2024. április 27.

Asztalitenisz

2014-07-12 17:07

Villámrajt, kis bukkanókkal

Hibátlan mérleggel, a csapatküzdelmek során mindössze egyetlen egyes mérkőzést elveszítve jutott a legjobb tizenhat közé a magyar ifjúsági fiúválogatott az olaszországi Európa-bajnokságon. Az ifi lányok csoportharmadikként végeztek, de még így is megvan az esélyük a nyolcaddöntőbe kerülésre.

szudi
szudi
Jegesy András Győzelemmel kezdte szereplését a magyar ifjúsági fiúválogatott a Riva del Gardában zajló korosztályos Európa-bajnokságon. Bátorfi Zoltán kapitány csapata pénteken Lengyelországgal találkozott először, és a Szudi Ádám, Ecseki Nándor, Majoros Bence összetételű csapat 3-0-ra verte ellenfelét. Az eredményből nem tűnik ki, de a csapatnak meg kellett izzadnia a sikerért: Szudi és Ecseki is ötszettes mérkőzésen diadalmaskodott. Még aznap jött a folytatás az orosz válogatottal szemben, s két meccsen ismét döntő szettet kellett játszani. Megint Szudi túlórázott, és mindkétszer neki jött ki jobban a lépés. Az augusztusi ifjúsági olimpiára is utazó játékos elmondhatja magáról, hogy noha mindegyik találkozója öt szettben dőlt el, egyiken sem kapott ki. Csupán Konsztantyin Csernyov nyert mérkőzést a mieink ellen: 3-1-re verte Ecsekit, azonban a csapat harmadik embere, Majoros Bence még csak szettet sem veszített pénteki találkozóin. Már ez a győzelem azt jelentette, hogy a magyarok csoportgyőztesként jutnak a nyolcaddöntőbe, tényleges valósággá viszont a szombati, belgák elleni mérkőzés után vált. Az utolsó csoportmeccsen Ecseki már 2-0-ra vezetett, s bár Martin Allegro egyenlíteni tudott ellene, a döntő szett a magyaré lett. Szudi Ádám ezúttal is hosszú párharcot vívott, és Thibaut Darcis ellen fordítani tudott. Majoros Bence is folytatta remek sorozatát, vagyis szettveszteség nélkül lépte le aktuális ellenfelét, Jasper Merckx-t. A sorminta hibátlan továbbjutást eredményezett. Az ifjúsági lányoknak is van még lehetőségük a Szappanos Csaba által kitűzött legjobb tízbe kerülésre, viszont az is eldőlt szombaton, hogy ehhez több mérkőzést kell játszaniuk. A Csehország elleni nyitómeccs vereséggel végződött; Imre Leila és Nagypál Csilla is simán kapott ki, szettet nyernie csak Takács Lilinek sikerült. Volt tehát min javítania a csapatnak, és a fehéroroszok ellen ez sikerült is. Nagypál Csilla 3-0-ás győzelemmel alapozta meg a mérkőzést, majd Imre Leila is ugyanilyen arányban diadalmaskodott. Takács Lili ugyan kikapott, Hlazunovától, de a negyedik találkozón a nandzsingi játékokon résztvevő Imre várta a Nagypál által vert Nyikicsankát. A kecskeméti játékos 0-2-ről fordította meg meccsét, életben tartva az automatikus továbbjutás esélyét. Ám a favorit románok ellen ehhez mindenképpen győzni kellett volna. Imrének sikerült is 3-1-re lelépnie Diana Luput, Nagypál és Fehér Zsófia viszont egyaránt szettgyőzelem nélkül kapott ki Balint Bernadetttől és Andreana Clapától. Az egyenlítéshez Imre győzelme kellett volna Balint ellen, noha a harmadik szett szoros lett, a végeredmény 3-0 a románnak. Az ifjúsági lányok ezzel a harmadik helyen végeztek csoportjukban, de a szerbek elleni playoff megnyerésével még összejöhet a nyolcaddöntőbe jutás. Ma az is eldőlt: serdülő leánycsapatunk kiharcolta a lehetőséget arra, hogy a tizenhat közé jusson . Pénteken kettőből két győzelemmel rajtolt Bárány Zsolt csapata; a lányok 3-1-re verték Bosznia-Hercegovinát, majd hibátlan sikert arattak Észtország felett. Így tudható volt, hogy a szintén veretlen szlovének elleni mérkőzés csoportelsőséget eredményez. A Hartbrich Leonie-val és Fehér Orsolyával felálló csapat nem is okozott csalódást, így az azeriek elleni mérkőzés eredményétől függetlenül a nyolcaddöntőbe kerülésér játszhat. A serdülő fiúk is bízhatnak a feljutásban. Pénteken legyőzték Izlandot és Horvátországot, szombaton délután pedig az észteket múlták felül 3-0-ra. Molnár István Patrik és Heiszman Henrik eddig csak egy mérkőzést veszített párosban, így Varga Zoltán egysége a legjobb előjelekkel várhatja a Montenegró elleni, szintén csoportelsőségről döntő találkozót. Amennyiben győznek, a feljutásért játszhatnak ők is. Mivel mindkét serdülőcsapat sikerrel vette a kötelezőt, holnap a legjobbak közé kerülhetnek újabb győzelmük esetén.

Az ifjúsági és serdülő Európa-bajnokság csapatversenyeinek lebonyolítása eltér a szokásostól. Az első osztályban (itt játszanak a magyar ifi fiúk és lányok) szereplő tizenhat együttes közül a négy csoport első és második helyezettje automatikusan a nyolcaddöntő résztvevője lesz. A négy csoportharmadikat két párba sorsolják, s a győztesek szintén a tizenhat közé jutnak. Az előbbi párharcok két vesztese, a négy csoport négy negyedik helyezettje, valamint a másodosztály (ebben a kategóriában szerepel a magyar serdülő fiú- és lánycsapat) hat csoportgyőztese – összesen 12 garnitúra – ugyancsak rájátszást vív a hat továbjutó, felsőházbeli folytatást jelentő helyért. A legjobb tizenhat között egyenesek kieséses rendszerben játszanak a csapatok, és valamennyi helyezést eldöntik. Az élvonal 16. helyezettje elbúcsúzik a felsőháztől és jövőre a másodosztályban szerepel. Az alsó kategória (amelyben a másodosztály valamennyi nem csoportgyőztes együttese, és az említett rájátszás hat veszetese folytatja) első helyén (vagyis összességében 17.-ként) végző csapata a következő évben az élvonalban kezdheti a küzdelmeket.