2024. április 27.

Vízilabda

2014-08-29 17:19

Ez ám a hajrá, magyarok!

Csupán egyszer vezetett a magyar U19-es fiúválogatott Olaszország ellen az Európa-bajnokság elődöntőjében, de a legjobbkor, így 9-8-as sikerével finalista lett.

PV A felkészülési időszakban kétszer is találkozott U19-es fiúválogatottunk Olaszországgal: a stuttgarti tornán 11-7-re, a szombathelyi Savaria-kupán pedig 8-6-ra nyertek honfitársaink, így jó előjelekkel várhatták az Európa-bajnokság elődöntőjét. Persze azt Horkai György tanítványai is tudták: kemény meccs vár rájuk. Az első negyed elején a magyar csapat támadhatott először, gólt viszont az olaszok szereztek a fordulás után. Nálunk nem jött be az ejtés, majd hiába volt tiszta helyzetben a centerünk, a lövést elhamarkodta. Az ellenfél második találatától először a kapufa még megmentette válogatottunkat, a kiállítást követően azonban már 2-0-ra vezettek. Az olaszok remekül védekeztek, távol tartották játékosainkat a kaputól, akik így lövésig sem nagyon jutottak. Könnyen 3-0 lehetett volna az állás, de előbb emberhátrányban a blokk mentett, majd védekezési hiba után az ellenfél megúszó játékosa kapott hosszú passzt, így nem nőtt a különbség. Igaz, nem is csökkent, Horkai György időt kért, a magyar gólra viszont még a következő támadásig várni kellett. Ekkor Kolozsi Marcell minden dühét beleadta a lövésbe és messziről a kapuba talált. A negyed 2-1es olasz vezetéssel zárult.
Manhercz Krisztián Forrás: waterpolo.hu
A második játékrész elején akár egyenlíthetett is volna a magyar együttes, de hiába volt jól kidolgozva az emberelőnyös helyzet, a befejezés nem sikerült. Az olaszok viszont ötmétereshez jutottak, és nem hibázták el. Nekünk pedig még szerencsénk sem volt, a távoli lövés a kapufán csattant. Az ellenfél pedig emberelőnyből növelte az előnyét, már 4-1-re vezetett. Gyorsan jött a válasz szintén fórból: Sedlmayer Tamás emelkedett ki a vízből és lőtte középről a kapuba a labdát. Ezután hiába előztük meg a centert, a bírók szabálytalannak látták Kolozsit és ötméterest ítéltek ellene. Kardos azonban védte a lövést, Kolozsi pedig javította a hibáját és emberelőnyből szépített. Az olaszok ragaszkodtak a két gólos előnyhöz, távoli bombával 5-3-ra módosították az állást a félidő előtt. A harmadik negyedben bár elhoztuk a labdát, ismét az olaszok voltak eredményesek. A szoros védekezésükkel nem tudtunk mit kezdeni, a lövéseinkben nem volt erő, Massaro könnyedén védte azokat. Az ellenfél időkérést követően újabb találattal gazdagodott: már 7-3-ra vezetett. Hiába voltunk emberelőnyben, mellélőttük a labdát, így ismét az olaszok támadhattak. Ekkor viszont labdát szereztünk, Szedmák megúszott, jött a passz a társtól és a negyedik gól a magyar csapattól. Majd Sedlmayer szánta el magát távoli lövésre, ami a kapuban kötött ki, így ismét csak kettő volt a különbség. Kimaradt helyzetek akadtak itt is, ott is, szerencsére a legnagyobbat az olaszok hagyták ki: támadásban eladtuk a labdát, játékosuk ziccerben mehetett a kapunk felé, de a labda végül Kardos kezében kötött ki. Maradt a 7-5 az utolsó negyed előtt. A negyedik játékrész végre úgy kezdődött, ahogyan szerettük volna: emberelőnyből egyre csökkentettük a hátrányunkat, majd a következő akcióból egyenlítettünk. Labdaszerzést követően a centerünk nem jutott lövéshez, ellenben újabb kiállítást kaptunk. Kardos az első olasz lövést még védte, a második azonban már a kapuban kötött ki. Ismét az ellenfél vezetett. Ezután csupán helyzeteket jegyezhettünk fel mindkét oldalon, a következő gól csupán másfél perccel a mérkőzés vége előtt jött. Ez viszont a magyar csapatnak az egyenlítést jelentette. Fél perc volt már csak hátra, mikor az olaszok támadhattak és emberelőnybe kerültek. Az első lövés a blokkról még visszapattant hozzájuk, a másodikat viszont Kardos szerezte meg. Tizenhárom másodperc. Ennyi ideje maradt Horkai György tanítványainak arra, hogy megfordítsák a meccset és a döntőbe jussanak. Az olaszok talán már fejben az ötméteresekre készültek, nem úgy a magyarok: két másodperccel a dudaszó előtt Manhercz ejtett és megszerezte a győztes gólt. Az ellenfélnek már nem maradt ideje a válaszra. Fiúválogatottunk az egész mérkőzésen csupán egyszer vezetett, de épp a legjobbkor: 9-8-as győzelme Európa-bajnoki döntőt ért. Horkai György a szövetség honlapján azt mondta, ez a szív diadala volt. – Nagyon örülünk a győzelemnek, ott vagyunk a döntőben, és ez hatalmas dolog. Nem voltunk jobbak az olaszoknál, a végén kellett hozzá a szerencse, és Manhercz zseniális megoldása is. Az olaszok végig nagyon határozottak voltak, főleg az első három negyedben, aztán elbizonytalanodtak, és ezt ki tudtuk használni. Fokozatosan jöttünk fel, a srácokat a szíve vitte előre. A világbajnoki döntő után az Európa-bajnoki finálé ennek a válogatottnak már önmagában is hatalmas eredmény. Persze a döntő mindig különleges, nem fogjuk feladni, ezt ne gondolja senki se. Az Eb döntőben Szerbia ellen játszik a magyar együttes vasárnap 16 órától. Fiú U19-es Európa-bajnokság, elődöntő, Tbiliszi. Magyarország-Olaszország 9-8 (1-2, 2-3, 2-2, 4-1) Gólszerzők: Kolozsi, Manhercz 2-2, Sedlmayer, Horváth, Szedmák, Kovács G., Pohl 1-1. A másik elődöntőben: Szerbia-Horvátország 10-5 (3-0, 2-1, 2-1, 3-3).