekkor időt kért, hiába…
Egyre többször hangzott fel a nézőtérről az „Ébresztő, ébresztő!”. Nem véletlen: egyszerűen átrohant rajtunk az ellen, lerohanásból és felállt fal elleni is jobbak voltak a német játékosok. A magyar csapat küzdött, próbálkozott, de a nagy akarás ezúttal csak görcsös és elhibázott kísérleteket hozott. Ki kell mondani, bár korábban mindenki szoros meccset, akár egy vagy két pont megszerzését várta, egyetlen pillanatig nem volt kérdés, hogy ki hagyja el győztesen a pályát. A játék minden elemében felülmúlta a német válogatott a magyart, így a 17 gólos siker is teljesen megérdemeltnek nevezhető. A küzdőszellem dicsérhető, két nap van arra, hogy a csapat kipihenje és összeszedje magát, hogy a norvégok ellen sikerüljön megszerezni a csoport második helyét. Sikerével Németország megnyerte a D csoportot, és az utolsó eredményétől függetlenül már biztosan továbbjutó az osztrák, a norvég és a magyar csapat is. A második félidőben remeklő Gidai Máté a mérkőzés után így nyilatkozott honlapunknak: "Az első félidő elején nagyon elaludtunk. Később sikerült jó periódust csinálnunk, öt gólra is felzárkóztunk. A szünetben megbeszéltük, mit kell tennünk a pályán, ám megint bent maradtunk az öltözőben. Azt hiszem, túlizgultuk a játékot, rengeteg ziccert rontottunk és ez megbosszulta magát." Bujdosó Bendegúz is hasonlóan látta, ám szerinte akár profitálhatnak is a súlyos vereségből: "Az elején beragadtunk, kellett tizenöt perc, hogy felvegyük a mérkőzés ritmusát, de ez ilyen erős csapat ellen tízgólos hátrányt jelent. Ugyan a félidő végére már valamennyire elkaptuk a fonalat, de a második játékrész elején ismét hibák sorát követtük el. A kapusaink legtöbbször kiszolgáltatott helyzetbe kerültek… Az utolsó percekben sorra lőtték a ziccereket az eladott labdáinkból, ilyet senki ellen sem engedhetünk meg magunknak. Nem mondom, hogy jól jött a vereség, mert ilyen arányban sosem esik jól, de fel is tüzelhet minket. A norvégok ellen meg kell mutatnunk, mit tudnunk, győznünk kell, hogy mindenki lássa, a németek mögött mi vagyunk a második legjobb csapat." Kovács Péter szövetségi edző a világbajnokság hivatalos honlapjának: - Nehéz mit mondani tizenhét gólos vereség után. Ma sem támadásban, sem védekezésben nem tudtunk felnőni a németekhez, ez eredményezte a nagy különbséget. Minden élsportolót földhöz vág egy ilyen mérkőzés, de azon leszünk, hogy felkeljünk a padlóról, és küzdjünk tovább. Norvégia ellen máris javíthatunk. Christian Scharzer német szövetségi kapitány a világbajnokság hivatalos honlapján értékelt: - Maximálisan elégedett vagyok a csapat teljesítményével. Az elejétől kezdve nagy tempót diktáltunk, hamar megvolt a hat-hét gólos különbség a javunkra, onnantól kezdve pedig már nem volt kérdés, hogy magabiztosan nyerünk. Az első félidő hajrájában ugyan volt kisebb hullámvölgyünk, de akkor sem éreztem, hogy baj érhet minket. A hangulat fantasztikus volt a csarnokban, a szurkolók kitettek magukért, és ez talán egy picit meg is bénította a magyar együttest. V. U19-es férfi kézilabda-világbajnokság, 4. forduló Magyarország-Németország 23-40 (11-16) Budaörs, 1000 néző, vezette: Ok Ku-pon , Li Sze-ok (dél-koreai) Magyarország: Miklós (kapus) – Kovacsics 1, Stranigg 1, Szeitl, Tóth 1, Fekete 2, Gidai 3. Cserék: Borbély (kapus), Törtely, Faluvégi 3, Bánhidi 3, Nagy 4, Leimeter 1, Bujdosó 2, Bohács 1, Horváth 1. Szövetségi edző: Kovács Péter Németország: Rudeck (kapus) – Blohme 1, Kohlbacher 3, Drux 7, Emanuel 5, Suton 3, Kunkel 7. Cserék: Engels 5, Herbst 1, Jäger 1, Wiederstein 1, Baumgartner 2, Ritterbach 3, Hausmann 1. Szövetségi kapitány: Christian Schwarzer Kiállítások: 12, ill. 10 perc Hétméteresek: 3/3, 5/4 Az eredmény alakulása: 5. perc: 2-4, 10. perc 2-9, 17. perc: 4-12, 21. perc: 4-14, 25. perc: 7-15, 30. perc: 11-15, 36. perc: 11-20, 41. perc: 13-26, 48. perc: 16-30, 52. 18-32, 58. perc: 22-36. A csoport további eredményei: Ausztria-Venezuela 38-15, Gabon-Norvégia 18-43