2015-07-24 19:12

Kipipálva a világbajnok

Legyőzte az egy évvel ezelőtt világbajnok Romániát a magyar leány kézilabda-válogatott a valenciai U19-es Európa-bajnokságon. A 24-20-as siker életben tartotta a nyolc közé jutás reményét. Vasárnap a franciák ellen a továbbjutás a tét.

reb A románok elleni első félidőt látva el is felejthettük a svédek ellen mutatott rendkívül harmatos támadójátékot a Valenciában zajló U19-es leány kézilabda Európa-bajnokságon. Ugyan az első gólt a tavaly U18-as világbajnoki címet szerző ellenfél jegyezhette, Horváth Petra büntetőjét követően Monori Orsolya ragasztott irgalmatlan nagy gólt a jobb felső sarokba, jelezve: reszkethetnek a kapusok. Szóval, van a magyar válogatottnak átlövőjátéka, csak előtte hadd aludjanak valamennyit a lányok – nem úgy, mint a svédek elleni meccs előtt, amikor az éjszakai érkezés miatt még éjjel fél háromkor is a hotelszobát keresték.
monori_orsolya
Míg ifjabb Kiss Szilárd tanítványairól lerítt hogy vért ittak, Románia legjobbjain nem érződött, hogy élet-halál meccset játszanak, pedig a nyitányon 31-24-re kikaptak az előzetesen gyengébbnek tartott franciáktól. Regnáló címvédőként meglehetősen kínos lenne két vereséggel rögtön búcsút inteni a legjobb nyolc közötti szereplésnek. Pedig az történt, ugyanis a magyarok jártak jó úton az első spanyolországi győzelemhez. Ezúttal Gercsó Nóra kezdett a kapuban, jól, ráadásul Monori többször is betalált a román hálóba. Ugyan a hetesekkel többször sem sikerült élni, Diószegi Nikolett és Hársfalvi Julianna révén a jobb és bal szélről is betalált a csapat. Másodpercekkel a sípszó előtt a csapatkapitány Gerháth Fanni nagyjából nyolc méteren, helyből ugrott fel, s hatalmas góllal szúrt oda a szünetre vonuló ellenfélnek (13-10). A második játékrészben is enervált csapat benyomását keltette a román, s nem tudott közelebb kerülni az egyre magabiztosabban vezető magyarokhoz. A 41. percben Faluvégi Dorottya remek gólt lőtt kiszorított helyzetből (igaz ez akkor is, ha rövid alsóba hasonló szituációban nem illik gólt kapnia a kapusnak), majd nem sokkal később ugyanonnan ejtett eredményesen. Hetesből is betalált a FTC balkezes szélsője, az utolsó tíz percben pedig Gerháth és Hársfalvi is beköszönt, s öt gólosra hízott a különbség (24-19). Nem állítjuk, hogy a magyar együttes szemkápráztató játékkal rukkolt elő, de határozott védekezéssel, jó kapusteljesítménnyel, és a svédek ellen látottnál magasan jobb támadójátékkal tulajdonképpen magabiztosan verte a világbajnokot. Mivel a másik meccsen Svédország könnyedén, 25-15-re győzte le a franciákat, máris a nyolc közé jutott, míg a magyarok és a gallok vasárnap 15 órától ki-ki meccsen döntik el, melyikük csatlakozik az északiakhoz. „Így, hogy nyertünk, nem panaszként hangzik ha elmondom, továbbra is hőség van a teremben, 43 fokot mértek – kezdi az értékelést ifjabb Kiss Szilárd szövetségi edző. – Ha kimegyünk a szabadba, a 35 már egészen hűvösnek tetszik... Ebben a melegben nem lehet tizenöt percnél tovább pályán tartani a játékosokat. Abba buktak bele tegnap románok. Ma már jobban osztották be az erejüket, de hiába jó a csapatuk, alapvetően egysoros. Tudtam forgatni az együttest, no meg, ennyit számít, ha normálisan pihenhetnek a lányok... Átlövések nélkül nem lehet nyerni, de ma voltak góljaink kívülről, ráadásul nem követtünk el olyan sok technikai hibát, mint tegnap. Vasárnap, a franciák ellen dől el mindent. Ha az a francia együttes jön, amely legyőzte a románokat, akkor életveszélyes, ha viszont az, amelyik tíz góllal kikapott Svédországtól, akkor nyernünk kell. Továbbra sem akarok terhet pakolni a lányokra: nem tudom, elbírnák-e. Tisztességesen felkészülünk, ahogyan mindig, és nekik megyünk. Tovább akarunk jutni." MAGYARORSZÁG-ROMÁNIA 24-20 (13-10) Játékvezetők: Antics, Jakovljevics (szerbek). MAGYARORSZÁG: Gercsó, Mistina (kapusok), Bouti 1, Csala, Diószegi 1, Élő 1, Faluvégi 5, Ferenczy, Gerháth 2, Hámori 2, Hársfalvi 2, Horváth 2, Kemény 1, Monori 5, Pásztor 1, Pintér 1. Szövetségi edző: ifj. Kiss Szilárd. ROMÁNIA: Ion, Rosca (kapusok), Abed-Kader, Andrei, Axinte, Bazaliu 4, Carasol 1, Craiu 1, Dindiligan 2, Ilie 2, Laslo 2, Ostase 5, Polocoser 1, Seraficeanu 2, Stoicanescu, Vasiliu. Szövetségi edző: Aurelian Rosca. Kiállítások: 2, ill. 8 perc. Hétméteresek: 6/2, ill. 2/2. A másik mérkőzésen: Svédország–Franciaország 25-15. A csoport állása: 1. Svédország 4 pont, 2. Magyarország 2, 3. Franciaország 2, 4. Románia 0.