Az A csoportban!
Ismét A csoportban a magyar jégkorong-válogatott. A szapporói csoda után ezúttal Krakkóban történt meg, amit nem is olyan rég még lehetetlennek hittünk. A sikerből több fiatal is kivette a részét.
Pusztai Viola Szapporó maga volt a csoda. Akkor is nehéz volt szavakat találni, ízlelgettük: A csoport. A magyar jégkorong történetében először. Azokkal a fiúkkal, sőt, már meglett férfiakkal a soraiban, akik közül sokan a nyolcvanas évek dunaújvárosi és székesfehérvári utánpótlás-nevelésének „gyümölcsei” voltak. 2008 óta eltelt hét év. Azalatt sok minden történt. Az utánpótlásban is. A klubok egyre nagyobb súlyt helyeztek a fiatalok tehetséggondozására. Utánpótlás-nevelő bázisok sora alakult, és ma már négyszer annyi gyerek hokizik Magyarországon, mint 2008 előtt. A klubok közül az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémia, a MAC Budapest, a Vasas és a Miskolci Jegesmedvék utánpótláscsapatai is az osztrák junior-, illetve ifjúsági ligában küzdenek. Az persze még kevés ahhoz, hogy felvegyük a korosztályok legjobbjaival a versenyt, láttuk a debreceni U18-as divízió I/A-s vébén, de az, hogy abban a csoportban játszott a csapat, az sokat mond. Előtte ilyen magasságokban még sosem szerepelt.
Az A csoportba feljutó magyar csapat tagjai: Bálizs Bence, Rajna Miklós – kapusok. Gőz Balázs, Kiss Dániel, Magosi Bálint, Tyler Metcalfe, Orbán Attila, Pozsgai Tamás, Sofron István, Szirányi Bence, Vass Márton – védők. Andrew Sarauer, Benk András, Frank Banham, Erdély Csanád, Hári János, Kovács Csaba, Kóger Dániel, Nagy Krisztián, Sebők Balázs, Vas János, Vincze Péter − csatárok. Szövetségi kapitány: Rich Chernomaz
Ennek ellenére Rich Chernomaz a tapasztalt játékosok mellett a fiataloknak is bizalmat szavazott. Jól ismeri őket, hiszen az U20-as válogatottat szintén ő irányítja. A Miskolci Jegesmedvék húszéves csatára, Nagy Krisztián egyébként is rutinos vb-résztvevő, a krakkói a harmadik volt a sorban. A finn Karpat csapatában légióskodó, szintén húsz éves Sebők Balázs is érezhette már a világbajnokság légkörét, tavaly Dél-Koreában. Akkor inkább kevesebb, mint több sikerben volt része: ötödik lett a válogatott. A húszéves Vincze Péter először novemberben húzhatta magára a felnőttválogatott mezét a budapesti Négy Nemzet-tornán. Fehérvári csapattársának, a tizenkilenc éves Erdély Csanádnak arra februárig kellett várnia, akkor mutatkozott be hivatalosan a „nagyok” között, méghozzá Lengyelországban, nemzetközi tornán. Alig pár hónappal később társaival együtt újra a lengyelek vendégszeretetét élvezte, csak már nem Torunban, hanem Krakkóban. És úgy kezdte élete első világbajnokságát, ahogy azt talán megálmodta: góllal a japánok ellen 4-2-re megnyert meccsen.
A magyar válogatott eredményei a krakkói divízió I/A-s világbajnokságon: Magyarország−Japán 4-2, Magyarország−Kazahsztán 0-5, Magyarország−Olaszország 4-1, Magyarország−Ukrajna 4-2, Magyarország−Lengyelország 2-1. A végeredmény: 1. Kazahsztán 15 pont, 2. Magyarország 12, 3. Japán 6, 4. Lengyelország 6, 5. Olaszország 5, 6. Ukrajna 1.