„Egyik lehet erős, másik csupa ész. Én lehetek ügyes, te nagyon merész, ha magad vagy, kevés” – Landberg aforizmája sok sportágra igaz. A torna nem a klasszikus csapatszakágak egyike, a gúlaváltozat azonban egyértelműen abba a csoportba sorolható. Erről mindenki megbizonyosodhatott, aki kilátogatott november 25-én a tömegsport- és utánpótlás versenyre, a budapesti Bornemisza Péter Gimnáziumban.
KÜLSŐ TUDÓSÍTÁS – Aszalós Szilvia (Budapest) A gúlatorna abban különbözik az akrobatikától, hogy itt 10-20, vagy még több gyerek dolgozik együtt egy gyakorlaton. Viszont ugyanazt csinálják, mint az akrobatikus tornászok: egymás nyakába kapaszkodva, egymás vállán, hátán állva mutatnak be látványos elemeket. A létszám miatt természetesen nem könnyű egy-egy gyakorlatot összeállítani, megtanítani. A kicsik és nagyobbak összhangjának kialakulása, egymás segítése, a közös örömök és az együtt átélt nehézségek csapatkovácsoló tényezők.
Mivel az akrobatikus tornának e fajtáját egyesületi versenyrendszerben nem lehet űzni, az iskoláknak kiváló lehetőség adódik arra, hogy tornaszerek híján is megmozgathassák a gyerekeket. Ráadásul jó alapot ad arra, ha valaki időközben mégis kedvet kap az egyesületi szintű akrobatikához.
A november 25-i versenyen újabb két intézmény kapcsolódott be a gúlatornába. Közülük a Szűcs Sándor Általános Iskolától egy egyszerűbb gyakorlatot láthattunk, de ez is elnyerte a bírók tetszését. A rutinosabb régi részvevők, az óbudai Waldorf Általános Iskola diákjai nehezebb összeállítással készültek: szépen dolgoztak, aminek aranyérem lett a jutalma.
A gyerekek persze nem csak a versenyt élvezték, hanem az eredményhirdetést is, amelyen érmekkel és ajándékokkal lettek gazdagabbak. A szervezők jövőre az ország minden tájáról szeretnének hasonlóan boldog tornászokat látni a gúlatorna-rendezvényen, ezért már most a részvételre bátorítják az iskolákat. Szabályokról, illetve rajzos gúlagyűjteményről a Budapesti Torna Szövetségnél vagy az akrobatika-szakág Facebook-oldalán lehet tájékozódni.
A gúlaverseny után a Start Kupa nevű versenyt rendezték meg a Bornemissza Péter Gimnázium tornatermében. Ezen a megméretésen is részt vehettek iskolák, hiszen itt is csak amatőr versenyzők szerepeltek. Viszont ez már egy nagyobb lépés afelé, hogy valakiből egyesületi versenyző váljon: a gyakorlatok összeállításának szabályai megegyeztek a magasabb szintű akrobatikus tornaversenyével. Ez utóbbiból egyébként az idei évben az utolsót december 4-én tartják meg a tornacsarnokban. Nem is akármilyen viadalt bonyolítanak le: az országos bajnokságot…
Képgaléria ITT.