2014-07-31 21:35

A németek nyerték az Eb-t

Thomas Doll már fél óra után kijelentette, hogy a német U19-es válogatott sokkal jobb a portugálnál. Igaza volt: még ha a játék képe alapján vártnál jóval szorosabban is, honfitársai 1-0-s győzelmet arattak az Európa-bajnokság döntőjében.

Nagy-Pál Tamás Futballnagyhatalmak fiataljai találkoztak csütörtök este a Szusza Ferenc stadionban, hiszen Portugália Németországgal küzdött meg az U19-es Európa-bajnokság döntőjében. Vitathatatlanul a két legjobb támadógépezet feszült egymásnak, hiszen tizenkét, illetve tizenegy gólt számláltak a csapatok a finálé előtt. Az elődöntőkkel ellentétben ez a meccs már a magyar szurkolókat is megmozgatta, hiszen 7343–an vásároltak jegyet rá (meglepődnénk, ha az Újpest vasárnapi bajnokiján is lennének ennyien), jobbára német mezben. Úgy látszik, kíváncsiak voltak, kik lehetnek az aktuális világbajnok játékosok utódjai az elkövetkező világeseményeken. De vélhetően sok német is úgy gondolta, hogy megszakítja szokásos balatoni nyaralását a futballcsemege kedvéért. Természetesen a Ferencváros vezetőedzője, Thomas Doll sem hagyhatta ki honfitársai nagy meccsét: minden gesztusából kitűnt, hogy nem edzőként, hanem szurkolóként érkezett. Még fél óra sem telt el a mérkőzésből, amikor a szakember kijelentette a mellette ülőknek, hogy „Deutschland ist viel besser. Viel, viel besser”, vagyis Németország sokkal, de sokkal jobb ellenfelénél. Szavai nem voltak alaptalanok: óriási offenzívát mutatott be a gárda, már a 2. percben a védelem mögé került, és a folytatásban is rengeteg lehetőséget kidolgozott. A portugálok eközben csak nyomozták a labdát, és ha nagyritkán kontratámadást vezethettek, a védők mesterien állták útjukat. A 30. percben a Bayer Leverkusen sztárja, Julian Brandt távoli lövése ibériai lábon pattant meg, így lett veszélyes, de André Moreira visszaért a másik sarokba, és óriási bravúrral megőrizte csapatának a döntetlent. Tíz perccel később viszont már bokszolhatott Doll a levegőbe: Marc Stendera ment el a jobb oldalon, középre adott, Hany Mukhtar pedig közelről a hálóba lőtte csapata teljesen megérdemelt vezető gólját (0-1). A folytatásban is felborult a pálya, nem is csoda, hogy a Fradi edzője így nyugtázta az első félidőt: „mint a világbajnokságon”. Talán mindenki emlékszik még rá, hogy a németek alig egy hónapja a brazíliai nyitómeccsükön hogyan szórták meg a portugálokat... A játék képe a szünet után sem változott semmi, öt perc alatt máris három német lövést jegyezhettünk fel. Az újabb gól azonban nem akart megszületni, így végig a levegőben lógott, hogy egyetlen jól végigvitt kontra elég lehet a portugál egyenlítéshez. A 68. percben majdnem be is következett: a Doll által egyszerűen csak Manuel Neuernek titulált Oliver Schnitzlernek kellett egy támadáson belül háromszor is nagy bravúrt bemutatnia. Levin Öztunali jelezte rögtön, hogy ők sem fogytak még ki a puskaporból, remek szóló utána csavart nem sokkal a jobb kapufa mellé. Hiába próbálkozott azonban majd’ az összes játékos lövéssel, a portugálok a gólvonalról is menteni tudtak, így nem változott az állás. A kihagyott helyzetek viszont ezúttal nem bosszulták meg magukat, Németország megőrizte előnyét, és két héttel a világbajnoki aranyérem után Európa-bajnoki címet ünnepelhetett. Az ország labdarúgása ezzel újfent igazolta azt, amit eddig is pontosan tudtunk: a brazíliai diadal egyáltalán nem a véletlen műve, hanem a tizenkét éve új alapokra helyezett utánpótlás-nevelésben folyó tudatos munka gyümölcse. U19-es Európa-bajnokság, döntő Portugália­–Németország 0-1 (0-1) Gól: Mukhtar (39.) Portugália: Moreira – Rafa, Nunes, Duarte, Riquicho – Lopes, Guzzo (Ramos 59.) – Rodrigues (Baldé 66.), Martins (Intima 85.) – Silva. Németország: Schnitzler – Holthaus, Kempf, Stark, Akpoguma – Kimmich, Öztunali – Mukhtar (Syhre 90.), Stendera (Lohkemper 84.), Brandt – Selke.