2017-03-26 16:01

Fantasztikus gól, csodás siker

Szoboszlai Dominiknak a hosszabbítás utolsó percében szerzett góljával 1-0-ra győzött az U17-es labdarúgó-válogatott Norvégia ellen az Európa-bajnoki selejtező elitkörének utolsó fordulójában, így eljutott a májusi horvátországi Európa-bajnokságra.

reb Mindenféle túlzás nélkül sorsdöntő mérkőzés várt a magyar U17-es labdarúgó-válogatottra vasárnap, hiszen a Norvégia elleni összecsapás határozott arról, a piros-fehér-zöldek kivívják-e a helyüket a kontinens legjobb tizenhat együttesét felvonultató kontinensviadalon. Nem véletlenül mondta a Telkiben rendezett meccs előtt Mocsi Attila középhátvéd, hogy életük csatájára készülnek. A társaság maga határozhatott sorsáról, mert az északiak elleni siker biztosította volna a részvételt a májusi horvátországi Európa-bajnokságon. Szélesi Zoltán szövetségi edző az izgatottság mellett fáradtan várhatta a találkozót, hiszen elutazott a felnőttválogatott Portugália elleni világbajnoki selejtezőjére, és vasárnap hajnalban tért vissza. Ellenben „hozta magával” Bernd Storck szövetségi kapitányt, aki vigyázó szemmel figyelte a „kicsik” nagy próbáját.

