Az úszás még a korábbi évekhez képest is kiemelkedően teljesített – és nem csak a medencében. Majdnem másfélszeresére nőtt az igazolt versenyzők száma, futnak a sportágfejlesztési programok, és folyamatosan épülnek az új uszodák.
reb Idén is jó volt magyar úszónak lenni. A felnőttek sikereit, Hosszú Katinka diadalmenetét nem tisztünk tárgyalni, ám eggyel „lejjebb” lépve is bőven van miről beszélni. Az irigylésre méltóan prosperáló sportág utánpótlása ugyanis a hagyományosan magasra tett lécet is átugrotta, s minden okunk megvan azt feltételezni, hogy jövőre képes még feljebb strófolni a teljesítményt.
kiss_nikoletta_kovacsaniko_mti
A három arany-, négy ezüst- és öt bronzérmet hozó dordrechti korosztályos Európa-bajnokság gyakorlatilag felvezette az augusztusi nandzsingi ifjúsági olimpiát. A nyolcfős küldöttség legeredményesebb magyar sportágként négy első, egy második és három harmadik helyet szerzett, amellyel még a négy évvel korábbi, szingapúri teljesítményt (4-1-1) is felülmúlta. S hazai rendezés nélkül sem maradt a sportág: a rekordidő alatt tető alá hozott balatonfüredi nyílt vízi junior-világbajnokság további két arany- és egy bronzérmet hozott.
S nem csak ezek a fontos adatok. A főtitkár, dr. Szabó Tünde elmondása szerint tavaly októberben 5500 volt az igazolt versenyzők száma, idén viszont átlépte a nyolcezres határt is. Azaz majdnem felével bővült a sportolói bázis, és nyilvánvalóan nem elsősorban felnőttekkel, hanem a minden sportág ideális utánpótlás-nevelési formátumának minősülő, klasszikus piramis szélesedett alul. A növekedés jól érzékelhető az országos bajnokságokon, amelyen jóval többen indultak, mint esztendeje, és így a szakemberek bővebb körből meríthetnek a kiemelt programok számára.
Noha a Jövő Bajnokai-program a már kiszemelt tehetségeket menedzseli kiemelten, oroszlánrészt vállal a sportág népszerűsítésében is. A tavaly ősszel indított, immár nyolc régióban működő, kiszámítható, eredményeket segítő és letisztult szisztéma egyértelműen irányította a figyelmet az utánpótlás fontosságára. A program sikerét jelzi, hogy miként az a szövetség elnöke, Gyárfás Tamás értékelőjéből kiderült, már külföldön is érdeklődnek utána, és kikérik a magyar szakemberek tanácsát. Elindult a „Minden gyermek tanuljon meg úszni”-program is, amelynek köszönhetően sok-sok fiatal ismerkedhet meg a medencék világával. Egyúttal megvalósulhat a hangsúlyos igény, hogy kizárólag szakemberek végezzék az úszásoktatást.
szabo_tunde_szaka_jozsef02
A kiemelt sportágnak járó állami támogatásból korábban sosem látott fejlesztések valósulhatnak meg. A főtitkár kérdésünkre elárulta: ebben az esztendőben több mint 500 millió forintot utaltak át az egyesületeknek. A szövetség precíz működését ismerve, magától értetődő, a meghatározott céltámogatásokhoz szakmai szempontok alapján juthattak a klubok.
A szubvencióban részesülő nagyjából hatvan egyesület elsősorban versenyeztetésre, pályabérlésre, sportorvosi ellátásra, edzőtáboroztatásra, utazásra, sporteszközök biztosítására fordította az összegeket, a szövetség pedig sokat fordított a korosztályos válogatottak felkészítésére.
A sportág speciális helyzetben van, lévén akármekkora is az állami apanázs, ahhoz kevés lenne, hogy uszodaépítésbe fogjanak. Ugyanakkor 2013-ban és 2014-ben is 230-230 millió forint állt rendelkezésre, hogy korszerűsítsék az ország különböző pontjain lévő versenymedencéket, illetve eredményjelzővel vagy új rajtkövekkel modernizálják a létesítményeket. Ezzel párhuzamosan a szövetség a legmodernebb Omega-időmérőrendszert, kivetítőt szerez be a közeljövőben, amely mobil, így könnyen átadható az országos bajnokságra, és kölcsönadható a régiós kiemelt felmérő versenyekre.
– Nagy öröm, hogy decemberben átadták a minden szakmai igényt kielégítő, modern győri uszodát, amely csatlakozik az edzőtáboroztatási rendszerbe. Előzetes információk alapján jövőre megkezdődik az országos tanuszoda-program keretében tanmedencék építése is, Ez azért fontos, mert azokon a területeken, ahol jelenleg nincs lehetőség az úszás oktatására, a jövőben mind vízfelülettel, mind szakemberrel segíteni tudja a szövetség a programok céljait és újabb tehetségek támogatását. Megkezdődik a 2017-es és 2021-es világbajnokságra otthont adó uszodakomplexum építése is, ami garancia arra, hogy az eredményekhez méltó közeg és körülmények fogadják sportolóinkat, edzőiket, valamint a hazánkba érkező külföldi csapatokat. Így elmondható, hogy felejthetetlen események után, alatt és előtt áll a magyar úszósport.