UtánpótlásSport
2025. május 19.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Atlétika

2014-09-04 13:28

Túl a legmerészebb álmokon

Minden várakozást felülmúlt a magyar atléták teljesítménye az ifjúsági olimpián. Érthető, hogy Spiriev Attila szakmai igazgató maradéktalanul elégedett. De emlékeztet: az ifjúsági eredményeket semmiképpen sem szabad túlértékelni.

reb Két-három érem, esetleg négy-öt döntős szereplés – számolgattak az atlétikai szövetségben Nandzsingot megelőzően. Vélhetően senki sem bánja, hogy a fiatal atléták teljesítménye alapján igencsak gyenge minősítést adhatnánk a valószínűségszámítás-tudásukra. A kínai metropoliszban rendezett játékokon ugyanis öten is medáliával zártak, ráadásul ketten éppen csak lemaradtak a dobogóról, negyedik helyen végeztek. Tízből kilencen pedig A-döntőbe kerültek. – Összességében fantasztikusan teljesítettek a versenyzőink, az eredményeikkel a legmerészebb álmainkat is felülmúlták – kezdi az értékelését lelkesen Spiriev Attila szakmai igazgató. – Látszik, az edzőink remekül időzítették a csúcsformát. Két versenyzőnk az aranyéremre is esélyes volt, s bár Halász Bence és Bácskay Zsófia is csalódásként éli meg ezüst- és bronzérmét, ettől függetlenül nagy jövő előtt állnak.
halasz_bence03_szalmas_peter
halasz_bence03_szalmas_peter
Ha már a két kalapácsvető került szóba: idei eredményeik és egyéni legjobbjuk alapján toronymagasan a mezőny esélyesének számítottak. Különösen igaz ez Halász Bencére, aki ráadásul a selejtezőben remekül, 83 méter felett dobott. Csakhogy a fináléban az első, hasonló messzeségre szálló kísérlete érvénytelen területen ért földet, a második dobást pedig elrontotta. – A selejtező teljesen más verseny, ott sokkal könnyebb technikára összpontosítani, ellazulni. A fináléban a még rutintalan, tizenhét éves srác két dobás után két x-szel állt. Én annak is örültem, hogy nem zuhant össze, és a maradék két kísérlete jól sikerült. Zsófi pedig tulajdonképpen hozta a harmadik helyet, amit már a kvalifikációban is. Természetesen mindketten csalódásként élték meg az eredményt. Az lett volna a baj, ha nem így teszik. Azonban nekünk, edzőknek, szakembereknek segítenünk kell, hogy ne törjenek meg. Mindketten tehetségesek, nagyon sokra vihetik. A szakmai igazgató elmondása szerint a gátfutó Sorok Klaudia is elkeseredett a finálét követően, mert a bakui kvalifikációs versenyen futott legjobbjával nyerhetett volna. De ő fiatalabb, mint a korosztálya, jövőre is az ifjúságiak között bizonyíthat. Szerencsére, a rakortán környékén mosolygós magyar arcokkal is találkozhattak a játékokon. Bajnok Eszter remek ifjúsági országos csúccsal léphetett a dobogó harmadik fokára hármasugrásban, a gerelyhajító Schmölcz Márk Xavér pedig egyéni legjobbal nyert bronzérmet. Tóth Lili Anna külön szót érdemel: a dombóvári futó 2000 méter akadályon kétszer írta át saját rekordját, a döntőben kilenc (!) másodperccel. Spiriev kiemeli, hogy edzője, Fazekas Gáspár nagyon óvatosan, fokozatosan terheli a tehetséget. És persze ne felejtsük, Tóth kivételes versenyzői kvalitásokkal bír. A szakember szerint – és ezt senki se vegye sértésnek – Lili olyan, mint a legnemesebb angol telivér: a derbi napján futja a legjobbját.
toth_lili_anna05_szalmas_peter
toth_lili_anna05_szalmas_peter
A dobóatlétáink, és különösen a kalapácsvetők hagyományosan elkényeztetik a sportszerető közönséget, így Halász vagy Bácskay nagy munkával megszerzett érme szinte a megszokott kategóriába sorolható. Viszont a tradícionális dobóakadémiák mellett (szombathelyi, veszprémi) meg kell becsülni, amikor egy-egy kevésbé nagy hagyománnyal rendelkező szakág szállít medáliát. Különösen abból a szempontból értékesek ezek, hogy több mint 170 ország atlétái mérték össze tudásukat Nandzsingban. Ennél is beszédesebb adat, hogy A-döntőbe 79 ország képviselője jutott. Bár hivatalos sorrend nem készült, a nemzetközi atlétikai szövetség számítása szerint (ez eltér az olimpiai pontszámítástól, mivel az első hat helyezettel ellentétben itt az első nyolc kap pontot, nyolctól egy egységig – A szerk.) hazánk a tizenegyedik lett a rangsorban. Az európaiak közül mindössze Franciaország, Németország, Oroszország és Ukrajna előzte meg mieinket, amit Spiriev mindenképpen nagy fegyverténynek tart. Ugyanakkor emlékeztet: az ifjúsági olimpia eredményeit sem negatív, sem pozitív irányban nem szabad misztifikálni. A legfontosabb úgyis az, hogy felnőttként legyenek sikeresek a versenyzők. Ugyanakkor fontos méltatni az ifjúsági olimpia érdemeit. – Hálás vagyok a Magyar Olimpiai Bizottságnak, hogy a médián keresztül igyekezett alaposan tájékoztatni a közvéleményt az ifjúsági olimpiáról. Így minél több emberhez jutott el: igenis, érdemes atletizálni. Sokszínű, szép sportág miénk, olyan sok szakággal, hogy bárki megtalálhatja a hozzá illőt.