Korcsolyasportok

2017-03-11 21:22

Magyarok a váltódöntőben

Egyéniben nem sikerült döntőbe jutniuk az utánpótláskorú magyar versenyzőknek a rövid pályás gyorskorcsolyázók Rotterdamban zajló felnőtt-világbajnokságának második napján, de a váltóversenyben vigasztalódtak. Jászapáti Petra befejező emberként ráadásul főszerepet játszott a női váltó remeklésében.

L. G./MTI A rövid pályás gyorskorcsolyázók Rotterdamban zajló felnőtt-világbajnokságénak második napján először a leghosszabb távon, 1500 méteren hirdettek győztest. Az A döntőben sem a fiúk, sem a lányok mezőnyében nem szerepelt utánpótláskorú sportoló, és leginkább az előzőn csodálkozhatunk. Liu Shaoang (18) ugyan megnyerte az elődöntőt, mégsem versenyezhetett a fináléban. Az Ádónak becézett korcsolyázó eleinte a harmadik helyen „utazott”, de amikor fokozódott a tempó, az élre állt. Az utolsó körökben óriási harcot vívott az amerikai JR Celskivel és a dél-koreai Szin Da Vunnal. Az utolsó kanyarban összeakadt a korcsolyája a tengerentúli riváliséval, aki esés közben elsodorta az ázsiai versenyzőt is, így a 18 éves magyar elsőként haladt át a célvonalon. A zsűri hosszas tanácskozás után szabálytalannak látta a junior vb-n minden távon győztes Liu Shaoangot, azaz kizárta, egyúttal továbbjuttatta két elesett vetélytársát.
Jászapáti Petra
A nők között Jászapáti Petra (18) volt érdekelt a leghosszabb táv elődöntőjében. A szegedi versenyző eleinte a hétfős mezőny végén haladt, majd féltávnál kívülről körbekorcsolyázta két riválisát is. Feljebb azonban már nem tudott jönni, sőt az utolsó körökre elfáradt, így kissé lemaradva a hatodik hely nézett ki neki. Csakhogy az utolsó kanyarban a tavalyi junior vb-n négy érmet nyert Cang Ji-cö kilökte egyik kanadai ellenfelét, így a magyar ötödikként ért célba, majd a kizárás által végül a B döntőt érő negyedik helyen végzett. A kisdöntőben szinte végig óriási csata folyt, kanyarról kanyarra változott a sorrend. Jászapáti ötödikként ért célba, de kizárás miatt végül negyedik lett, ami összesítésben a várakozásokat felülmúló tizedik pozíciót jelenti a távon. A leghosszabb után a legrövidebb táv, az 500 méter következett. Liu Shaoang az elődöntőbe jutott, ahol a második helyen haladt, azonban a hazai közönség által hajtott Sjinkie Knegt kiváló manőverezéssel megelőzte, így Ádó a B döntőbe került. A kisdöntőben három magyar – a Liu testvérek és Knoch Viktor – mellett a hatszoros olimpiai bajnok, dél-koreaiból orosszá lett Viktor An kapott helyett. A rajtot Knoch kapta el a legjobban, mögé Liu Shaoang sorolt be, Ant és a bátyját megelőzve. A 18 éves magyar végig szélesen korcsolyázott, hogy Ant távol tartsa Knochtól, így a sorrend a célig nem változott. Ádó második lett a futamban, összesítésben a hatodik helyen végzett. A nők között Jászapáti Petra az egyetlen hatfős negyeddöntőbe került. A rajt után a negyedik pozíciót vette fel, ezen pedig a célig nem tudott változtatni. A szegedi sportoló a 16. helyen zárt ezen a távon. A váltók versenyén aztán a fiatalok kárpótolták magukat az elmaradt egyéni döntőkért. A Bácskai Sára Luca (17), Jászapáti Petra (18), Heidum Bernadett, Keszler Andrea kvartett és a  Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang (18), Knoch Viktor, Burján Csaba négyes egyaránt fináléba jutott a 3000 méteres versenyben. Ez elsősorban a női stafétától bravúros teljesítmény. A magyar négyes sokáig a negyedik helyen haladt, de Jászapátinak orosz riválisát megelőzve sikerült a harmadik helyre feljönnie a hollandok és a kanadaiak mögé. Az egyik váltásnál aztán a tengerentúliak visszaestek az utolsó helyre, de közben az oroszok megelőzték a magyarokat. Ez a sorrend egészen a hajráig nem változott, az utolsó váltáskor viszont Keszler Andreának sikerült úgy belöknie Jászapáti Petrát, hogy az oroszok elé került a magyarok befejező embere. A szegediek 18 éves ígérete pedig ezt a pozíciót biztosan védte meg. A vasárnapi fináléban a házigazdák mellett Kína és Japán lesz az ellenfél. A férfikvartettől viszont papírforma teljesítmény volt a fináléba kerülés, amit viszonylag magabiztosan teljesített. Eleinte harmadikként korcsolyázott a kazah négyes előtt, majd előbb a kínai, aztán a kanadai stafétát is megelőzte, ráadásul utóbbi egyik tagja elesett, így a leszakadó kazahok miatt biztossá vált a továbbjutás. Az utolsó kanyarban az ázsiaiak utolsó embere megelőzte ugyan a kiengedő Liu Shaolint, de érdemben ez nem befolyásolt semmit. A döntőben a hollandok, az oroszok és a kínaiak ellen kell megszerezni az aranyérmet, márpedig Liu Shaolin kijelentette, azért érkeztek Rotterdamba. Vasárnap 14.20-tól mindkét nemben az 1000 méter küzdelmeit rendezik meg, majd a legjobb nyolcat felvonultató 3000 méteres szuperdöntőt, végül pedig a váltók fináléi következnek. Érdemes lesz figyelni.