Ragyogó tinédzser-teljesítményeket és magyar szempontból szomorú elődöntőt hozott a hétfő este a londoni olimpián: a mindössze 15 éves litván Ruta Mejlutitye és a két esztendővel idősebb Missy Franklin aranyérmet szerzett, Biczó Bence azonban lemaradt a döntős szereplésről.
Krecsik Adrienn A 200 méteres pillangóúszás elődöntőjét nagy várakozások előzték meg magyar részről, mivel két fináléra esélyes honfitársunk is úszott az esti programban. A második futamra a szám Európa-bajnoki ezüstérmese, a fiatal Biczó Bence és az olimpiai ezüstös Cseh László készülhetett, de rajtuk kívül rajtkőre állt még az örökös rivális, tizennégyszeres ötkarikás bajnok, Michael Phelps is, továbbá a 18 esztendős szerb, Velimir Sztjepanovics. Hatalmas futam volt, hatalmas hajrákkal… Bence elsőként érkezett 50 méterhez, mögötte Sztjepanovics; Phelps csupán a harmadik volt. Száz méternél Sztjepanovics és Phelps helyet cserélt, de Bence változatlanul az első helyen úszott, előnyét duplájára növelte. Még százötvennél is vezetett a pécsi fiatal, ám Sztjepanovics vészesen közeledett mögötte. Cseh feljött a harmadik pozícióba, Phelps ekkor a negyedikre szorult. Az utolsó métereken azonban minden felborult: Laci lemaradt, Phelps viszont beszállt az „aranyharcba”, elképesztő hajrát bemutatva… A következő kép, amit láttunk már az volt, amint Phelps tépi le magáról az úszószemüveget és a sapkáját: 1:54.53 másodperccel ő érintette először a falat, Bence az 5. helyre ért csak be 1:55.36-tal. Délelőtti idejéhez (1:56.51) képest javított, de ez nem volt elegendő a döntőhöz: csupán huszonhárom századdal, de elmaradt a nyolcadik helyen továbbjutó Sztjepanovicstól, miközben Cseh Lászlóé a 12. legjobb idő lett, s Michael Phelps a negyedik helyen finalista.
– Botrány, már megint a benyúláson múlott, nem jött ki jól a fal. Az első száz rendben volt, jó volt, az utolsó húsz méter viszont pocsék. Nem tudom, miért, erre kell választ találnom – nyilatkozta a verseny után a 19 esztendős Bence.
A 200 méter gyorsúszás döntőjében szintén szoros versenyre és nagy izgalmakra számíthattunk, látva a 20 éves Szun Jang, Jannick Agnel és Ryan Lochte kitűnő formáját. A rajtot a francia Agnel vette a legjobban, előnyét végig tartotta is, az utolsó 50-en már egy teljes testhosszal vezetett, esélye sem volt másnak. 1:43.14-es nyerő ideje megközelítette Michael Phelps pekingi rekordját. A végén feltűnt a színen a kínai Szun is, aki a verseny második felében csak a mezőny közepén tartózkodott, s a koreai Parkkal holtversenyben ezüstérmes lett. Lochte a negyedik helyen fejezte be a versenyt tizenegy századdal maradt le a dobogóról.
A háromszoros világbajnok amerikai Missy Franklin, miután beúszta magát a 200 gyors döntőjébe – 1:57.57-es idővel a nyolcadik helyen –, egy laza Amerika-csúccsal, 58.33-as idővel megnyerte az olimpiai aranyat 100 méteres hátúszásban. A 17 éves lány első olimpiai címét szerezte meg miután a 4x100 vegyes váltóban már magáénak tudhat egy bronzmedált. A versenyen a 16 esztendős Fu Juan-hui a nyolcason úszott, s nyolcadikként is végzett.
A 200 méteres vegyes első elődöntőjében Hosszú Katinka megnyerte a futamot, s ötödikként lépett tovább. Verrasztó Evelynnek 2:11.53-mal nem sikerült továbbjutás. A szám második elődöntőjébe a kínai Je Si-ven 2:08.90-es idővel került be. A 16 éves kínai megint pazarul teljesített: először a második helyen fordult, majd még a százat sem érte el, de a hátúszásban már az élen állt. Aztán a gyorson sem lehetett utolérni, 150 méternél pedig már 1.13 másodperc volt az előnye. Príma úszással, 2:08.39-es olimpiai rekorddal érintette a falat, mint ahogyan megszokhattuk tőle. S menetelésének még koránt sincs vége, a kedd esti döntőben megmutatja, mire képes még.
A női 100 méteres mellúszás döntőjében a semmiből berobbanó, az első felnőtt világversenyén szereplő 15 éves litván Ruta Mejlutityének azért szurkolt hazája, hogy megszerezze első érmüket a sportágban. A tinédzserben nem is csalódtak szurkolói, ám nem indult zökkenőmentesen a finálé: a mikrofon hibája miatt nem hangzott el a „Take your marks!” felszólítás, csupán a dudaszó zendült, amit a 20 éves, feszült idegekkel koncentráló amerikai Breeja Larson igazi jelzésnek vett, és egyedüliként elrugaszkodott a rajtkőtől. Emiatt újra kellett indítani a nyolcfős társaságot, de félő volt, hogy ez a kis közjáték befolyásolhatja a döntő kimenetelét. Ám az első méterek után bizonyossá vált, ez aligha okozott gondot bármelyik lánynak is. Larson úgy kezdett, mint aki csak azért is megmutatja, a litvánok új csillaga pedig tovább folytatta ragyogását: az eddig úszott Európa-csúcsok után Mejlutitye most végre éremre válthatta tudását, mégpedig a legfényesebbre. Szenzációs úszást prezentálva, 1:05.47-es idővel végzett az amerikai Rebecca Soni előtt épphogy csak egy hajszállal, egészen pontosan nyolc századdal.
A litván fiatalt a medencéből kijövet a BBC stábja állította meg néhány szó erejéig. A riporternek akkor csak ennyit tudott mondani: „Nem tudom elhinni, ez túl sok nekem…” majd a kamerába nézve litvánul csak ennyit üzent édesapjának: „Köszönöm, és szeretlek.”
Mejlutitye aranyérmével ráadásul nem csak a litvánoknak, hanem a briteknek is hatalmas örömet okozott, hiszen a kislány Litvániában nőtt fel, de már három éve Nagy-Britanniába költözött édesapjával, hogy megfelelően fel tudjon készülni az olimpiára. A Plymouth College tanulója és a Plymouth Leander klub tagja lett, így most az iskola vezetősége és minden diákja teljes szívből, könnyek közepette szurkolt Mejlutityének az olimpiai szereplése alatt, aki mint kiderült, nem csak kitűnő képességű sportoló, de kitűnő képességű diák is. A plymmouth-i klub vezetője, Jon Rudd, aki egyébként Ruta edzője is, régóta gyanította, hogy neveltje képes olimpiát nyerni.
Különben saját maga szerint Ruta semmi különöset nem tett ebben a pár napban, egyszerűen csak a dolgát végezte. Igaz, azt rendkívüli módon…