u17-mlsz
u17-mlsz
A szakembernek összeszaladhatott a szemöldöke, amikor a második percben Ásványi Balázs kapus alászaladt a norvégok jobb oldali szögletének, s Sandberg csak magára vethetett, hogy nem szerezte meg a vezetést, három lépésről fölé fejelt. A házigazda, ha hibátlanul nem is, lelkesen játszott: a 12. percben Szerető Szabolcs csavarta be balról az első magyar sarokrúgást, de a sűrűben a magas norvég védők kifejelték a labdát. Három perccel később a magyar kapu előtt vált izgalmassá a helyzet: Bolla Gergő nehezen védhető módon hátrafelé akart cselezni, ám a rivális játékosai elszedték tőle a labdát. Bolla csak sárga lapot érő szabálytalansággal tudta megakasztani a támadást, Szélesi a jelenetet látva a fejét csóválta. A játékrész derekán (az U17-esek kétszer negyven perces félidőt játszanak) Csoboth Kevin szépen tette a labdát az oroszok ellen két szabadrúgásgóljával megmentőnek bizonyult Szoboszlai Dominik elé, s a csapatkapitány 17 méterről – a lábak sűrűjében – csak kevéssel durrantott a kapu mellé. Valamivel később Csoboth iramodott meg, de a Benfica csatára a 16-oson belül elrontotta az utolsó passzt. A felvonás utolsó percei izgalmas pillanatokat hoztak: Håland 12 méterről fejelt, ám Ásványi a helyén volt. Az utolsó szó a magyaroké lett, hiszen Schön jól cselezett, és helyzetbe hozta magát, ám a gyenge lövés nem jelentett gondot Christiansennek. A szünetben mintha vért ittak volna a magyarok: elszántan futottak a pályára, és egyértelműen ők alakítottak ki helyzeteket. A 41. percben Schön passzolt Timári Normannhoz, aki jól célozta meg a kaput, a norvég kapus csak szögletre tudott menteni, akárcsak később Schön helyzeténél. Mocsi közben visszarántásért, Szoboszlai pedig színészkedésért sárgult be. Sok kisgyermekes család választotta vasárnapi kikapcsolódásként az U17-esek meccsét, a nézőkkel teli lelátókról rendre zúgott a magyarok, magyarok, illetve a Ria ria, Hungária biztatás. A lendületbe jött hazaiak beszorították a norvégokat, az 53. percben Kovács Krisztián és Csoboth összjátéka után következhetett magyar szöglet, de a fiúk nem éltek a lehetőséggel. A 62. percben első pillantásra büntetőt reklamálhattak a magyarok, amiért Csoboth esett el a 16-oson belül, ám a visszajátszás megmutatta, hogy a bírónak túlzás lett volna ezért a tizenegyespontra mutatni. Amikor már azt hittük, hogy az ellenfél felhagy a támadással, s igyekszik kibekkelni a hátralévő időt, majdnem kijózanító pofont kaptak Schönék. Tíz perccel a vége előtt Larsen adott középre Botheimnek, aki néhány méterről lőhetett, ám Ásványi elképesztő bravúrral védett. Hogy hogyan, azóta se értjük... Szinte rögvest újra betalálhattak volna a norvégok, de Stenevik halvány lövéssel puskázta el az újabb ordító helyzetet. S amikor a csoport másik mérkőzése, az Izrael–Oroszország 0-0-val véget ért, s eldőlt, hogy muszáj gólt szereznie a magyaroknak, Szoboszlai ismét és végképp hőssé vált. Kovács okosan visszagurított labdáját, majd megvillant az a fantasztikus jobb, mintegy húsz méterről, jobbról lőtt keresztbe, és kipókhálózta a jobb felső sarkot. Szinte már csak az ünneplésre maradt az idő a hosszabbításban. A magyar U17-es válogatott tizenegy év szünet után, csoportelsőként eljutott a korosztály kontinensviadalára. Rég hangzott annyira szépen az Érik a szőlő című dal, mint ahogyan a csikócsapat és a stáb közösen dalolta. „A végjátékban potyogó gólok voltak jellemzőek erre a sorozatra. A srácok szeretnek játszani az idegeimmel és a hangszálaimmal, mert kikiabáltam magamat megint – értékelt Szélesi Zoltán szövetségi edző. – A viccet félretéve a fiúk megmutatták, hogy már ebben a szakaszban is nagyon komoly teljesítményt kell nyújtani, és azt is, hogy nagyon érdemes figyelni ezt a kétezres korosztályt, mert rengeteg az ígéretes, tehetséges fiatal. Nem mehettünk úgy a sorozatnak, hogy ne akarjunk eljutni az Európa-bajnokságra, de ennek megvoltak a lépcsőfokai. Remek ellenfeleink voltak, ezért is a végjátékban dőltek el a mérkőzések. Nem véletlenül Dominik a csapatkapitány, a tudásával és a csapatban betöltött szerepével tudja közvetíteni az információkat a srácoknak, és az ő visszajelzéseiket felém. Mégsem emelném ki, mert ez csapatmunka volt, kellett hozzá a másik tíz játékos, a tartalékok is, mindenki.” Korábbi cikkeink: előzetes, Magyarország–Izrael, Magyarország–Oroszország, Szoboszlai Dominik-portré

U17-ES EURÓPA-BAJNOKI SELEJEZŐ ELITKÖR, 3. FORDULÓ, TELKI Magyarország–Norvégia (0-0) Vezeti: Kennedy (északír) Magyarország: Ásványi – Kovács K., Mocsi, Bolla (Opavszky, a szünetben), Majnovics – Schön, Csonka, Szoboszlai, Csoboth – Szerető (Szendrei, 72.), Tímári. Szövetségi edző: Szélesi Zoltán Kispad: Kovács P. (k), Lakatos, Opavszky, Bencze, Szendrei, Major, Lipóth Norvégia: Christiansen – Kalsaas (Rimestad, a szünetben), Sandberg, Rösler, Uran – Waagan, Hove, Ugland, Stenevik – Håland (Botheim, 51.), Larsen (Daland, 76.). Szövetségi edző: Erland Johnsen Gól: Szoboszlai (83.) A csoport másik mérkőzésén: Izrael–Oroszország 0-0 A végeredmény: 1. Magyarország 6 pont (3-2), 2. Norvégia 4 (5-3), 3. Izrael 4 (1-3), 4. Oroszország 2 (3-4)