2024. április 27.

Sportlövészet

2017-10-29 12:38

Péni István: plusz egy bronz

A 20 esztendős Péni István egy aranyat és egy bronzot nyert az Indiában megrendezett felnőtt Világ Kupa-sorozat döntőjében. A kisöbü szabadpuska 3x40 lövéses összetett versenye zárta a viadalt, amelyben az UTE fiatalja juniorvilágcsúcs-beállítással nyerte meg az alapszakaszt, a fináléban pedig végül a harmadik helyen végzett. Joó Éva utánpótlás-koordinátor szerint a tapasztalat győzött a végjátékban, s Péni István messze túlteljesítette a reális esélyeket.

Gy. Szabó CsillaA junior korosztályból az év végével a felnőttbe lépő Péni István már most magabiztosan halad előre utóbbiak között is. A héten Indiában, a nagyok Világ Kupa-sorozatának döntőjében lépett lőállásba, s mindkét számban a dobogón végzett. A férfiak 10 méteres légpuskás fináléjában juniorvilágcsúcs beállítással nyerte a versenyt, majd vasárnap a kisöbü szabadpuska 3x40 lövéses összetettjében az alapszakaszban 1185 körös eredménnyel, juniorvilágcsúcs beállítással végzett az első helyen. A még nála is fiatalabb mindössze 18 esztendős cseh Filip Nepejchalt három körrel megelőzve jutott a fináléba. A királyszámként emlegetett összetett verseny végelszámolását térdelő pozícióban kezdték a versenyzők, s azt a francia Alexis Raynaud mögött 154.4 körös teljesítménnyel a második helyen zárta az UTE 20 esztendős sportolója. A következő sorozat, amelyet fekvésből kellett leadni, kicsit rosszabbul sikerült, s visszacsúszott a harmadik pozícióba a cseh titán mögé. A valódi izgalmak azonban csak ezután következtek, hiszen álló helyzetből folytatódott a verseny, amely a magyar fiú egyik erőssége. A felváltva leadott lövések során a francia végig őrizte vezető helyét, miközben a másodikért Péni és Nepejchal harcolt. Felváltva kaparintották meg, míg a negyedik lövésben a cseh fiú csodálatos 10.7-tel rukkolt elő a magyar 9-esével szemben. Ezzel ő folytathatta a vezető Raynaud-val az aranyért, Péni pedig a harmadik helyen fejezte be a küzdelmet. Nepejchal keze a mindent eldöntő lövés során ugyanúgy megremegett, mint az UTE versenyzőjének egy körrel korábban, s 8.3-at lőtt, miközben ellenfele tökéletes 10.8-cal biztosította be az aranyérmet.

Kissné Oroszi Edit és tanítványa Péni István Újdelhiben
− A végjáték  pontosan megmutatta, milyen fontos az életkor és a tapasztalat a sportágunkban − értékelte a magyar fiú eredményét Joó Éva utánpótlás-koordinátor. – A két fiatal végül elvérzett, amin nem lehet csodálkozni. A döntők hangulata olyan kiélezett, olyan nehéz, hogy azt még szokni kell. Nagyon erős verseny volt, amit az bizonyít a leginkább, hogy ha csak egy tízeddel is jobbat lő utolsóra a cseh fiú, akkor beállítja Istók tavalyi 458,6-os juniorvilágcsúcsát. Ami Istók eredményét illeti, az jutott eszembe, milyen igazságtalan dolog most arra gondolni, hogy a végére „csak” bronzérem sikeredett, hiszen az ő korában már az óriási teljesítmény volt, hogy a sorozat végén egyáltalán a világ legjobb nyolc versenyzője között lehetett, hogy kiharcolta a döntőben indulás jogát. Ráadásul két számban is, amire még a felnőttek közül is csak nagyon kevesen képesek. Végül egy aranyat és egy bronzot szerzett, amire szerintem álmunkban sem gondoltuk, hogy. Elkényeztet bennünket a jobbnál-jobb eredményekkel, ezért mi is hajlamosak vagyunk többet és többet várni tőle. Ez persze nem helyes, hiszen időre lenne még szüksége arra, hogy megszokja a felnőtt döntők hangulatát. Bár ahogy ismerem, abban is hamar feltalálja magát. A döntőt követően, Sinka László, a szövetség helyszínen tartózkodó főtitkára adott honlapunknak gyorsértékelést: −Két indulás, két érem, ráadásul juniorvilágcsúcs-beállításokkal, ezek az eredmények önmagukért beszélnek. Büszkék vagyunk Istók eredményére. Az állóhelyzetben már nem ment neki olyan jól, annyira elfáradt, hogy nem érezte annyira lövéseket, amennyire kellett volna. Hamarosan kezdődik a bajnokok trófeájának elnevezett viadal, amelyen valamennyi érmest még egyszer, utoljára lőállásba szólítanak, s a győztes magas pénzjutalomban részesülhet. Mi azonban már most nyertesek vagyunk. Péni István a viadal után elégedetten nyilatkozott szereplésével kapcsolatban, s azt is elmondta, hogy egyáltalán nem érezte megterhelőnek, hogy a felnőttek között szerepelt: – Évek óta versenyzem már közöttük, éppen ezért nem is izgultam jobban, mint máskor. Miután ezt tekintettem az év fő versenyének, nagyon komolyan készültem rá, s számítottam arra, hogy jól fogok szerepelni. De tény, hogy a két érem, és a két juniorvilágcsúcs-beállítás fantasztikus teljesítmény. Ráadásul utóbbi kettőre többet nem is lesz lehetőségem, ennél szebben nem zárhattam volna az utánpótlás-karrieremet. Nagyon boldog vagyok. Péni a Világ Kupa-szereplésével letette névjegyét a felnőttek között. Mostantól minden világversenyen ugyanúgy számolni kell vele is, mint a sportág többi nagy bajnokával. Ugyanakkor az is egyértelművé vált, hogy a még nála is fiatalabb cseh Filip Nepejchallal igazi versenyfutásba kezdtek. Ez a párviadal pedig koruknál fogva hosszú évekig, de akár évtizedekig is meghatározhatja pályafutásukat. – Azt nem tudom, hogy a cseh fiúval éveken át harcolunk-e majd egymással. Én mindent megteszek azért, hogy mindig ott legyek a döntőkben – tette hozzá Péni István határozottan.

FELNŐTT VILÁG KUPA, ÚJDELHI (INDIA) Férfiak. Kisöbü szabadpuska 3x40 lövéses összetett: 1. Alexis Raynaud (francia) 461,7, 2. Filip Nepejchal (cseh) 458.5, 3. Péni István 449,1