A Bordán-reform
A női tornához hasonlóan a férfiszakág is új utánpótlásprogrammal készül a következő évre. A reformok kidolgozására a Svájcból tavaly hazatért, s azóta a TF mesteroktatójaként dolgozó Bordán Csabát kérték fel. A szakember szerint minél több gyereket minél tovább kellene a versenysport keretein belül tartani, és az állandósult edzőhiányt is mielőbb orvosolni kell. A sportágnak alkalmazkodnia kell az új kihívásokhoz, amelyekre fiatalok kreatív ötleteivel lehetne megoldást találni.
Gy. Szabó CsillaÚj szelek fújnak a magyar tornasportban. A női szakághoz hasonlóan, a férfiaknál is reformokkal kezdődik a 2018-as esztendő. Az új utánpótlásprogramot, tanácsadóként, Bordán Csaba jegyzi. A Testnevelési Egyetem mesteroktatója tavaly nyáron tért haza Svájcból, így a tervek kidolgozásában nemzetközi tapasztalataira is támaszkodott. A szövetség szeptember 24-én Budapesten tartja meg azt a szakági értekezletét, amelyen az egyesületek képviselői is részletesen megismerhetik és megvitathatják a tervezetet.
Bordán hároméves szerződéssel költözött a családjával Svájcba, végül tizenkét esztendő lett belőle. Amikor az országváltás mellett döntött, elsősorban a szakmai előrelépés motiválta. Hasonló elvek vezérelték tavaly nyáron, a hazatérésekor is, hiszen az Ausztriában, majd a Svájcban szerzett tapasztalataival a magyar tornasport utánpótlás-nevelésének reformájára vállalkozni sem volt kisebb szakmai kihívás. Miként a női programot kidolgozó és szintén az alpesi országból hazatért Jordanov Zoltán, ő is azzal kezdte munkáját, hogy alaposan körülnézett a sportágban, és országszerte konzultált a szakemberekkel. Ennek alapján dolgozta ki javaslatát, amely hamarosan a szakág elé kerül, s amelynek legfontosabb pontjairól velünk is beszélgetett.
− A korosztályok életkor szerinti besorolásának megváltoztatását tartom a leglényegesebb újdonságnak – emelte ki honlapunknak programjának legfontosabb részeit Bordán Csaba – Akadt túl nagy ugrás két kategória között, de olyan is, ahol nem volt elegendő gyerek. Az új rendszerben megpróbáljuk minél könnyebbé tenni az átjárást például a legkritikusabb serdülő- és kadetkorosztályon belül, ahol mindig is túl nagy volt a lemorzsolódás. Azt szeretnénk, ha mindenki ott indulna, ahová kora szerint tartozik. Az ügyesebbeket semmiképpen sem akarjuk fékezni, viszont a gyengébbeket minél tovább szeretnénk megtartani, hogy a lemorzsolódás a hobbitorna felé a lehető legkésőbb kezdődjön el. Ezért az előírt gyakorlatok mellett bónuszrendszert vezetnénk azoknak, akik esetleg nem képesek a nehezebb elemeket bemutatni, de tökéletes kivitelezéssel ezt ellensúlyozhatják.